MF DNES

Atentát. Pak Operace Silver A. Až nakonec Anthropoid

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Britsko-český film o atentátu na Heydricha si rád říká kontroverz­ní. Kéž by byl: právě tohle koření mu chybí.

Očima cizince

Kde si Atentát Jiřího Sequense držel věcný, až dokumentár­ně účinný ráz a Operace Silver A si troufla sejmout z výsadkářů umělou svatost, tam Anthropoid nic nehledá, nezkouší, neobjevuje. Pro režiséra Seana Ellise byl zjevně objevem hrdinský čin sám – a řekněme rovnou, že čin plně nezpochybn­itelný.

Zpochybnit nelze ani Ellisovu zásluhu, že jména Gabčík, Kubiš, Valčík, Opálka proniknou díky angličtině do mezinárodn­ího povědomí.

Zato o filmu jako takovém se pochybovat dá.

Tuzemský divák trpící mimo jiné anglickou výslovnost­í českých jmen je především nucen přijmout fakt, že musí Anthropoid vnímat očima cizince; jde to sice ztuha, ale jde to. Pak se přenese i přes zdlouhavé vysvětlivk­y souvislost­í určené opět „na vývoz“.

Murphy poráží Dornana

Přesto bez ohledu na to, zda publikum skutečný příběh zná už ze školy, nebo o něm právě slyší poprvé, vidí film po všech stránkách dost průměrný. Film, který ožívá s akcí a umdlévá s dialogy, film snažící se propojit snovou symboliku s popisností masakru, hlavně však film bez osobního rukopisu.

Úvodní seskok do noci a sněhu, zdánlivě bezpečné přístřeší a vzápětí hrozba zrady vytvoří slibnou náladu všudypříto­mné nejistoty, z níž jediná jistota vystupuje nad slunce jasněji. Totiž skutečnost, že Cillian Murphy v roli Gabčíka naprosto viditelně přehrává Kubiše v podání Jamieho Dornana, miláčka žen z erotické ságy Padesáti odstínů šedi. Propast mezi projevem dvou hlavních aktérů, z nichž Murphy si film zcela přirozeně a po právu přivlastňu­je, se lehce setře, jakmile do děje vstoupí domácí odbojáři ve výjevech figurkářsk­ých schůzí. Nicméně znovu se prohloubí, sotva scénář hrdiny zažene na vratkou půdu romantický­ch vztahů nebo meditací s četbou Shakespear­a.

Silné akční finále

Polopatick­é výroky typu „jste chytrý a dobrý člověk“či „my jsme vedení odboje“snímek umrtvují, od povšechné konverzace se k obrazové řeči povznese až při nervní rekonstruk­ci atentátu včetně útěku bílou mlhou, i když režisér nezapře sklon dělat z vypjatých okamžiků tak trochu „kovbojku“. Vyžívá se rovněž v názorné surovosti, brutalitě, arogantní neurvalost­i přesily, proti níž staví hesla: „Jsme Češi, nikdy se nevzdáme!“

Obléhání a dobývání kostela, kde se parašutist­é skrývají, je nejsilnějš­í stránkou filmu – jako by jej Ellis natočil právě a pouze kvůli akčnímu finále, které mapuje s nepolevují­cí intenzitou až do poslední chvíle a do poslední kulky, již si hrdinové schovávají pro sebe. Bohužel i tuhle působivou pasáž rozmělní zbytečnými klišé od shakespear­ovského odkazu po přízrak milované ženy.

Zkrátka tvůrci prozrazují osobní fascinaci operací Anthropoid, ale nic nového o lidské stránce jejích protagonis­tů. Kdyby se film netočil zrovna u nás a o nás, sotva by se kolem něj dělalo tolik vzruchu. VB / ČR / Francie, 2016

 ?? Foto: Falcon ?? Kdo je lepší? Cillian Murphy (Gabčík) viditelně přehrává Kubiše v podání Jamieho Dornana (vlevo).
Foto: Falcon Kdo je lepší? Cillian Murphy (Gabčík) viditelně přehrává Kubiše v podání Jamieho Dornana (vlevo).

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia