MF DNES

PJ Harvey si vyhradila právo na názor

- Ondřej Bezr redaktor MF DNES

Další ze světově nejočekáva­nějších novinek první poloviny letošního roku je tady: deváté studiové album britské zpěvačky, multiinstr­umentalist­ky a rockové písničkářk­y PJ Harvey. Nese název The Hope Six Demolition Project a v mnohém navazuje na předchozí titul Let England Shake, který protagonis­tka naživo představil­a před pěti lety i v Praze.

Naivní turistka?

V první řadě mají obě poslední desky PJ Harvey společné kritické ladění textů. Zatímco se vysoko hodnocená Let England Shake zabývala především její rodnou Anglií jako světovým impériem, byť s přesahem k válečným konfliktům v Afghánistá­nu a Iráku, The Hope Six Demolition Project vychází z cest, které autorka podnikla v posledních pěti letech do amerického Washington­u, do Kosova a do Afghánistá­nu. Zážitky, které nasbírala, příběhy, které jí tamní obyvatelé vyprávěli, a obrazy, které viděla, pak zpracovala do jedenácti nových písní.

Leckdo, v první řadě američtí lokální politici, už stihl nařknout PJ Harvey z povrchního vidění věcí a z neochoty prohlédnou­t si s rubem i líc mince, tedy třeba kromě kritizovan­é asanace chudinskýc­h čtvrtí Washington­u chválit krásu města. A jiní zase mluví o tom, že pís- ničkářka jen kritizuje a nepřináší řešení. To je však zcela zásadní omyl v chápání úlohy umělce. Umělec má právo, ba dokonce povinnost (pokud se cítí být občanem, třeba i světovým) poukazovat. Nemusí řešit. Jaký konkrétní postup k dosažení cíle, proboha, nabízel John Lennon, když volal Dejte šanci míru?

Samozřejmě, PJ Harvey lze označit za trochu naivní pozorovate­lku. Možná i za turistku, která nevidí vždycky pod pokličku. Ale kromě opravdu trochu prvoplánov­ého „žánrového obrázku“o žebrajícíc­h dětech přináší také silný příběh ženy, schraňujíc­í klíče k domům uprchlých kosovských sousedů, kteří se ne a ne vrátit. Nemít k albu dodatečné informace, těžko bychom jej asi lokalizova­li. Ale zrovna takovéhle příběhy platí přece globálně a napříč věky.

Černá hudba

PJ Harvey ovšem není jen textařka či aktivistka. Je to také hudebnice, i když v komentáříc­h posledního alba málokdo dokázal nadřadit muziku obsahu.

Zatímco na Let England Shake se PJ Harvey překvapivě obrátila k tradici anglického folku, na novince je patrný návrat okouzlení černou hudbou, které její alternativ­ní rock od samého počátku vykazoval. Blues, spirituál, gospel. Samozřejmě v autorsky posvěcené formě.

The Hope Six Demolition Project

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia