Hejtmanský styl: od meruňky k vanilce

MF DNES - - Z DOMOVA -

Do kanceláře hejtmana se normální člověk těžko podívá, to je jasné. MF DNES proto přináší přehled úřadoven, odkud vrcholní politici své kraje řídí. Jde o vskutku pozoruhodnou směsici.

Tak třeba pracovna moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka připomíná svou velikostí malou tělocvičnu. A to včetně parketové podlahy. Obdobně je na tom i místnost, již obývá šéf Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Obě mají rozlohu středně velkého bytu – přes sedmdesát metrů čtverečních.

Ve srovnání s nimi mají hejtmani Pardubického a zejména Plzeňského kraje Martin Netolický a Václav Šlajs stísněné „krcálky“. Jejich výměra činí něco přes třicet čtverečních metrů. Bezprostřední kontakt plzeňského vládce s jeho úředníky musí být při poradách u jednacího stolu tak těsný, že může připomínat tlačenici vos na bonbonu. Smysl pro útulnost se však nedá těm, kteří kancelář vybavovali nábytkem, upřít.

Strohost versus retrostyl

Bezkonkurenčně nejlepší výhled má z oken své stroze funkcionalistické pracovny Stanislav Mišák. Téměř celý Zlín z přehledem zhlédne ze čtrnáctého patra místního mrakodrapu. I jeho kolega z Liberce Martin Půta má tu výhodu, že pracuje v nejvyšší budově regionu. Ovšem takovým výhledem se chlubit nemůže. Jeho velmi střízlivě vybavená pracovna je totiž umístěna pouze ve druhém patře.

Atraktivitu místa využívá i středočeský hejtman Miloš Petera, a to jen díky tomu, že tento kraj nemá svou vlastní metropoli. Proto úřad sídlí nedaleko vltavského nábřeží v Praze. Zdejší hejtmani jsou evidentně fanoušky retrostylu. Úřadovně totiž vévodí robustní knihovna a obdobně bytelná kožená křesílka.

Svým způsobem zaujme i moderní kancelář šéfa Královéhradeckého kraje Lubomíra France v 5. podlaží zrušeného pivovaru. Trochu nervozity však může v hostech vyvolat výrazně meruňková výmalba stěn, kterou umocňují podobně zabarvené závěsy. V pracovně Martina Havla z Karlovarska pro změnu vsadili na světlé odstíny žluté.

To Michal Hašek na jižní Moravě dá na klidnější odstíny. Potrpí si spíše na modrošedé. A také na množství obrazů a zarámovaných fotografií různých velikostí, kterými si místnost zabydlel.

Naproti tomu Haškův olomoucký soused Jiří Rozbořil na kvantitu dekorace příliš nedá. Jeho pracovně totiž dominuje obrovský obraz města podtržený svěžími světle čalouněnými křesílky.

— Pavel Švec

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.