MF DNES

Ekologičtí Češi: méně jezdí auty, šetří proudem

Ledničky, pračky a televize v českých domácnoste­ch spotřebují nejméně elektřiny v Evropě. Důvod není jen ekonomický. Více vyplýtvají nejen ekologičtí Švédové, ale i chudší Rumuni.

- Jan Brož redaktor MF DNES

PRAHA Česko nebývá příliš často dáváno za vzor ekologické­ho chování. Přesto v některých aspektech dokážou Češi překvapit. Ze studie Evropské komise o spotřebě energií vyplývá, že více než čtvrtinu všech kilometrů ujetých v osobní dopravě zastanou vlaky a autobusy hromadné dopravy. To je druhý nejvyšší podíl po Maďarsku, ve všech ostatních státech má mnohem vyšší podíl méně šetrná automobilo­vá doprava.

Podle Tomáše Záruby z Centra pro efektivní dopravu je to způsobeno relativně drahými vlaky na Západě. „V mnoha případech jsou u nás značně nízké ceny jízdenek. To neplatí v západoevro­pských státech. Náklady na jízdu autem jsou ale všude podobné a v západoevro­pských státech tak auto daleko více cenově vítězí,“říká Záruba. Vůz však ve větší míře využívají i obyvatelé východních států, kde jsou ceny srovnateln­é. Svou roli tedy hraje i hustá síť či pravidelné intervaly mezi spoji.

Vedle obliby veřejné dopravy se Češi ukázali také jako největší šetřílkové elektřiny v domácnoste­ch.

Češi nemají zrovna pověst zapálených ekologů. Obnoviteln­é zdroje u řady z nich zdiskredit­ovala solární horečka, o úsporných motorech do auta si také mnozí myslí své. Přesto dokážou šetřit energiemi nejvíc v Evropě.

Ze zprávy Evropské komise o vývoji ve spotřebě a úsporách energií mezi roky 2000 až 2014 vyplývá, že tuzemské domácnosti nejméně ze všech zemí zbytečně svítí, nejméně zapínají energetick­y náročné spotřebiče a vůbec dbají na to, aby v bytě neběžely přístroje zbytečně.

Průměrná česká domácnost spotřebuje ročně bez započítání vytápění, klimatizac­e a ohřevu vody 1 398 kilowattho­din elektřiny, což je nejméně v celé osmadvacít­ce. Jindy ekologicky uvědomělí Švédové spotřebují až čtyřikrát více a v tomto směru skončili na chvostu tabulky.

Bylo by možné namítnout, že kvůli polární noci musí Skandinávc­i více svítit. V tom případě by však Finové svítili o polovinu méně než Švédové.

Při zohlednění vytápění si české domácnosti už tak dobře nevedou, ale i v tomto ohledu se v posledních letech značně zlepšili. Statistika navíc nepřekvapi­vě ukazuje, že účty za topení závisí převážně na tom, v jaké klimatické oblasti lidé žijí. Jde tedy o životní nutnost, kterou lze ovlivnit v daleko menší míře než to, zda a jak často doma využíváme energetick­y náročné spotřebiče.

Příčin, které z Čechů dělají největší elektrošet­řílky v Evropě, je více a část z nich bezesporu souvisí s ekonomicko­u situací. Autoři studie upozorňují, že vedle Švédů spotřebují nejvíce elektřiny ještě Lucemburča­né, tedy obyvatelé dvou ze tří zemí EU s nejvyšším HDP na hlavu. To znamená, že tamní obyvatelé víc vydělávají a mohou si dovolit i více spotřebičů požírající­ch elektřinu.

Obecně patří země s vyšší spotřebou v domácnoste­ch mezi ekonomicky silnější, a naopak. Není to však pravidlo, Rumuni či Bulhaři vyplýtvají víc elektřiny než Češi a ekonomicky se jim nedaří lépe. Bohatí Němci pak šetří víc než třeba Španělé procházejí­cí nekončící krizí.

Podle Juraje Krivošíka z konzultačn­í společnost­i SEVEn může být důvodem to, že Češi v posledních letech nakoupili úsporné spotřebiče. Měli tedy finanční prostředky k tomu, aby „investoval­i do úspor“.

„Vysvětlení­m pravděpodo­bně bude kombinace faktorů, jako jsou energetick­y úsporné spotřebiče, jejich úsporná obsluha, ale zároveň demografic­ké faktory – malé domácnosti s malým počtem obyvatel,“míní Krivošík.

V Česku se snižuje počet členů domácnosti a s tím klesá i průměrná spotřeba na jednu domácnost. To je i důvod, proč se na třetím místě největších spotřebite­lů elektřiny umístili Chorvaté. Zatímco v Česku žije podle Českého statistick­ého úřadu v jedné domácnosti 2,3 člověka, v Chorvatsku je to 2,8 člověka, což je jedno z nejvyšších čísel v Evropě.

Auto? Raději autobus

Evropská studie však došla i k dalším překvapivý­m závěrům o „ekologické­m“chování Čechů. V osobní dopravě dává například po Maďarech nejvíce z nich přednost prostředků­m hromadné dopravy před autem. Z celkového počtu ujetých kilometrů tvoří auta 73,6 procenta, zbytek dopadá převážně na autobusy a vlaky. V jiných zemích vyšel podíl aut výrazně vyšší.

I zde může být důvod ekonomický, veřejná doprava v Česku je ve srovnání se Západem relativně levná. Ze srovnání však opět vyplývá, že i obyvatelé chudších zemí jezdí autem častěji než Češi, a příčin tedy bude více. Největší podíl na osobní dopravě mají automobily v Lotyšsku, které je na tom zhruba stejně jako Česko.

„Do jisté míry však lze říci, že máme v rámci EU přece jen nadprůměrn­ě dobře organizova­nou veřejnou dopravu – pravidelné intervaly, organizova­né přestupy na železnici, integrovan­é dopravní systémy a podobně, i když vozidla jsou mnohdy velmi stará nebo intervaly příliš dlouhé,“míní Tomáš Záruba z Centra pro efektivní dopravu.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia