Lidové noviny

Norah Jonesová odhodila jazz

S devátým albem vrací americká zpěvačka Norah Jonesová. Ne že by s ním dělala přímo novou díru do světa jako se svým dvaadvacet let starým debutem, ale své stálé posluchače jistě překvapí. A nebude to poprvé.

- ONDŘEJ BEZR Norah Jonesová: Visions

Na základě prvního alba Come Away with Me se světovým hitem Don’t Know Why, za které dostala ve svých pouhých čtyřiadvac­eti letech hned pět cen Grammy (další čtyři přišly v následujíc­ích ročnících), si mnozí Norah Jonesovou zaškatulko­vali jako zpěvačku jemných balad se silným jazzovým přídechem, ale i folkovou podstatou. Občas se o ní dokonce mluvilo jako o jedné z možných nástupkyň Joni Mitchellov­é.

V dalších letech se ale ukázalo, že stylové škatulky jsou pro tuto nezaměnite­lnou zpěvačku, šikovnou multiinstr­umentalist­ku hrající kromě obligátníh­o klavíru také na kytaru a další nástroje a autorku či spoluautor­ku většiny svých písní hodně těsné. A tak namátkou spolupraco­vala s hiphopovým producente­m Danger Mousem, byla členkou zajímavé alternativ­ně-písničkářs­ké kapely The Little Willies, pracovala s rockery Foo Fighters, Keithem Richardsem či Mikem Pattonem a Herbie Hancock ji přizval na nadžánrovo­u poctu Joni Mitchellov­é River: The Joni Letters. A svoji lásku ke country traktuje průběžně celou kariéru. Nejen zábavným dívčím vedlejšáke­m Puss n Boots, ale třeba také několikerý­m hostováním s největší žijící legendou tohoto stylu Williem Nelsonem – ostatně právě před pár týdny zaskakoval­a za chybějícíh­o pianistu Nelsonovy kapely na celém koncertě a podle svých slov si to moc užila.

Ruka producenta

Při vší rozevlátos­ti je vlastně s podivem, že hodně lidí má Norah Jonesovou

spojenou stále s jazzem. Samozřejmě, spolupraco­vala se spoustou jazzových muzikantů včetně skutečných veličin kalibru Wayna Shortera, který pro ni měl patrně slabost, ale její vlastní hudební vývoj, tedy ten, který sledujeme na jejích sólových deskách, se posouvá různými cestičkami už drahná léta. A novinka Visions je skutečně možná definitivn­í „kudlou do jazzových zad“, protože tam není, striktně řečeno, po jazzu ani památky. Samozřejmě

nebudeme-li se dívat na populární hudbu jako takovou kosmopolit­ně otevřeným pohledem, který připouští, že všechno souvisí se vším. Což bychom ostatně v případě Jonesové asi měli, protože přesně tak to nejspíš cítí i ona sama.

Na Visions je klíčová osoba producenta, což je u Jonesové ostatně pravidlem už od samého začátku. Zatímco předchozí autorskou řadovku, potemnělé covidové album Pick Me Up Off the Floor

(2020), spolu se zpěvačkou produkoval Jeff Tweedy z kapely Wilco, nyní přizvala Leona Michelse, s nímž si vyzkoušela spolupráci už v roce 2021, kdy vydala „pobočné“vánoční album I Dream of Christmas.

Michels je pro album důležitý minimálně ve třech věcech. Za prvé je zdatný multiinstr­umentalist­a, takže společně s podobně stavěnou Jonesovou vlastně natočili veškerou hudbu skoro sami, jen s pár hosty probarvují­cími jednotlivé písně (třikrát je mezi nimi ale také bubenický velmistr Brian Blade). Za druhé se Michels po většinu muzikantsk­ého života pohybuje na soulové scéně, byl například členem ve Státech velmi úspěšné kapely Sharon Jones & the Dap-Kings, ale hrál třeba také s Charlesem Bradleym dobře známým i u nás. A za třetí: dlouhodobě pracuje s význačným muzikantem a producente­m Danem Auerbachem, bývá zván jako koncertní spoluhráč Auerbachov­ých The Black Keys a spolu s ním založil kapelu The Arcs.

Staré zvuky

Michelsova osobnost se do nového alba Norah Jonesové odrazila v naprostém posunu k soulovému výrazu, ovšem nikoli ve smyslu extatickéh­o projevu, jaký známe od řady velkých hvězd stylu ze šedesátých let. Kdyby se Jonesová se svým hlasem pokoušela znít jako Aretha Franklinov­á, bylo by to asi spíš komické. Zpěvačka zůstává sama sebou, ale stavba písní, jejich hybnost, melodika a samozřejmě i aranžmá a produkce naprosto do soulového ranku spadají. Také v tom smyslu, že některé písně sázejí na repetitivn­ost jednoho nápadu a vyžadují od zpěváka výrazné citové angažmá – a to jsou jediná místa alba, kde si posluchač říká, že tady měli tvůrci zkusit přidat, ať už Jonesová ve zpěvu, nebo Michels v produkci.

Celý koncept alba je ale dotažený (i titulní strana obalu evokuje zlatou soulovou éru), a to včetně syrově znějícího doprovodu. Zejména retro klávesové zvuky a kytary, které mohou někomu připadat ve srovnání s dnešními pravidly nahrávání mainstream­u, ať už rockového, nebo popového, jaksi „zahuhlané“a „divně zkreslené“, mají svoje pevné místo a album výborně dokreslují. Ostatně z jejich zvuku cítíme jaksi zprostředk­ovaně „ruku“právě zmíněného Dana Auerbacha, který se přesně v takových starých přístupech ke zvukovému pojetí vyžívá a slaví s nimi úspěch.

vyd. Blue Note 2024

 ?? FOTO JOELLE GRACE TAYLOR ?? Zdařilé retro.
Koncept alba Norah Jonesové evokuje zlatou soulovou éru.
FOTO JOELLE GRACE TAYLOR Zdařilé retro. Koncept alba Norah Jonesové evokuje zlatou soulovou éru.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia