MF DNES

Závodí se ženami, vítězí. Je to v pořádku?

Jihoafriča­nka Caster Semenyaová v Riu doběhla pro zlato. Kritici zpochybňuj­í, zda spravedliv­ě

- Tomáš Macek reportér MF DNES v Rio de Janeiru

Vzávěrečný den her v Riu hrdě nesla vlajku Jižní Afriky. O den dříve utíkala ve finále osmistovky daleko před ostatními a časem 1:55,28 překonala národní rekord. Bylo to impozantní vítězství. Ale zároveň vzedmulo i další vlnu diskusí, zda by měla Caster Semenyaová mezi ženami závodit.

„Snažila jsem se na její případ poukazovat celý rok,“říkala Britka Lynsey Sharpová, v cíli šestá. „Ale rozhodnout o něm musí jiní.“

Rovněž australský kouč Nic Bideau podotkl: „Měli byste získat zlatou olympijsko­u medaili pouze tehdy, když běžíte skvěle. Ale ona běží obyčejně a vyhraje.“

Semenyaová tušila, co přijde. Zdá se, že tentokrát byla na kritiku připravena. „Lidé by se měli naučit, jak se sjednotit. Sport je o sjednocová­ní lidí, ne o diskrimina­ci. Je mi mých kritiků líto,“reagovala.

V osmnácti se v Berlíně 2009 stala senzačně mistryní světa, při teprve druhém startu v zahraničí. Vzápětí se vzhledem k její postavě i vzezření vyrojily spekulace, že se u ní jedná o takzvaný intersex. Tedy že se identifiku­je jako žena, ale má tělesné charakteri­stiky spojované jak se ženami, tak s muži.

Na popud atletické asociace IAAF byla podrobena rozsáhlému testování, často nedůstojné­mu. Lékaři u ní odhalili hyperandro­genismus, při němž se v těle ženy uvolňuje více mužských hormonů, než je obvyklé. Její hodnota testostero­nu měla být třikrát vyšší než u 99 procent ženských sportovkyň.

Ruce pryč od Caster

V červenci 2010 činovníci IAAF oznámili, že Semenyaová je žena a může dál závodit, ale současně zavedla pravidlo, podle kterého atletky s takovou anomálií musí podstupova­t léčbu, snižující množství testostero­nu v jejich těle a udržující ho pod hladinou vytyčenou IAAF.

Časy Jihoafriča­nky poté byly slabší, na mistrovstv­í světa 2011 v Tegu i na hrách v Londýně 2012 doběhla druhá za Ruskou Savinovovo­u (později obviněnou z dopingu). Zvrat přivodila loni indická sprinterka Dutee Chandová, u níž rovněž indikovali příliš vysokou hladinu testostero­nu. Napadla zmiňované pravidlo IAAF a u Sportovní arbitráže CAS spor vyhrála. Tribunál rozhodl, že není zcela zřejmé, že atletky s hyperandro­genismem mají nefér výhodu nad ostatními.

IAAF musela pravidlo stáhnout. Semenyaová přestala svoji hladinu testostero­nu uměle snižovat.

V předchozíc­h letech měla problémy s tréninkem, rozešla se s koučem, připravova­la se pod bývalou slavnou půlkařkou Marií Mutolovou, ale i té dala sbohem. Navíc ji sužovala zranění.

V soukromém životě vstoupila do registrova­ného partnerstv­í s dlouholeto­u přítelkyní a bývalou atletkou Violet Raseboyovo­u. V Riu nyní byla suverénkou. „Není to o tom, hledět na lidi, jak vypadají, jak mluví, jak běží,“říkala. „Není to o tom, jak je kdo svalnatý. Vše je jen o sportu.“

Její kritička Sharpová psala disertační práci o hyperandro­genismu při studiu na univerzitě. „Diváci vidí, jak je to pro nás ostatní po změně pravidla složité proti Caster závodit,“podotkla Britka pro BBC. „Z osmistovky se staly dva závody v jednom. Doufám, že se tím patřiční lidé budou zabývat.“

Jihoafričt­í fanoušci okamžitě rozpoutali na Twitteru kampaň s hashtagy „Ruce pryč od Caster“. Jeden z nich Sharpové napsal: „Milá Lynsey Sharpová. Nemůžete být podprůměrn­á celý život, buďte lepší. S úctou vaše Jižní Afrika.“

IAAF chce zvrátit výrok CAS

Tentokrát se však diskuse netýkala jen Semenyové, ale i druhé Niyonsabao­vé z Burundi a třetí Wambuiové z Keni. Všechny medailistk­y totiž mají podobné vzezření.

Pátá Polka Joanna Jozwiková dokonce pronesla: „Je mi líto čtvrté Melissy Bishopové. Ona měla být olympijsko­u šampionkou.“

Na obsazení stupňů vítězů poukázal i český šéftrenér Tomáš Dvořák: „Je to celé divné. Jen se podívejte, kdo stál na stupních. Řekl bych to takhle: ve finále půlky závodilo pět holek a pak tyhle tři. Nechci se nikoho dotknout, jenže je mi líto těch, co doběhly za prvními třemi. Ty to musí neskutečně štvát.“

Studie Lékařské a antidoping­ové komise IAAS z roku 2014 uvádí, že sedm z tisíce elitních ženských atletek má vyšší hladinu testostero­nu.

Klíčovou se nyní opět stává otázka: Je spravedliv­é, že atletky s extrémně vysokou hladinou testostero­nu soutěží s ostatními?

Nalézt řešení, které by bylo spravedliv­é, ale které by zároveň nepoškozov­alo lidská práva a důstojnost, je přetěžký úkol.

Myron Genel, emeritní profesor pediatrie Yaleovy univerzity a poradce IAAF, už dříve prohlásil: „Semenyaová se narodila jako žena a v dospívání byla vychováván­a jako žena. Pokud tedy u ní najdeme cokoli, s výjimkou zakázaných podpůrných látek, bude jí povoleno soutěžit jako žena.“

Někteří jihoafričt­í politici označili útoky na ni za rasistické a sexistické. Přesto Sebastian Coe, prezident IAAF, před finálovým během na 800 metrů v Riu sdělil: „IAAF se pokusí zvrátit verdikt CAS a opět zavést pravidlo o povinném snižování hladiny testostero­nu u těchto atletek.“

 ??  ?? Spoustu otázek. Spoustu kritiky Caster Semenyaová svou postavou vzbuzuje nejasnosti. Sama tvrdí: „Není to o tom, kdo je jak svalnatý.“Ovšem její tělo uvolňuje více mužských hormonů, než je obvyklé. Foto: Reuters
Spoustu otázek. Spoustu kritiky Caster Semenyaová svou postavou vzbuzuje nejasnosti. Sama tvrdí: „Není to o tom, kdo je jak svalnatý.“Ovšem její tělo uvolňuje více mužských hormonů, než je obvyklé. Foto: Reuters
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia