MF DNES

PX 875,81 3,53 -11,31 % Příznaky nové krize

Trhy děsí zárodky další finanční krize. Bojí se Číny, levné ropy i záporných úroků.

- Martin Petříček redaktor MF DNES

PRAHA Není to tak dávno, co se svět otřepal z ekonomické­ho propadu, a už je na obzoru další krize. Ačkoliv si Česko nyní užívá rychlého růstu i rekordně nízké nezaměstna­nosti, mělo by se mít na pozoru. Konec předchozíh­o desetiletí ukázal, jak náhle se dokáže ekonomika nakazit zvnějšku.

A varovné signály blížícího se propadu jsou vidět na mnoha místech. Trhy znepokojuj­e hlavně zpomalení růstu čínské ekonomiky, které potvrzuje každá nová statistika. Nejde jen o prudký pokles vývozu ze země, Čína navíc zřejmě přepálila expanzi do zahraničí. Mnoho peněz navíc tamní vláda utopila v me- galomanský­ch projektech a velkou část nakoupila na dluh.

Čínské zpomalení stahuje celý svět, protože země se na globálním růstu podílí zhruba třetinou. V první řadě to odnášejí rozvíjejíc­í se ekonomiky, jako je Rusko či Brazílie. „Růst těchto ekonomik poháněl komoditní boom. Protože ho však nedoprováz­ely dostatečné strukturál­ní reformy, nebyl udržitelný,“míní expert washington­ského think-tanku Atlantic Council Anders Aslund.

Ceny komodit srazila chabá čínská poptávka (k tomu se přidala nadprodukc­e ropy z břidlic v USA). Dnes se ceny ropy pohybují kolem 30 dolarů za barel, což je nejníže za posledních 12 let. To přináší snižování investic, takže to ovlivňuje sektorovou zaměstnano­st či výdaje států,“říká analytik BH Securities Jiří Zendulka.

Vyspělým ekonomikám – hlavně v Evropě – by sice levné suroviny mohly vyhovovat, podle některých ekonomů je ale může silně zasáhnout právě propad rozvíjejíc­ích se ekonomik. „Vývoj světové ekono- miky zatlačí USA zpět do recese. Finanční krize se znovu probudí a bude stejně hrozivá jako ta v letech 2008 a 2009,“říká stratég Société Générale Albert Edwards.

Od předchozí krize však současnou situaci odlišují nejméně dvě skutečnost­i: levné komodity a nízké úrokové sazby. V roce 2008 byly ceny ropy vysoko nad 100 dolary za barel a banky dusily ekonomiku vysokými úroky.

Obavy z další finanční krize se odrážejí v propadu akciových trhů. Světové burzy ztratily od začátku roku kolem 10 procent své hodnoty, akciový index německé burzy DAX oslabil dokonce o 14 procent. „Z nervozity na trzích nyní výrazně profituje zlato, které má za sebou jinak nezvyklé tři roky ztrát,“říká Zendulka.

Přepálené hypotéky

Problémy nicméně nemusí přijít z daleka. Například z České národní banky nyní začínají zaznívat varovné hlasy před vznikem realitní bubliny. Velké množství příliš lev- ných hypoték vede k rychlému zdražování domů a bytů a hrozí, že se mnoho lidí dostane do problémů se splácením.

„Naším cílem je sledovat tato rizika a zabránit vzniku možné spirály mezi růstem cen nemovitost­í a právě vysokým růstem úvěrů,“říká vi- ceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Nelze však nevzpomeno­ut, že před necelými deseti lety se hypotéky staly hlavním spouštěčem světové finanční krize.

Jenže bankéři jsou v pasti. Na jednu stranu přístup k levným penězům přifukuje bubliny na někte- rých trzích, na druhou stranu však ani masivní pumpování peněz do ekonomiky dosud nepřineslo kýžený efekt. Evropské ekonomiky včetně té české jsou stále krok od deflace a té se ekonomové děsí: pokles cen může vyvolat dlouhodobo­u stagnaci ekonomiky.

Úroky do záporu

Budoucí guvernér Jiří Rusnok připouští, že ČNB by mohla alespoň krátkodobě stáhnout úrokové sazby do záporu, aby růstu cenové hladiny pomohla. To by ale ještě víc zlevnilo peníze a banky by potenciáln­ím dlužníkům mohly ruce utrhat.

Se zápornými sazbami koketuje i Evropská centrální banka (ECB) či americký Fed. Podle ekonomů jde ale o nebezpečný experiment, jehož dopad na růst a inflaci je velkou neznámou. „Záporné sazby neřeší situaci, jsou přímo součástí problému,“říká ekonom londýnské společnost­i Investec Securities Philip Shaw.

„Záporné sazby mohou nastartova­t rozjezd příliš riskantníc­h investic. Lidé se budou chtít zbavit zápor- ně úročených peněz za ‚každou cenu‘,“říká hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Mají negativní dopad do hospodařen­í bank, které se mohou snažit přenést část nákladů na klienty. A mohou také omezovat dostupnost úvěrů.

To, že není s bankami už nyní všechno v pořádku, naznačuje i dramatický pokles hodnoty jejich akcií. Od začátku roku přišly o desítky procent, třeba akcie největší německé banky Deutsche Bank ztrácejí za poslední rok 45 procent.

„Trhy zjišťují, že banky v eurozóně jsou slabší, než jsou samy ochotny přiznat. To neznamená, že by eurozónu teď zasáhla krize. Ale problém je chronický: banky se nedokázaly očistit a to funguje jako brzda ekonomické­ho oživení,“myslí si britský ekonom Phillipe Legrain, jenž radil bývalému šéfovi Evropské komise Josému Manuelu Barrosovi.

Uklidnění nepřineslo ani pondělní vystoupení šéfa ECB Maria Draghiho v Evropském parlamentu. Evropské akcie sice posílily, ale na jak dlouho?

„Z nervozity na trzích nyní profituje zlato, které má za sebou tři roky ztrát.“Jiří Zendulka analytik BH Securities

 ??  ?? Vývoj světové ekonomiky
Vývoj světové ekonomiky

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia