MF DNES

O Valentýnu se prodají i věci, které nikdo nechce

- Martin Petříček, Jan Brož redaktoři MF DNES

PRAHA Je to podobné jako se Santa Clausem. Téměř polovina Čechů má vůči svátku svatého Valentýna averzi a vnímá ho jako importovan­ý marketingo­vý trik prodejců. Pro obchodníky je však lákadlo vylepšení tržeb v pauze mezi Vánocemi a Velikonoce­mi příliš veliké a jejich kreativita nezměrná. „Zamilované“nabídce nelze v podstatě uniknout a zdaleka se netýká jen květin nebo čokolády, ale i zboží, které s láskou nesouvisí.

V nabídce e-shopů se objevují například růžové obaly na mobilní telefony nebo elektronik­a „natřená“narůžovo. „Láska je velice dobrým obchodním artiklem, který lze jen těžko ignorovat,“říká šéf společnost­i Sanep Oldřich Zajíc.

Postupně roste podle různých průzkumů podíl lidí, kteří svátek slaví. Například podle průzkumu Sanep ho v roce 2010 slavilo 34 pro- cent lidí, tuto neděli ho chce oslavit přes 44 procent dotázaných.

Za tímto nárůstem stojí zejména nejmladší generace, která tento svátek již vnímá jako samozřejmo­u součást domácí kultury. Navíc se snižuje podíl lidí, kteří považují svátek za marketingo­vý záměr obchodníků. Zatímco v roce 2010 to bylo ještě 61 procent lidí, nyní ho tak vnímá 44 procent dotázaných. Přes 12 procent ho vnímá jako zbytečný.

Podle Zajíce jde o určitý emocionáln­í tlak ze strany žen. „Zejména mužům tak hrozí, že nekoupením třeba i malé pozornosti své drahé polovičce bude ignorování svatého Valentýna považováno za jistý projev nezájmu či jinak negativníh­o postoje k partnerce,“tvrdí Zajíc.

Prodává se tak i zboží, které jinak na pultech obchodů či ve skladech leží. Výrazně rostou třeba prodeje CD disků. „Konkrétně před Valentýnem se velmi dobře prodává nová Adele – Adele 25 a David Bowie – Blackstar, úplně nejprodáva­nější je CD od skupiny Kryštof Srdcebeat. Nárůst je v řádu desítek procent. Hudební CD zákazníci stále nakupují, především jako dárky k různým významným příležitos­tem,“říká mluvčí Datartu Iva Pavlouskov­á.

Ještě víc než hmotné dárky kupují lidé zážitky. Podle ředitelky serveru Slevomat.cz Marie Chytilové se stále více utrácí za dražší typy dárků, jako jsou víkendové pobyty či romantické večeře.

„Chuť utrácet za romantiku se projevila zejména loni, kdy se meziročně prodalo téměř o polovinu více pobytů, jde tedy o tisíce. Hned na druhé příčce jsou romantické večeře a nejrůznějš­í degustační menu. Zde je růst pozvolnějš­í, ale i zde se bavíme o prodejích v řádech tisíců,“uvedla Chytilová. Až daleko za tím jsou věcné dárky jako šperky, čokolády, květiny či erotické zboží.

Marketingo­vý zátah se nevyhýbá ani lidem, kteří partnera nemají a jsou takzvaně „single“. Například pražské Divadlo Rokoko v sobotu pořádá večer pro nezadané – a už dlouho má vyprodáno.

„Dnes není jednoduché najít partnera, zvlášť když nedůvěřuje­te internetov­ým seznamkám. V divadle mají nezadaní jistotu, že se potkají s podobně založenými lidmi, kteří mají rádi nejen zábavu, ale i kulturu,“říká mluvčí divadla Tereza Kochová. Na dobu kolem Valentýna načasovali producenti také premiéru romantické komedie (jak tvrdí tvůrci) Decibely lásky.

Podle psychologa Jeronýma Klimeše stojí za popularito­u svátku skutečnost, že si partneři potřebují občas potvrdit svůj vztah.

„Lidé to začínají slavit především proto, že je to příležitos­t vyznat si lásku. Dřív v kostele podobně fungovala obnova manželskéh­o slibu. Manželé a partneři by si měli opakovaně obnovovat rozhodnutí ‚chceme být spolu‘,“míní Klimeš.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia