MF DNES

Co jsem zažil na Tour de France

Narodila se před 113 lety. Ale každý rok je jiná. Jaká byla letos?

- Tomáš Macek reportér MF DNES na Tour de France

Zažil jsem letos Tour tak, jak ještě nikdy předtím. Naslouchal jsem totiž Tour, která ztichla. Bylo to zvláštní. A bylo to i smutné.

Nejprve na vrcholu Mont Ventoux. Lidský mumraj, křik, potlesk, pískot, dopravní kolaps, tak jako naposledy? Nic z toho. Zkrácená etapa končí o pět kilometrů níž.

Zato tady nahoře? Vrchol osamělé hory zůstává liduprázdn­ý, kamenité pole pod stařičkou observatoř­í objímá ticho. Žádné auto nás nebrzdí, žádný policista nediriguje.

Toho dne je 14. července. Nedlouho poté šílenec v Nice zabíjí. A když tato zpráva doputuje k nám, šokovaný Bauke Mollema po půlnoci na Twitter píše: „Nemohl jsem usnout a teď tu čtu o něčem mnohem důležitějš­ím, než je Tour. F*cking crazy world.“

Dalšího dne Tour ztichne úplně jinak než na Ventoux. Ve sponzorské vesničce u startu ruší veškerý zábavní program. Čestný host Jean-Paul Belmondo se tady prochází takřka inkognito. Reklamní karavana, toto 35minutové procesí alegorický­ch vozů, projíždí po trati neslyšně, bez třeskuté hudby i bez moderátorů řvoucích z amplionů. Cyklisté stojí při minutě ticha. A nazítří znovu. A znovu.

Teprve posledního dne v Chantilly se karavana smí opět rozdovádět. Vlastně je to paradox. Stane se to až v etapě, která je zároveň největší policejní akcí v historii závodu, i se svými 2 600 odstřelova­či. Ale paradoxů, vážných i úsměvných, nacházíme na každé Tour pokaždé tolik, přemítám, když po etapě do Bernu zajdeme do italské pizzerie s řeckým názvem Apollon a obsluhuje nás tu turecká servírka.

Na znamení smutku Tour letos nakrátko utichla. Ale jinak tento kolos valící se Francií hřmí a burácí a křičí a jásá. Chcete pro změnu extrakt z této hlučné Tour? Není lepšího příkladu než dvou reportérů guatemalsk­ého Radia Mundial. Vysílají přímé přenosy závěrů etap pro celou Latinskou Ameriku, a když spustí svoji strhující show, ostatní reportéři zapomínají sledovat závod a sledují jen je.

„Jarlinsooo­oooooon Pantaaaano­oooo,“oslavují hrdinu etapy do Culozu, jako by právě rozhodl finále fotbalovéh­o mistrovstv­í světa.

„U nás v malých městech i vesničkách stále spousta lidí nemá televizi, jen rádio. Tak se jim snažíme předat co nejvíc emocí, podněcovat jejich představiv­ost,“vykládá mi Luis Alfredo Castro, který objel už pětadvacet ročníků Tour. S kolegou Franciskem Lechugou sedí na asfaltu za cílem a navzájem si předávají mikrofon, zatímco mezitím ten druhý nabírá dech.

„Před reportáží provádím dechová cvičení jako zpěváci,“říká Castro. Tu a tam reportáž přeruší a z bloku sami předčítají do mikrofonu reklamy. „To proto, že cestu nám sem zaplatilo šest firem.“

Pantano vyhrává etapu a u pódia mu zazvoní telefon. Volá kolumbijsk­ý prezident, chce pogratulov­at. Vítěz dne dojatě odpovídá.

Tour, ta tichá i hlučná, je o emocích, o vášni, o utrpení, o euforii. „Nikdy nevíte, co na vás vrhne,“říká Chris Froome. Na Juliana Alaphilipp­a vrhne poryv větru o síle 42 km/hod., který ho při časovce smýkne na skálu.

Bolest i vášeň se naopak skloubí v příběhu Pierra Rollanda. Jeho kolegové se domnívají, že jede se zlomenou rukou, on tvrdošíjně odmítá jít na rentgen, protože: „Já nechci vědět, jestli je zlomená.“V úniku útočí na prvenství v 19. etapě, jenže místo toho se po pádu klouže jeho tělo z asfaltu až mezi kravský trus, což okomentuje slovy: „Od snu na galeje za desetinu vteřiny.“

Za cílem se sklesle opírá o řídítka, dres potrhaný, krev všude možně, ruka i bok zafačované. Ale dojel! „Vše, co musíte po takovém pádu udělat, je šlapat dál.“A co myslíte, že udělá další den? Je v úniku znovu.

Nikdo není na Tour nezranitel­ný. Snad jedině Chuck Norris... a Peter Sagan. Roman Kreuziger o něm vykládá, že je zvíře. Rafal Majka soudí, že je to stroj. A jeho velká fanynka Ginevra Gargantini­ová v sobotu na Twitter píše: „Sagan je bůh. Copak by někdo jiný v zeleném trikotu tahal v úniku tak zaníceně pro svého týmového kolegu?“

Ale on je i ten Sagan nakonec přece jen člověk. Což Slovák dokáže, když jej v etapě na Emosson přepadne nutkání přírody a z trati zabočí do karavanu fanoušků.

Tour, to je zároveň chaos. Musí být. Sice organizova­ný, přesto chaos. Ubytování v jejím okolí často nebývá k mání už v dubnu. A i když ho máte objednané a potvrzené jako my v Montpellie­ru, recepční vám přesto může říci: „Už pokoje nemám. Booking.com nám sem pořád někoho nasmlouváv­al a my už přitom dávno byli plní.“

Tour, hlavně v posledním týdnu, je i ruskou ruletou. Alespoň Tejay van Garderen z týmu BMC to tvrdí. Na koho to padne? Kdo selže? Kdo se na samém konci uvaří? Van Garderen a Mollema mezi nimi budou. I Fabio Aru, vítěz Vuelty, bude s obličejem zkřiveným bolestí marně toužit po „Energii pro budoucnost“, jak ji propaguje reklama na autobusech jeho týmu Astana.

A co má potom říkat Tony Martin z Etixxu? Jedenadvac­et dnů se trmácí Francií. A v ten úplně poslední musí na kostkách Champs-Elysées vzdát kvůli zranění kolena. „Ach ty nešťastný chlape,“obejme ho jmenovec v týmu Dan Martin. V Paříži vše končí. Obavy z útoku teroristů střídá mix úlevy a rozjařenos­ti. Na samém konci voní Tour jinak. Voní po pizze, která na jezdce čeká u týmových autobusů.

Voní po pivu i šampaňském, které najednou týmoví šéfové vyndávají a všem rozlévají. „Máte, prosím, ještě bidony?“ptá se malý klučina u autobusu Tinkoffu.

„Už ne, chlapče. Už žádný nezbyl. Už máme jen šampaňské,“odpovídá mu masér Masanori.

Pozdě večer, v hotelu Hyatt, pak voní Tour už úplně nepatřičně, po drahých parfémech. Ženy a přítelkyně cyklistů je sem vnesly.

Také Matteo Tossato tady má tu svoji. Nejstarší účastník závodu, 42letý veterán, právě absolvoval svůj 34. třítýdenní podnik Grand Tour. A stále nemá dost. Tak tedy zase za rok. „Když na trati trpíte, občas si říkáte: Proč o té Tour každý tolik mluví!“vykládá Dan Martin. „Ale potom s ní dorazíte až do Paříže a její magično vás doslova pohltí.“

 ?? Foto: Reuters ?? Potřetí vítězný Chris Froome (uprostřed) a jeho neporazite­lná kohorta z týmu Sky v originální­ch dresech se žlutými doplňky na Champs-Elysées.
Foto: Reuters Potřetí vítězný Chris Froome (uprostřed) a jeho neporazite­lná kohorta z týmu Sky v originální­ch dresech se žlutými doplňky na Champs-Elysées.
 ?? Foto: Tomáš Macek, MF DNES ?? A už brzy domů Peter Sagan (vpravo) a další jezdci právě přiletěli z Alp na poslední etapu do Paříže.
Foto: Tomáš Macek, MF DNES A už brzy domů Peter Sagan (vpravo) a další jezdci právě přiletěli z Alp na poslední etapu do Paříže.
 ??  ??
 ??  ??
 ?? Foto: Profimedia.cz ?? Na tohle se nezapomene Kolo Chrise Frooma je po srážce s motorkou nepojízdné, muž ve žlutém se pokusí do cíle doběhnout.
Foto: Profimedia.cz Na tohle se nezapomene Kolo Chrise Frooma je po srážce s motorkou nepojízdné, muž ve žlutém se pokusí do cíle doběhnout.
 ??  ?? Strhující show Tour je skvělá, ale tihle dva chlapíci z guatemalsk­ého rádia také. Franciska Lechugu (vlevo) a Luise Castra slyší celá Latinská Amerika.
Strhující show Tour je skvělá, ale tihle dva chlapíci z guatemalsk­ého rádia také. Franciska Lechugu (vlevo) a Luise Castra slyší celá Latinská Amerika.
 ?? Foto: 2x Tomáš Macek ?? Nejstarší Matteo Tossato si užívá ženy a pizzy.
Foto: 2x Tomáš Macek Nejstarší Matteo Tossato si užívá ženy a pizzy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia