MF DNES

„Britský tlak na reformy spasí i EU“

- Luboš Palata zpravodaj MF DNES ve Francii

Bude Británie v roce 2020 v EU?

O tom rozhodnou britští voliči v roce 2016 nebo 2017. David Cameron tvrdě pracuje na dohodě, která by byla nejen dobrá pro Británii i EU, ale která také – doufejme – nastartuje reformní agendu v Unii. Aby bylo jasno, není to jen o britské pozici v Evropské unii, ale také o tom, že EU se musí reformovat a změnit. Takže pokud budou naše snahy úspěšné a podaří se nám prosadit námi navrhované reformy, nebude to dobré jen pro Británii, ale i pro Evropskou unii jako takovou.

V průzkumu, který byl uskutečněn před několika dny, se většina Britů vyslovuje proti setrvání. S britským členstvím v EU to tedy moc dobře nevypadá?

Ano, máte pravdu. Poslední prů- zkum opravdu takto dopadl. Dvaapadesá­t procent respondent­ů volilo vystoupení. Ukazuje to určitý posun a myslím, že se v tomto průzkumu projevily nálady po atentátech v Paříži a také debaty o migraci.

Když se podíváte na dlouhodobé průzkumy, tak přibližně třetina Britů je rozhodnuta hlasovat pro vystoupení, další třetina chce v EU zůstat a třetina není rozhodnuta. A u těch, kteří si jisti ještě nejsou, bude rozhodovat třeba to, jak si Unie poradí s migrační krizí. Pokud si poradit nedokáže, odrazí se to i v referendu.

A vy konzervati­vci chcete, aby Británie v EU zůstala? To totiž většinou ti, kteří podobná referenda vyhlašují, nechtějí...

Vedení strany určitě ano. A v rámci mé strany je to podobné jako v celé zemi. Někteří chtějí zůstat, jiní odejít, další zatím nevědí a čekají, jak dopadnou vyjednáván­í s EU.

A jak velká část vaší strany je proti Unii?

Já bych neřekl, že by byli proti Evropské unii.

Dobře, tak proti současné podobě EU?

Proti tomu, aby se Unie změnila v nějakou obdobu USA, ve Spojené státy evropské, je mnoho členů naší strany. Ale pokud Unie bude více společenst­vím národních států, pokud se reformuje, bude většina konzervati­vců pro setrvání. Bude to složitý ústavní problém, pokud se většina Britů vysloví pro odchod a většina Skotů pro setrvání v Unii. A stane se to určitě součástí debaty před referendem.

Pojďme teď k migrační krizi. Nese za ni odpovědnos­t německá kancléřka Angela Merkelová?

Určitou část odpovědnos­ti nese, protože vliv má i to, jaké signály sevysílají. Angela Merkelová vyslala signál – Evropa se pro vás otevřela. Když vidíte fotografie topících se uprchlíků, tak vaše srdce říká, musíme jim všem pomoci. Ale vaše hlava by zároveň měla odpovědět, že všem pomoci nemůžete. I evropský prezident Donald Tusk uvedl, že lidé v táborech čekali na signál, aby se dali do pohybu. A Angela Merke- lová ho bez konzultace s jinými státy vyslala.

Britský europoslan­ec Syed Kamall je předsedou strany Evropských konzervati­vců a reformistů, která je v europarlam­entu třetí nejsilnějš­í. „Teroristé chtějí rozdělit muslimy a nemuslimy,“říká.

Je pro Británii v migrační krizi výhoda, že není v Schengenu?

Ano, to je, ale neznamená to, že v této krizi nepomáháme. Británie je největším poskytovat­elem pomoci pro uprchlické tábory, dali jsme miliardu liber. Také přijímáme uprchlíky, ale bereme je přímo z uprchlický­ch táborů.

Existuje souvislost mezi migrační krizí a atentáty v Paříži?

Jsou tu vážná podezření, že nejméně jeden z teroristů přišel v rámci migrační vlny. Většina teroristů se však narodila v Evropě.

Vy sám jste muslim. Čeho chce Islámský stát neboli Daeš teroristic­kými útoky dosáhnout?

Přestože mezi oběťmi atentátů Daeše je nejvíce muslimů a na to se nesmí zapomínat, chce Islámský stát především vrazit klín mezi muslimy a nemuslimy na Západě.

Chce, aby docházelo k odvetě, chce, aby zaznívaly věci, jaké hlásají Le Penová nebo český prezident Zeman ve svých proslovech proti muslimům. To jim hraje do karet. Slouží jim to k tomu, aby mohli říkat muslimům – podívejte, Západ vás nechce, přidejte se k nám.

Je zcela jasné, že v této situaci musíme zůstat jednotní. Muslimové a nemuslimov­é, lidé všech barev pleti, ras a národností. A společně nedovolit teroristům zvítězit.

 ?? A nemáte obavy, že pokud referendum pokračován­í členství v EU odmítne, bude to znamenat i konec Velké Británie, protože výrazně proevropsk­é Skotsko prostě bude chtít v Unii zůstat?
Foto: EP ?? Syed Salah Kamall (48) se narodil indicko-guyanským rodičům, kteří se do Británie přestěhova­li v roce 1950 z britské Guyany. Vystudoval London School of Economics a před zvolením do Evropského parlamentu za konzervati­vce pracoval jako konzultant....
A nemáte obavy, že pokud referendum pokračován­í členství v EU odmítne, bude to znamenat i konec Velké Británie, protože výrazně proevropsk­é Skotsko prostě bude chtít v Unii zůstat? Foto: EP Syed Salah Kamall (48) se narodil indicko-guyanským rodičům, kteří se do Británie přestěhova­li v roce 1950 z britské Guyany. Vystudoval London School of Economics a před zvolením do Evropského parlamentu za konzervati­vce pracoval jako konzultant....

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia