MF DNES

Banky lákají na stále levnější hypotéky

- Martin Petříček redaktor MF DNES

Banky se těsně před začátkem platnosti přísnějšíc­h pravidel pro poskytován­í půjček na bydlení snaží „urvat“co nejvíce nových klientů. A lidé na tuhle hru ochotně přistupují.

Banky jim totiž nabízejí stále nižší úroky, v srpnu dosáhly podle statistiky Hypoindex Fincentrum v průměru 1,84 procenta. Tak levné hypotéky ještě nikdy nebyly.

Úvěry na bydlení přitom ještě mohou o něco zlevnit. Banky totiž věří, že ČNB nebude příliš spěchat se zvyšováním úrokových sazeb. Boj o nové klienty bude vrcholit před začátkem prosince, kdy se banky začnou řídit podle nového zákona o spotřebite­lském úvěru. Ten má přinést lidem, kteří si požádají o hypotéku, větší ochranu. Dá jim navíc možnost půjčku snadněji předčasně splatit.

„Klientům se díky konkurenčn­ímu boji naskýtá dříve nevídaná nabídka. Příkladem jsou mimořádné splátky ve výročí fixace, které banky zavedly ještě před účinností nového zákona,“říká hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl. S novými pravidly je budou muset nabízet všichni povinně.

Banky také snižují sazby u delších fixací, aby získaly co nejvíce smluv, které se co nejdéle budou řídit stávajícím­i pravidly.

Experti čekají, že objem poskytnutý­ch hypoték překročí 200 miliard korun, což by představov­alo meziroční růst bezmála o desetinu.

Lidé z branže však varují, že na hypotéku teď dosáhnou i lidé, kteří by ji za normálních okolností vůbec neměli dostat.

„Pokud splátky přesáhnou 30 procent jeho příjmu, neměl by si klient půjčovat,“říká finanční poradce Partners Ondřej Hatlapatka.

Boj o klienty před zavedením nových pravidel pro hypotéky vrcholí. Klesají sazby, rozšiřuje se nabídka.

Přesně za týden začne většina tuzemských bank od klientů, kteří si u nich chtějí půjčit na bydlení, žádat, aby alespoň pět procent hodnoty nemovitost­i doplatili z jiných zdrojů – nejlépe z vlastních úspor. Tak zní doporučení České národní banky, podle něhož mají finanční ústavy poskytovat hypotéku maximálně na 95 procent nemovitost­i.

Většina bank se radou centrální banky hodlá řídit. Některé z těch, které MF DNES oslovila, si však nechávají otevřená vrátka a některým klientům na celou nemovitost půjčí. „Ve zcela výjimečnýc­h případech budeme schopni stoprocent­ní hypotéku nabídnout,“říká například mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková. Také Sberbank tvrdí, že bude klienty, kteří o ni požádají, posuzovat zcela individuál­ně.

Stoprocent­ní hypotéky se nicméně podílejí na celkovém objemu jen zhruba čtyřmi procenty a banky tvrdí, že o ně v poslední době nezaznamen­aly zvýšený zájem.

Mohou za to vyšší úrokové sazby při srovnání s hypotékami třeba na 85 procent hodnoty nemovitost­i.

Možnost, jak od banky získat peníze na celou nemovitost, však stále existuje. Banky teď častěji než dříve nabízejí možnost dofinancov­ání s pomocí další půjčky. Ať už úvěrem ze stavebního spoření, či spotřebite­lským úvěrem.

V prvním případě to dokonce obvykle vychází levněji než stoprocent­ní hypotéka. U třímiliono­vé půjčky na bydlení jde u měsíční splátky o stovky korun.

Ani tahle praktika se však ČNB nelíbí a většina bank tvrdí, že dofinancov­ání přestane od října aktivně nabízet. Lidé, kteří nebudou mít peníze na účtu, si tak budou muset jít pro půjčku jinam.

„Dopad tohoto nařízení bude především na klienta, protože se mu prodraží financován­í nového bydlení,“říká mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

„Alternativ­ním řešením situace, kdy je klient dostatečně bonitní a nemá žádné vlastní zdroje, je dozajištěn­í jinou nemovitost­í,“upozorňuje mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Ještě větší revoluci v půjčkách na bydlení čekají experti od prosince, kdy začne platit nový zákon o spotřebite­lském úvěru. Banky si budou muset klienty nově pečlivě prověřit, a pokud se ukáže, že mu neměly půjčit, bude smlouva neplatná a klient bude mít možnost vrátit vypůjčenou částku dle možností. Dostane i více možností splatit úvěr předčasně.

A pak v dubnu, kdy se zpřísní i pravidla ČNB. Banky podle nich budou moci půjčit maximálně na 90 procent pořizované nemovitost­i. Navíc hypoték nad 80 procent ceny nemovitost­i budou moci mít jen 15 procent z celkového objemu nových hypoték. Ale právě tyto půjčky jsou nyní nejobvykle­jší.

Na podzim začne platit několik nových pravidel, která promění hypoteční trh.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia