0DS zjednodušuje. S disidentem i novým webem

MF DNES - - Z DOMOVA - Ondřej Leinert reportér MF DNES

V ošoupané riflové bundě a máničkovskou vizáží je ve skupině třiadvaceti kandidátů na senátora nepřehlédnutelný. „Možná mi někdo říkal, abych si vzal oblek, ale nebudu poslouchat hlavní kancelář ani předsedu. Jestli mě chtějí, tak mě vezmou takového, jaký jsem,“říká František „Čuňas“Stárek.

Signatář Charty 77, za minulého režimu pět let vězněný vydavatel undergroundového časopisu Vokno a aktuálně badatel v Ústavu pro studium totalitních režimů, je jednou z osobností, se kterou by se ODS chtěla vrátit do dob, kdy byla v Senátu nejsilnější stranou.

Včera na lodi u jedné z pražských náplavek představila všechny svoje kandidáty do senátních voleb a lídry do voleb krajských. „Z těch třiadvaceti kandidátů jich osm až tři- náct může uspět,“věří odcházející senátor z Prahy 6 Petr Bratský. Právě v „jeho“obvodu má kandidovat Stárek.

Proti sobě bude mít mimo jiné herce a tanečníka Vlastimila Harapese, jehož nasadilo hnutí ANO. „Na rozdíl od něho nebudu tančit, jak Babiš píská,“našel už Stárek bonmot, kterým se může vůči soupeři vymezovat.

„Silně to se mnou hýbe“

Vedení občanských demokratů je v odhadech výsledků podzimních voleb opatrnější. „Třináct, to mi přijde hodně optimistické. Určitě je však na těch osobnostech vidět, že jsme prošli změnami k lepšímu,“uvažuje místopředsedkyně ODS Aleksandra Udženija.

Stárek má být jedním z dokladů, že ODS dokáže pro vstup do velké politiky „zmobilizovat“i ty, kteří o ni léta neměli zájem.

„Když otevřu noviny, čtu výkřiky jako: ‚... omezit internet, zestátnit televizi, k čemu je parlament?‘ To už je někde jinde, než bych si představoval, a silně to se mnou hýbe,“vysvětluje Stárek, co ho přesvědčilo, aby se dal na politiku.

„Jako pravicový volič máte v podstatě na výběr mezi ODS a TOP 09. A s TOP 09 se zásadně liším v pohledu na uprchlickou krizi. Nejsem příznivcem multikulturálních konceptů. Myslím, že to je sociální inže- nýrství, tak jako byl socialismus,“vypráví, proč si vybral právě ODS. Roli v jeho rozhodování sehrálo také to, že jeho syn Jakub je předsedou stranické buňky v Praze 6. „Trochu mě ovlivnil,“přiznává.

Včera při představování kandidátů ODS do Senátu stál na jednom pódiu se svým bývalým nadříze- ným z Ústavu pro studium totalitních režimů, historikem Jiřím Pernesem, který bude v modrých barvách usilovat o post senátora za volební obvod Brno-město. Stárek o Pernesovi před třemi lety říkal, že je podvodník a plagiátor.

„Tu mediální hru jsme si už jednou odehráli. Je to věc ODS. Jestli si myslí, že jí pan Pernes jako kandidát pomůže, je to její věc,“říká dnes Stárek.

A naopak má radost, že se mezi kandidáty ODS setkal se spoluzakladatelkou Občanského fóra, bývalou starostkou Prahy 11 a především dlouholetou šéfkou hlavní stranické kanceláře Martou Šarfovou.

„S TOP 09 se liším v pohledu na uprchlickou krizi. Nejsem příznivcem multikulturálních konceptů.“František Stárek, kandidát ODS

Sázka na starosty

Vedení občanských demokratů si hodně slibuje také od svých úspěšných starostů – Tomáš Jirsa, který obhajuje křeslo v Českém Krumlově, je starostou Hluboké nad Vltavou už od roku 1994, Jindřich Bláha, který kandiduje do Senátu za Tábor, vede toto město od roku 1998.

ODS chce do voleb jít také s novým heslem „Zjednodušme to“a novým webem. Strana v duchu hesla web výrazně zjednodušila – tak, že z něj vypadly i profily některých jejích představitelů. Na nápravě už se podle mluvčí Jany Havelkové pracuje.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.