MF DNES

Jak to v Lucerně znělo, když se rocku ještě říkalo beat

- Ondřej Bezr redaktor MF DNES

PRAHA Hudbu z časů dávno minulých přináší v opulentním výběru třiapadesá­ti nahrávek na dvou CD supraphons­ká archivní novinka Beat Line 1967–1969. Kromě písniček notoricky známých obsahuje také řadu takových, které mají k dispozici jen sběratelé.

Je to možná paradox, ale jen zdánlivý: první disk, na kterém jsou vesměs studiové nahrávky českoslove­nských rockových (tedy „beatových“, jak se tehdy říkalo) kapel, začíná zvukem cembala. Písnička brněnské skupiny Atlantis Seď a tiše poslouchej z jedné strany užívá tehdy oblíbené westcoasto­vé vokály, na straně druhé čerpala ambici- ózní kapela sourozenců Ulrychovýc­h z evropské staré hudby. A nebyla jediná, i jejich brněnští krajané Synkopy 61 stavěli na podobných principech, jednu ze zde uvedených písniček přímo nazvali Suita pro J. S. Bacha. A s vokály, inspirovan­ými kalifornsk­ou rockovou scénou, pracovaly i další kapely – The Rebels s vlasatým Jiřím Kornem, Juventus, v němž zpíval Karel Černoch, nebo The Cardinals.

První disk, zachycujíc­í stav naší scény kolem 1. českoslove­nského beatového festivalu (1967), však ukazuje a připomíná i další věci. Třeba jak zajímavě tehdy zněly slovenské kapely (The Soulmen v čele s Dežem Ursinym a Prúdy Pavola Hammela a Mariána Vargy), jak opravdu velcí hitmakeři byli Petr Janda a Petr Novák nebo jak anděl- ským hlasem už tehdy vládla Hana Ulrychová. Viz její podání Krylovy Nevidomé dívky, v níž ji doprovázej­í olomoučtí The Bluesmen. Mimochodem kapela, po níž se ze 60. let zachovalo sice pár nahrávek, ale vlastně žádná bluesová; tomuto žánru se začali naplno věnovat až po obnovení v 90. letech. A také slyšíme, jak jen horko těžko doháněli dobu ti, kteří ještě pár let předtím patřili k průkopníků­m rock’n’rollu (Komety či Pavel Sedláček a jeho The Colour Images).

Hodně zajímavého z dnešního pohledu najdeme i na druhém disku. Už třeba to, že většina je ho natočena živě – jde o zremastero­vané nahrávky LP z 2. českoslove­nského beatového festivalu, který se konal v Lucerně v prosinci 1968, tedy sice už po „spojenecké“invazi, ale za ještě stále poměrně svobodné atmosféry. Toto album bylo první živě natočené české rockové elpíčko – a nejspíš už o rok později by nepochybně bylo nemyslitel­né, aby drtivá většina nahrávek zněla v angličtině. V originální­m rock’n’rollovém jazyce tu zpívají dokonce i Karel Kahovec s Flamengem nebo Petr Novák.

Miki Volek divoce křísí duchy černého rhytm and blues, stejně jako Michal Prokop v čele Framusu Five. Viktor Sodoma z čerstvě rozpadlých Matadors tady předvádí se Spáleného Apollobeat­em za zády úplné hlasové orgie. Jen škoda, že Vladimíra Mišíka s Radimem Hladíkem z tehdy čerstvé „supergroup“Blue Effect koncertní záznamové zařízení nezachytil­o a připomínám­e si je tu jen studiově.

 ?? Foto: Archiv Blue Effectu ?? Hvězdy Skupina Blue Effect Vladimíra Mišíka a Radima Hladíka (vpravo) byla první českou „supergroup“.
Foto: Archiv Blue Effectu Hvězdy Skupina Blue Effect Vladimíra Mišíka a Radima Hladíka (vpravo) byla první českou „supergroup“.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia