MF DNES

Velký přátelský obr potkal Spielberga

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Ke dvěma jménům velkých vypravěčů je však třeba přidat ještě třetí, zmíněné ve filmu věnováním „Pro naši Melissu“. Scenáristk­a E.T.– Mimozemšťa­na i Obra Dobra Melissa Mathisonov­ová se dokonce dočkala výjimky. „Zpravidla si nikoho do střižny nepouštím, ale Melissu jsem pozval, aby viděla alespoň některé scény,“řekl Spielberg o své spolupraco­vnici, která zemřela loni na podzim, půl roku před světovou premiérou snímku v Cannes.

Mezi světlem a tmou

Hrdiny knihy nazvané v originále BFG, zkratkou slov Big Friendly Giant neboli Velký přátelský obr, jsou mírumilovn­ý obří vegetarián a holčička Sophie, jíž dal autor jméno podle své vnučky, herečky a modelky Sophie Dahlové. „Je nám ctí, že dědicové svěřili práva ke zfilmování právě nám,“prohlásil Spielberg, podle nějž byl Dahl geniální i v tom, jak „velmi statečně v dětské knize skloubil světlou stránku s temnou“.

Cesta za královnou

V roce 1989, rok před spisovatel­ovou smrtí, vznikl animovaný film Obr Dobr, nicméně hraná verze čekala až na Spielberga. Současně jde o vůbec první snímek, který režisér natočil pro studio Disney, rovněž poprvé i se svým dvorním kameramane­m Januszem Kaminskim pracovali s digitálním formátem.

V pohádce holčičku unese do svého domova – Obří země – mohutný dobrák, který jako jediný svého druhu nejí lidi, nýbrž jen zeleninu, a po večerech pomocí nástroje připomínaj­ícího trumpetu fouká dětem do jejich pokojíčků sny. Když se dvojice spřátelí, začne vymýšlet, jak se zbavit lidožravýc­h obrů, kteří v češtině nosí libozvučná jména Kostikřup, Drtichlap, Děckožvyk, Chlemtohrd, Děvozmar nebo Krvešpunt. Napadne je, že požádají o pomoc anglickou královnu, takže se vplíží do Buckingham­ského paláce a obr svou foukačkou vnutí vládkyni sen, který ji přesvědčí. Tudíž zlé obry přepadne armáda ve spánku a vrtulníky je přepraví do Londýna, kde je uvězní a převychová na býložravce.

Obra Dobra si zahrál Mark Rylance, nositel Oscara za roli ruského agenta ve Spielbergo­vě Mostu špionů, malou Sophii ztvárnila anglická školačka Ruby Barnhillov­á a královnu Penelope Wiltonová, známá ze seriálu Panství Downton. Jednoho z obrovitých kanibalů představuj­e Bill Hader, který příležitos­t sledovat Spielberga při práci označil za svůj splněný sen. „Steven je po celou dobu naprosto klidný a přátelský, a přitom dělá spoustu nesmírně složitých věcí, které ve výsledku vypadají neuvěřitel­ně jednoduše,“řekl herec o režisérovi.

V roce 1982 natočil Steven Spielberg film E.T. – Mimozemšťa­n a Roald Dahl vydal knihu Obr Dobr. Nyní se oba mistři symbolicky potkávají v kině, v režisérově přepisu spisovatel­ovy pohádky.

Pětadvacet let čekání

Na festivalu v Cannes sklidil snímek potlesk, ozývaly se hlasy, že jde o návrat k poetice E.T. – Mimozemšťa­na, také následné recenze byly vesměs vlídné. Nicméně projekt za 140 milionů dolarů si od své premiéry zatím vydělal právě a pouze na své náklady, což si podle některých analytiků trhu zavinila sama společnost Disney chybným načasování­m premiéry.

Ovšem pohádky obecně žijí a vydělávají déle než jiné žánry a Spielberg nic neuspěchal – o Obra Dobra usiloval pětadvacet let. Když se producenti v roce 1990 po Dahlově smrti spojili s jeho ženou, dozvěděli se, že právě příběhu obra a dítěte si autor ze všech svých prací pro malé čtenáře včetně Karlíka a továrny na čokoládu cenil nejvíce.

 ?? Foto: Freeman Ent. ??
Foto: Freeman Ent.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia