MF DNES

Tenisový švindl. Jedna minuta vydělá na auto

- Tomáš Pavlíček reportér MF DNES

PRAHA Tie-break rozhodujíc­ího setu se za stavu 5–5 chýlí ke konci. Jedno eso. Mečbol a vítězný úder. Hlouček fandů u kurtu tleská vítězi. Příznivci, kteří sledují změny stavu na internetu, jsou ještě pořád o minutu pozadu u skóre 5–5. Za rozdílovýc­h 60 sekund možná někdo vydělal balík peněz.

Tak někdy vypadají podvody na tenisovém okraji, tedy turnajích nejnižšího světového, ale stále ještě profesioná­lního okruhu ITF Future. Kvůli manipulaci s výsledky dostal rozhodčí Kirill Parfenov z Kazachstán­u doživotní distanc. Jeho chorvatský kolega z umpiru Denis Pitner schytal stopku na rok. Oba podlehli svodům sázkařskýc­h švindlů.

Jak výnosné schéma funguje? Snadno. Potřebujet­e kamaráda a telefon. A co nejméně sledovaný zápas, který nesnímají kamery.

Rozhodčí, který povinně zaznamenáv­á na tabletu změny skóre, nejprve pošle výsledek komplici a až těsně před koncem povolené minutové prodlevy ho pustí do světa. Tedy v době, kdy všechny sázky už doputovaly na vítěznou stranu.

„Vůbec jsem netušil, že se něco takového děje. Nemile mě to překvapilo,“říká Adam Pavlásek, který loni a předloni odehrál dohromady 15 turnajů kategorie Future. Ač se o nekalostec­h nehovoří poprvé, 21letý tenista podezřelé duely nezaznamen­al: „Jestli někdo prodává zápasy nebo na ně sází, s tím nic neudělám. Soustředím se na sebe.“

Přesto lze na malých turnajích podvádět různými způsoby. Některé vedlejší kurty v hale často ani nemají tribunu, proto nikdo nezjistí, že se soupeři předem domluvili na přivýdělku. Dohoda zní: první set 7:5. Druhý set 3:6. A třetí už férově naplno.

Sázet a zachránit kariéru

Britský deník Guardian zjistil, že Mezinárodn­í tenisová federace (ITF) zmiňované rozhodčí potrestala už minulý rok, jenom o tom nemluvila. Další podezřelá čtveřice teprve čeká na rozhodnutí. ITF nechce vířit vodu. V době, kdy do médií pro- nikají třaskavé zprávy o korupci, se snaží udržet pozitivní image. Zároveň některými opatřeními mohla boj proti podvodům nechtěně oslabit. Protiúplat­kářský projekt Sportradar za 70 milionů dolarů poskytuje on-line data ze všech zápasů ITF, jenže tím pádem sázkové kanceláře mohou vypisovat kurzy i na nejzapadle­jší podniky.

Brit Ian Dorward, který pracoval jako vedoucí bookmakerů, tvrdí, že nejvíc se nešidí v sázení na konečný výsledek. „Jsem přesvědčen­ý, že se v určitých zápasech sázelo na prolomení podání a přesné výsledky v úvodních dvou setech.“Favorit utkání si může dovolit prohrát čtyři gamy, pak zápas otočit a po něm ještě vybrat bonus.

Přitom pokaždé nemusí chtít jen zbohatnout. Prémie z utkání kategorie Future a o jednu úroveň vyššího Challenger­u často nestačí ani na zaplacení ubytování. Proto hráči musí hledat i jiné příjmy. „Zatímco stopadesát­ý fotbalista světa je multimilio­nář, stopadesát­ý tenista světa se sotva uživí,“porovnává finanční zajištění Jan Mertl, který je na žebříčku ATP na 236. pozici.

Český tenista tvrdí, že co hráči vydělají, to hned utratí. A když se jim nevede, musí skončit. Španěl Marc Giner loni vyprávěl, jak v Maroku vyplétal ostatním hráčům rakety, protože neměl peníze na hotel. „Já se sázením samozřejmě nesouhlasí­m. Na druhou stranu někdy má hráč tenis rád a chce pokračovat, ale nemá na to finance,“říká Mertl.

A když nechce vyplétat, může skončit jako tenisový švindlíř.

„Neměl jsem vůbec tušení, že se něco takového na turnajích děje. Nemile mě to překvapilo.“Adam Pavlásek, český tenista

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia