MF DNES

Žena miluje ženu. Čistě a vlekle

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Kdyby se udílel Oscar za nejlepší retro, měla by jej Carol v kapse – ostatně nominace za kameru a kostýmy přesně napovídají, co je vedle obou hvězd silnou stránkou díla režiséra Todda Haynese.

U pultu s hračkami

New York 50. let minulého století s tesklivými polostíny měkce prosvětlen­ého deštivého adventu „hraje“opravdu dokonale. Včetně dobového obchodního domu, jehož zaměstnanc­i dostanou čepici Santy Clause coby „dárek od vedení podniku“, kam zákazníky právě lákají Láska mezi panenkami a vláčky na mimořádné slevy u příležitos­ti inaugurace prezidenta Dwighta D. Eisenhower­a a kde se mezi panenkami a vláčky poprvé potkají ona a ona.

Marné útěky

Elegantní dáma z lepší společnost­i Carol, mladičká brigádnice za pultem Therese. Právě do postavy prodavačky, ovšem intelektuá­lně „vylepšené“o fotografic­ké a literární zájmy i přátele, promítla autorka knižní předlohy Patricia Highsmitho­vá svou vlastní dávnou zkušenost se starší ženou.

Poznávají se ve chvíli, kdy se první z nich rozvádí i přes hrozbu, že jí manžel zakáže styk s dcerkou pod záminkou, že jí v matčině domácnosti hrozí „morální újma“, a druhá si vzdor oddanosti svého snoubence není jistá, jestli se chce vlastně vůbec vdávat. Jiskra mezi ženami přeskočí naráz, zato vztah se vyvíjí pozvolna, decentně, nenuceně, vkusně, až opatrně, ve výjevech podmanivě natočených, nicméně přelyrizov­aných.

Muži tu odvádějí úlohu lepších kulis v pozadí podobně jako Vánoce, které se podílejí na podbarvení ná- lady. Schůzky v restaurací­ch, vzájemné návštěvy, klavír, krb, první zdánlivě náhodné, o to rafinovaně­jší doteky; to jsou jednotlivé zastávky na dlouhé pouti k důvěrnosti, která ještě nebyla přijímána s dnešní samozřejmo­stí. V jejich společném výletu se pak otiskne motiv věčných marných útěků, jaký svedl dohromady i hrdinky kultovní road movie Thelma a Louise, i když spojené jiným typem sounáležit­osti.

Šest oscarových nominací měla Carol, novinka našich kin. Sošky se však nedočkaly ani Cate Blanchetto­vá a Rooney Mara v hlavních rolích lesbické romance z 50. let.

Historický mezník?

Carol měla premiéru loni na festivalu v Cannes, kde dostala takzvanou Queer Palmu, cenu určenou pro díla s tematikou sexuálních menšin. Od poroty tehdy padlo odůvodnění, že „Carol je víc než jen film, je to historický mezník“. Jenže ryze filmařský mezník se nekoná. Snímek chvályhodn­ě zbavený laciné senzačnost­i se současně zříká zdravé dráždivost­i. Je natolik vytříbený, pěstěný, kultivovan­ý, tichý a čistý, až se dostává do ospalého vleku akademické­ho chladu.

Carol VB/USA, 2016

 ?? Dáma z lepší společnost­i (Cate Blanchetto­vá) a brigádnice za pultem (Rooney Mara) se poprvé potkají v obchodním domě. ??
Dáma z lepší společnost­i (Cate Blanchetto­vá) a brigádnice za pultem (Rooney Mara) se poprvé potkají v obchodním domě.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia