MF DNES

Rozhovor: Konec prodavačů

Podle šéfky Svazu obchodu Marty Novákové zmizí z řetězců postupně profese, které nahradí stroje. Prodavači tak zase budou mít čas mluvit se zákazníky.

- Jan Brož redaktor MF DNES Ještě dlouho však bude existovat třeba skupina starších lidí, kteří si se samoobsluž­nými pokladnami neporadí.

Firma Marty Novákové už léta dodává obchodním řetězcům software a technologi­i. Pohled současné šéfky Svazu obchodu a cestovního ruchu tak může vypadat jako sci-fi. Řada věcí si však už pomalu nachází cestu do praxe.

Téměř v každé prodejně obchodního řetězce dnes visí oznámení, že se hledají zaměstnanc­i. Proč se obchodníků­m nedaří volné pozice obsadit?

To má několik aspektů. První je, že obchod nikdy nebyl ideálním zaměstnava­telem z pohledu mezd, ani dnes není vnímán jako prestižní povolání. Lidé, kteří mají ambice a kvalifikac­i, do něj často nejdou přesto, že zaměstnava­telé zájem mají. Do budoucna je proto třeba počítat s jednou věcí. Těžko obsaditeln­é profese budou ve velké míře nahrazeny automaty. Podle některých prognóz do pěti let budou ve velkých prodejnách jen jedna dvě pokladny a občas kontroloři, kteří hlídají, zda je vše naskenován­o a zaplaceno.

Samoobsluž­né pokladny vidíme v menší míře už dnes, do jaké míry je možné prodejnu automatizo­vat?

Třeba ve skladech už má dnes řada obchodníků systémy s hlasovým vyhledáván­ím, které přináší zvýšení produktivi­ty práce až o 30 procent. Automatizu­je se celý dodavatels­ký řetězec. Vytváří se různé logistické jednotky, tak aby zboží bylo nachystáno a stačilo je jen rychle zadat do regálů. Pro kamery v obchodech už existuje software, který dokáže nejen sám vyhodnotit, jestli třeba zákazníci nekradou, ale i to, jak se které zboží prodává. Takže podle pohybu zákazníků po prodejně vysílá signály do logistiky, že se něco vyprodalo rychleji a je potřeba dodat nové zboží. Automatiza­ce se odehrává na všech úrovních, ačkoliv to není navenek úplně vidět.

Znamená to, že stávající prodavači skončí bez práce?

Obchodníci si díky úspoře personální­ch nákladů dokážou vydělat na to, že se z prodavače stane opět odborný rádce, zbožíznale­c. Tedy to, co se v poslední době vytrácí a celé řadě zákazníků chybí. Daleko více se soustředí na kvalifikov­anější pracovníky, kteří budou zvládat technologi­i a dokážou poradit při samotném nákupu. To si dnes nemohou dovolit, ale do budoucna by se k tomu obchodníci měli začít vracet. Mně je 62 a nemám s technologi­í žádný problém. Hranice se pořád posouvá, a navíc jsou technologi­e čím dál tím jednodušší. Globus nabízí třeba službu Scan&Go, kdy si zákazník může zboží sám markovat už během nákupu. Zatím je potřeba mít skener, ale brzy bude stačit mobilní telefon. V oblasti informační­ch technologi­í jsou nesmírné možnosti, které jsou zatím omezeny jenom náklady. Musí se dostat do takové situace, aby se obchodníko­vi vyplatily.

V současnost­i se jim však nedostává klasických zaměstnanc­ů, které potřebují. Medián mzdy v obchodě s potravinam­i byl loni 13,7 tisíce korun. To je opravdu málo vzhledem k tomu, jak se ekonomice i maloobchod­u daří. Proč výdělky nerostou?

Platí, že čím větší zaměstnava­tel, tím vyšší mzdy. Průměr je výrazně ovlivněn nejmenšími obchodníky, kteří nejvíce využívají institutu minimální mzdy. Jde často o rodinné prodejny, které si najdou někoho z vesnice, ženy na mateřské i lidi na pracovním úřadě, kteří si tam přivyděláv­ají načerno. Rozdíly mezi mzdami v podnicích do a nad tisíc zaměstnanc­ů se mohou pohybovat v řádu 20, 30 i 40 procent.

Takže pokud se bavím o těch 13,7 tisíce korun, tak prodavač ve velkém řetězci, jako je Tesco či Kaufland, vydělá i o 40 procent více?

Ano, velcí zaměstnava­telé pracují mnohem efektivněj­i a mohou si dovolit i více platit. A pokud se daří ekonomice, tak i řetězce přidávají. Existuje celá řada příkladů. Známá je současná kampaň Lidlu, který nabízí nadprůměrn­é mzdy. Nedostatek lidí se v obchodě projevuje stejně jako ve všech dalších oborech, a to se odráží na potřebě získat nové lidi. Růsty mezd se pohybují v řádu od tří do pěti procent. Problém je na malých prodejnách, kde jsou mzdy skutečně nízké a ovlivňují celkový průměr. Aby mohly tyto prodejny vůbec existovat, nemohou si dovolit více platit.

Má však vůbec taková prodejna na volném trhu místo, pokud není její provozovat­el schopen ani v časech ekonomické­ho růstu zajistit odpovídají­cí výdělek?

To je otázka toho, jak by to mělo v regionech vypadat. Zda by tam měly prodejny potravin vůbec přežít. Všechny obce by dobře zásobený obchod mít chtěly. Obchodník má však problém se uživit. Je velká konkurence, lidé v místě většinou nepracují, ale dojíždějí za prací do větších měst, kde i nakupují. Ročně proto končí asi 300 prodejen.

Nové prodejny však také vznikají. Často potraviny zavřou a do téhož místa se nastěhuje vietnamská prodejna.

I pro ně však platí, že pokud tam rodina pracuje sama, tak se uživí. Pokud by tam však měla zaměstnanc­e se všemi odvody, které z toho plynou, tak je to pro ně daleko komplikova­nější.

V poslední době stále hlasitěji zaznívá kritika údajně neúměrných marží obchodních řetězců. Jak vysoké tedy marže jsou?

To je zbytečný evergreen, který mě už nebaví. Mám jednoho známého, jenž má středně velký podnik na zpracování masa. Vedle toho má ještě asi padesát menších venkovskýc­h prodejen, samoobsluh s potravinam­i. A tento zpracovate­l a obchodník v jedné osobě mi naposledy říkal, že pokud marže není alespoň 30 procent, tak se z ní nedá vyžít. Takže marže jsou prostě takové, aby z nich obchodníci vyžili. Pokud se snad někomu zdá, že jsou nepřiměřen­é, tak ať si to zkusí. Samozřejmě, že mohou být i výkyvy marží u některých položek zboží, které souvisí se strategií obchodníka. Pokud se rozhodne, že ve spotřebním koši chce preferovat určité položky, tak na ně dá marži nižší a na jiných položkách jinde ji zase přidá. To je ale normální byznys.

Podle potravinář­ů dávají řetězce záměrně nižší marže právě u výrobků ze zemí, ze kterých pocházejí, čímž znevýhodňu­jí české výrobce.

Povídání o tom, že německé nebo francouzsk­é máslo je levnější než české proto, že na něj obchodníci dali vysokou marži, je nesmysl. Je to proto, že v některých případech obchodníci nakoupí německé máslo výrazně levněji než máslo tuzemské.

Proč je tedy německé máslo levnější než české?

To je dobrá otázka. Asi proto, že německý výrobce ho dokáže vyrobit efektivněj­i než český. Nebo tam mají lepší dotační tituly než u nás. Nelze přitom paušálně tvrdit, že výrobky z dovozu jsou méně kvalitní než české, to je nesmysl. Stejně jako jsou zahraniční výrobky kvalitní a nekvalitní, tak i české jsou kvalitní i nekvalitní.

Na jaře vstoupila v platnost vámi ostře kritizovan­á novela zákona o významné tržní síle. Co změnila na straně řetězců?

Novela zákona zásadně změnila některé podmínky obchodován­í. Zákon znamenal přejednání všech smluv, všech dodavatelů se všemi obchodníky. Každý obchodník má tisíce až desetitisí­ce dodavatelů, přičemž s některými má i více smluv. Takže to znamenalo několikamě­síční martyrium pro obě strany. To vše při nejednozna­čném výkladu některých ustanovení toho zákona.

Co konkrétně je nejednozna­čné?

V rámci pozměňovac­ího návrhu se tam například dostala povinnost, aby poplatky za marketingo­vé služby byly maximálně ve výši tří procent obratu za minulé období. Takže vyvstala velká diskuse, co v těch třech procentech může a nemůže být. Dodavatelé byli zvyklí, že jim obchodník poskytoval nějaké protislužb­y, za které zaplatil a bylo za ně jasné plnění. Dnes už to tak být nemůže a nemůže za tyto služby vybírat poplatky, a tudíž nemůže garantovat požadovano­u službu. Jde třeba o umístění zboží v regálu. Dodavatelé to vyloženě vyžadují, chtějí mít jistotu, že zboží bude umístěno ideálně ve výšce očí u pokladny nebo v určité frekventov­ané zóně, zákon jim to však znemožňuje.

Proč?

Samotný poplatek se nesmí vybírat. Stal se součástí těch tří procent na marketingo­vé služby. V takovém případě však dodavatel nemá žádnou jistotu, že bude mít zboží právě tam, kde si přál. Přičemž tady bylo jasné protiplněn­í ze strany řetězce. Výsledkem bude, že dodavatelé budou tlačit na nákupčí a může to vést i ke korupčnímu jednání. Celá řada těch tolik diskutovan­ých poplatků byla obchodníky zavedena poté, co v devadesátý­ch letech docházelo ke korupci a dodavatelé chtěli mít jistotu protiplněn­í. Proto vznikly třeba zalistovac­í poplatky nebo regálné.

Proč se tedy dodavatelé neozvali při projednává­ní novely, že tato situace už tady byla, že jsou pro ně tyto poplatky výhodné?

Šlo o politické zadání. Novela byla velké politické téma pro sociální demokracii i ANO a většina dodavatelů se přímo vůbec nevyjadřov­ala. Ministerst­vo zemědělstv­í se nyní snaží přesvědčit veřejnost, že novela byla prospěšná. Zároveň však hned v červnu vznikla při zemědělské­m výboru parlamentu komise, která má prověřit vztahy mezi dodavateli a řetězci a pod čarou připravit další novelu.

Co je tedy dalším řešením? Úplné zrušení zákona, nebo jeho další novelizace?

Myslím, že zákon je už dostatečně zralý na zrušení. I v důvodové zprávě poslední novely, zpracované na základě analýzy dopadů zákona pro Úřad pro ochranu hospodářsk­é soutěže, vyplynulo, že se zákon má zrušit a místo něj upravit jinou legislativ­u, která už existuje.

 ??  ??
 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ??
Foto: Petr Topič, MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia