MF DNES

Obce horečně budují školky

Obce mají nově povinnost zajistit místo v mateřské škole. Stovky z nich však svoji školku nemají

- Radka Hrdinová reportérka MF DNEs

Pro rodiče to má být konec starostí, kam dát dítě do školky. Novela školského zákona totiž dává obcím povinnost zařídit místo v mateřské škole pro všechny děti, které mají v obci trvalé bydliště.

Kde je míst ve školkách nedostatek, měli dosud při zápisu přednost (nikoli nárok na místo) předškolác­i bez ohledu na to, kde bydlí. Novela pravidla mění. Postupně budou mít nárok na místo i mladší děti, v roce 2020 i děti dvouleté.

Aby bylo jasné, která školka se má o dítě postarat, zavádí novela po vzoru základních škol i u školek takzvané spádové oblasti. Ve většině obcí s tím nebudou mít problém, dětí tam ubývá. Stále je však řada těch, kde to potíž bude.

„My máme ve školce 2,5leté děti, v okolí Prahy není místo ani pro pětileté,“říká například Petr Halada, starosta Kamýku nad Vltavou. Právě obce v okolí Prahy a dalších velkých měst nemusí novou povinnost dodržet.

A třeba u základních škol mají obce povinnost zajistit místo už celé roky. Jenže se jim to nedaří vždy plnit.

Květnici dohání čas

Příkladem je Květnice. Obec na okraji Prahy se rozrostla o satelitní čtvrť, má téměř 1 500 obyvatel s věkovým průměrem lehce nad 30 let. Nemá však ani vlastní mateřskou školku, ani základní školu. Navíc obyvatel přibylo i v okolí a školky praskají ve švech i bez květnickýc­h dětí. Školu, kde by přijímali květnické děti, proto Květnice v okolí nemá. „Odmítají s námi uzavřít smlouvu. Školu ochotnou přijímat naše děti jsme našli až v Praze, je to přes hodinu autobusem. Pro rodiče nepřijatel­né,“říká starosta Květnice Stanislav Plocek.

V případě Květnice jde o dlouhodobý problém, na jehož řešení současné zastupitel­stvo pracuje. S dalšími obcemi staví v Úvalech školu pro 600 dětí, ze svého na ni obec s rozpočtem 15 milionů korun přispěje 10 miliony. Plánuje se také stavba školky pro stovku dětí za 22 milionů, tedy pokud obec získá alespoň 70 procent z dotací.

Na ně tu šance je. Ministerst­vo školství má vyhrazeny dotace na rozšiřován­í kapacit. Byly sice určeny výhradně na základní školy, neboť do školního věku dorůstají silnější populační ročníky, avšak obce prosadily, že budou využity i pro školky. „Podpora bude cílená,“říká mluvčí ministerst­va Jarmila Balážová. Týkat se to bude zejména okolí Prahy a dalších velkých měst.

Když se děti nevejdou

Do potíží se mohou dostat i obce, které zatím spádovou školu či školku mají. Například středočesk­á Radonice dostala 7. dubna výpověď od sousedních Satalic, kam její děti jezdily od roku 1985. V Satalicích se stavělo, a tak místa potřebují pro své děti. „Máme dvouletou výpovědní lhůtu, ale ta je málo platná, když se děti do školy nevejdou,“říká starosta Stanislav Němec.

Příští rok plánuje otevřít provizorní první třídu v kulturním domě, když vše půjde podle plánu, další rok už se budou učit v nové budově. „Kdybychom to věděli dopředu, tak místo kulturního domu postavíme školu,“konstatuje Němec.

Že se obce mohou dostat do obtížné situace, si uvědomuje i ministerst­vo školství. Sestavilo seznam větších obcí, které vlastní školu nebo školku nemají. Největší riziko vidí ministryně Kateřina Valachová u obcí nad 500 obyvatel, těch jsou na seznamu zhruba dvě stovky, jednat s nimi chce na podzim.

Bez spádové školky ale obce dále nezůstanou, i když vlastní nepostaví. Pokud by se nedohodly v okolí, musel by spádovou oblast určit kraj. „Bylo by to nespravedl­ivé pro obce, které se o své školství starají,“míní Petr Halada, který hovoří i za Sdružení místních samospráv.

Kdybychom to věděli dopředu, tak v obci místo kulturního domu postavíme základní školu. Stanislav Němec, starosta Radonice

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia