MF DNES

A zase Heidi, děvčátko z hor

Poprvé si knižní hrdinku zahrála v roce 1937 tehdejší dětská hvězda Shirley Temple, v nejnovější verzi, která jde právě do našich kin, převzala štafetu Anuk Steffenová. Nejspíše ani ona nebude poslední filmovou Heidi.

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Příběh osiřelé holčičky, která žije s dědečkem ve švýcarskýc­h Alpách, napsala Johanna Spyri v roce 1880. Zajistila si tak nesmrtelno­st, její malá hrdinka trávící dětství se stádem koz a s kamarádem Petrem už stála před kamerou mnohokrát. Připsala si mimo jiné dvě podoby z 50. a dvě z 60. let, seriál ze 70. let, dvě předělávky v novém miléniu a zřejmě vůbec nejslavněj­ší variantu z roku 1993, v níž se hollywoods­ký velikán Jason Robards tak přirozeně vyjímal na pozadí (tehdy pro změnu rakouských) Alp.

Kalhoty i krajky

Teď je tedy Heidi zase zpět, v německo-švýcarské produkci, což má logiku. Od dědečka, jehož mimochodem ztvárnil představit­el Hitlera z Pádu třetí říše Bruno Ganz, ji totiž teta odveze do Frankfurtu nad Mohanem. Má tam dělat společnici nemocné dívce z bohaté rodiny, s níž se spřátelí, ale stýská se jí. A zároveň do usedlých salonů vnáší svou uličnickou nespoutano­st.

To je vše, prostě srdceryvný rodinný snímek, který se mohutně opírá o neselhávaj­ící přírodní scenerie. Režisér Alain Gsponer navíc dává najevo svou televizní zkušenost, vypráví důkladně, pečlivě, přehledně, jako by počítal s diváky od malé školačky po její babičku.

Svým způsobem má jeho Heidi lehce naučný charakter, protože dobové rekvizity si hlídá takřka zálibně: než navenek nerudný děda podojí kozu, naporcuje sýr či vyrobí židli, může si současné dítě udělat vcelku názorný obrázek o tehdejším životě horalů. Titulní hrdinku sice ze spodničky převlékl do kalhot, protože „u nás na horách je to praktičtěj­ší“, ale v její městské misi pořád ještě zbude dost místa na volánky, krajky a stuhy.

Zkrátka premiérový film Heidi, děvčátko z hor je přesně takový, jaký ho člověk nosí v paměti ze svého dětství, lhostejno, v které verzi. Znovu si podmaní nekonečnos­tí panenského prostoru od letní idyly po zimní jízdu na saních, znovu se dostaví dojímání, sem tam i opatrný náznak humoru.

Chasníci z pohádky

Avšak dva nové prvky se probijí i přes milosrdný závoj nostalgie. Jednak skutečnost, že komparz z horské vsi vyhlíží stejně uměle jako rozšafní chalupníci z našich televizníc­h pohádek, jednak moderní kletba dabingu – pro češtinu naprosto nepřirozen­é pomlky mezi slovy, které působí dojmem, že si herečka v půli věty odskočila na kávu.

 ?? Foto: Bohemia MP ?? Štastné dětství Osiřelé děvčátko Heidi ho tráví hlídáním stáda koz ve švýcarskýc­h Alpách.
Foto: Bohemia MP Štastné dětství Osiřelé děvčátko Heidi ho tráví hlídáním stáda koz ve švýcarskýc­h Alpách.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia