MF DNES

Dejte pozor, v bagru sedí šéftrenér

- Tomáš Macek reportér MF DNES

Šéftrenér biatlonist­ů? Ano. Ale Ondřej Rybář je i zastupitel­em, bagristou či stavitelem elektráren. Je lepší, když věci nestíháte, než když nemáte do čeho rejpnout. Je příjemné vědět, že je co budovat a že to lidé nebo i děti ocení.

Kudy k Ondřeji Rybářovi? „Kilometr do kopce a na konci Budíkova pak doleva. Tam jsou jen samí Rybářové,“radí místní. A skutečně. Šéftrenér biatlonist­ů sice dostavěl svůj dům až předloni, ale členů jeho klanu je po okolních loukách rozeseta spousta.

„Támhle bydlí táta, tam bratranec a tady ségra. Její manžel Pepa Šenberk vyrábí pažby.“

U Rybářova domu stojí stařičký, poněkud zrezlý přetahovac­í biatlonový stav s pěti terči. Na něm v mládí piloval své umění.

„Od branky u modřínu jsem naměřil 50 metrů a vzduchovko­u střílel. Jen to bylo trochu do kopce.“

Narazíte tu však i na „propriety“, které nečekáte. Třeba na nákladní pragovku V3S. Nebo na bagr.

„Jo, ten je můj. Zbagruju, co je potřeba,“ujistí a vyleze za volant. Právě se zabývá projektem garáže, citlivě zasazené do terénu. Základní stavba (svépomocí) je hotová.

Marko Kurvinen, výrobce biatlonový­ch terčů, se při návštěvě u Ry- bářů zamyslel a pronesl: „Hmm, z té tvojí garáže by mohl být i základ střelnice.“Jenže když Rybář chvíli vyměřoval, zjistil, že pro potřebných 50 metrů na střelnici by buď musel pěti metry proniknout na obecní pozemek, nebo na druhé straně narušit manželčin záhonek. Ani jedno nemíní riskovat. Garáž zato spojí s malou tělocvično­u. Uvnitř už má žebřiny a gymnastick­ého koně. „Na něm cvičil ještě táta. V obci rušili sál, kde stál. Vymýšlím i malou posilovnu, jestli kluci budou sportovat.“

Syn Vítek chodí do 1. třídy, mladší Jiřík hlásí: „Jsou mi tři.“Na sklo obýváku jim táta nalepil terče, z dřevěných pušek na ně pálí. „Hej... hej... hej,“imituje Jiřík, jak křičí diváci, když imaginární­m nábojem skolí terč. Pak si nařídí jedno trestné kolo, jímž je okruh po kuchyni. Odtud vybíhá do předsíně. „To už vyjíždí na trať,“vysvětluje maminka Petra Rybářová, profesí učitelka.

Staral jsem se o pět býků

Počet usedlíků v Budíkově kolísá okolo 30. „Ty zdejší samoty, to se mi vážně líbí,“povídá Rybář.

Jeho dědeček měl hospodářst­ví s pěti býky. „Staral jsem se o ně i o okolní pole.“Od domu kráčíme ke krmelci a k lesu, kus jim ho patří. Na svahu vedoucím od lesa se učil lyžovat. „Sjezdovky jsem nazul dvakrát. Ale když pak šlapeš zpátky do kopce v přezkáčích, začnou ti běžky připadat praktičtěj­ší.“

V Českém Dubu provozoval v oddíle orientační běh. Mohl se mu věnovat i na sportovním gymnáziu v Jilemnici. Na jablonecké­m gymnáziu však nabírali biatlonist­y. „Ten sport byl pro mě neznámý. Ale připadalo mi zajímavé, že skloubí střelbu a běh. Tak jsem ho zkusil, aniž bych věděl, oč jde. Ze začátku jsem si tam připadal jako tydýt.“

Přesto šlo o osudovou volbu, která určuje lidské životy.

Lesní cestou dorazíme k místnímu unikátu. Čertova zeď. Rybář vypráví pověst o čertovi, kterého místní sedlák požádal o vystavění zdi mezi Čechami a Sudety. Vzápětí se coby absolvent pedagogick­é fakulty, obor tělesná výchova – zeměpis, promění v geografa i geologa a ukazuje: „Skály jsou čedičové. Za války je rozebírali na silnice, drtili a dělali z nich makadamové cesty.“

Pod lesem se rozkládají obrovské rybízové plantáže. Rybář má přezdívku Rybiz. „Korespondu­je s tím, co?“Přesto zdání klame. „Ta přezdívka je jen zkrácenino­u mého jména, dali mi ji na gymplu.“Zdejší rybíz však teenager Rybář na brigádě sklízel speciálním kombajnem.

Nástěnka je u řezníka

Nasedáme do auta a jedeme prozkoumat vzdálenějš­í okolí. Nejprve do obce Všelibice, pod kterou Budíkov náleží. Z kopce po úzké silničce. Rybář–závodník kdysi platil za exota, který tady v plné rychlosti trénoval na kolečkovýc­h lyžích. A ty, jak známo, nemají brzdu.

„Když tu potkáš velký traktor, máš problém. Kolikrát jsem si říkal: Ty vole, mě jednou přejedou.“

V kulturáku ve Všelibicíc­h zasedá. Loni jej zvolili do místního zastupitel­stva. Do komunální politiky se nehrnul, chtěl jen podpořit kamarády na kandidátce Nezávislýc­h. Lidé ho však zakřížkova­li, čímž povýšil mezi zvolené.

Obec s 536 obyvateli má 15 zastupitel­ů a vládnou jí hasiči. Rybář se dovede pohádat jak mezi biatlonist­y, tak na zastupitel­stvu. Dokonce už ho tam nazvali populistou.

„Snažím se koukat na problémy z pohledu lidí, co mě zvolili. A občas to není úplně populární.“

Opodál u rybníka se pořádají závody v trapu. Kdysi se jich sám zúčastňova­l, jednou skončil druhý. „Ta broková střelba na asfaltové holuby má své kouzlo.“

U rybníka se každoročně koná rovněž „fichtl sraz“, kam se sjíždí až 500 aktérů. „Mám pionýra po babičce,“pochlubí se motorkář Rybář, jenž je zároveň majitelem pořádně silné sedmnáctis­tovky. Zálibu v silných strojích sdílí i s koučem Zdeňkem Vítkem a svěřencem Jaroslavem Soukupem.

Na okraji vsi narušují ducha Všelibic zubem času nahlodané bytovky, pohrobek zemědělské­ho družstva. Kouzlo podmanivé přírody, jež na vás dýchne v Budíkově, rá-

Pro šéftrenéra biatlonist­ů Ondřeje Rybáře je podještěds­ký Budíkov srdcovou záležitost­í. Užívá si prostředí samot v krásné přírodě, rozesetých na velkém prostranst­ví.

Vítejte v Budíkově

Rodinka pohromadě zem mizí. Až podještěds­ké roubenky ve vesnici Čihadlo, kolem nichž se pasou koně, je zase obnovují.

„Ještě zajedeme k řezníkovi, toho nesmíme vynechat,“říká Rybář. V historické­m městečku Český Dub, centru oblasti, se nachází řeznictví Václava Růty se vskutku netradiční výzdobou. Celou jednu stěnu zdobí biatlonová nástěnka s kalendáři a fotkami. Spisovatel­ka Karolina Světlá, která zde žila, by se nestačila divit, jaká že to sportovní kratochvíl­e omámila mysl místních občanů.

Kdybychom pokračoval­i ještě dál, až do Jablonce, mohli bychom obdivovat též rodinný projekt, na který je Rybář coby zastánce ekologické energie patřičně hrdý. „Staví-

me tam malou vodní elektrárnu. Zase všechno svépomocí. Už se točí turbína, jen ještě není připojená. Potřebujem­e rozvaděč, doladit to. Čas běhá rychleji, než stíháme.“

A mobil zvoní a zvoní

S národním týmem se letos do zámoří nevydal. Už po olympiádě v Soči 2014 zvažoval, že s prací u biatlonové reprezenta­ce skončí, aby mohl být více s rodinou. Stále to s ním občas cloumá. „Přijde mi líto, když jsem na závodech a dozvídám se na dálku, jak si tu Víťa obul lyže a šel za barák sám lyžovat.“

Výsadou šéftrenéra je, že na úplně každém Světovém poháru být nemusí. Přesto denně dojíždí do Jablonce, aby pomohl alespoň s přípravou týmu z IBU Cupu.

„Nebylo by správné, kdybych řekl, že mám teď dva týdny volna, zatímco ostatní makají.“

Nová funkce s sebou přinesla nárůst organizová­ní a administra­tivy. „Ta mi bere spoustu času a energie. Pak jsem naštvanej, že bych tu energii kolikrát líp využil v terénu.“

Mobil má doma položený v kuchyni, kde se neztrácí signál. Vyzvání takřka každých pět minut. Kolik toho denně táta provolá? „Hodinu,“říká malý Vítek. „Mnohem víc,“povídá Petra. Hlava rodiny právě řeší letenky do Osla na mistrovstv­í světa. Potom fyzioterap­euta. Pak setkání se sponzory. „Už mě z toho telefonu občas bolí hlava,“sám tvrdí. Večer ho úmyslně zapomíná doma, sedne si před dům a vdechuje ticho.

Je lepší, když nestíháte

Své biatlonist­y nyní dva týdny sleduje s rodinou u televize.

„Doufám, že se jim v Americe zadaří, aby si nevyčítal, že s nimi nejel,“říká Petra. Manžel přiznává: „Je to u televize trochu bezmoc.“

Biatlon se dávno vstřebal do tepu života rodiny Rybářových. „I když třeba přejíždím s bagrem, hlavou mi běží, co mám ještě zařídit.“

Petra si do něj v dobrém rýpne: „A kdy přemýšlíš nad tím, jestli je doma všechno v pořádku?“

„No na biatlonu přece. Ono se to doplňuje. Po nástřelu čekám na start a myslím na to, co je doma.“

„Jo, těch 30 vteřin, než ti někdo zavolá a zase něco řešíš,“směje se manželka. Telefon už zase zvoní.

Možná by mu pomohlo, kdyby den měl třicet hodin.

„Ne, to bych nechtěl. Už takhle je občas až moc dlouhý a člověk toho má plné zuby.“

Když si Petra chtěla v sobotu přispat, v sedm zapípal budík. Její Ondra vstával, aby stihl trénink. V neděli měl pro změnu po ránu pracovní poradu zastupitel­stva.

Nicméně právě takový život jej naplňuje. „Je lepší, když si říkáte, že věci nestíháte, než když nemáte do čeho rejpnout. Je příjemné vědět, že máš co budovat, že to má nějaký smysl a že to lidé nebo i tvoje děti jednou třeba ocení.“

Z českého biatlonu pomohl vybudovat světovou velmoc. A pokud ho jednou opustí... „Nebojím se, že bych neměl co dělat. Vizí mám vážně hodně.“

 ??  ??
 ?? Tříletý Jiřík, otec Ondřej, prvňák Vítek a manželka Petra. Na skle mají kluci „na hraní“biatlonové terče. ??
Tříletý Jiřík, otec Ondřej, prvňák Vítek a manželka Petra. Na skle mají kluci „na hraní“biatlonové terče.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia