Tyhle volby jsou o ekonomických migrantech

MF DNES - - NÁZORY -

Nadcházející krajské volby jsou také o přijímání migrantů z Afriky a z Asie, ne že ne. Jakmile někde čtu, že nějaký politik či politička z krajské kandidátky nyní „lživě tahají protiimigrantskou kartu“nebo něco v podobném duchu, jsem překvapen.

Jistě, každý soudný ví, že po Vysočině, Zlínském kraji nebo po severu Čech se davy migrantů neprohánějí, že je zatím více lákají podpory v eurech. Ano, každý soudný také ví, že náš budoucí hejtman nezastaví na hranici Ústeckého a Středočeského kraje invazi muslimů do Podkrušnohoří. Ale každý soudný také ví, že i krajské volby jsou vedle výběru politických osobností pro reprezentaci regionu aktuálním hodnocením práce partají a vzkazem jejich šéfům, jak s jejich postoji a způsobem řešení problémů souhlasíme.

Podle mého je vedle nastolení témat ekologie, školství, zdravotnictví nebo dopravy v zemi, která je součástí Evropské unie, správné před volbami zjišťovat u lídrů kandidátek, jaký je současný postoj politického uskupení k řešení migrační krize.

Proč současný? Totiž, pokud jde o vlnu migrantů, jež se přivalila a dál teče do Evropy, vedení stran, jestli nejsou hloupá, musí na problém reagovat podle vývoje situace a musí být připravena podle přání obyvatel měnit názor. Tady nejde o jednorázový výkup pole pro budoucí parovod nebo dálnici, kdy si vlády mohou dělat ve volebním mezičase, co chtějí, pokud místní přesvědčí o správnosti svého konání. Vleklá migrační krize se všemi důsledky je tak ohromným nebezpečím pro celou zemi a celou Evropu, že představitelé stran prostě musí reagovat na přání lidí. Jinak zrazují zemi.

Nic obyvatele nezajímá tolik jako bezpečí vlastních rodin. Máloco je zklamává tak jako neschopnost politiků ochránit hranice nebo nevděčnost běženců, kteří, jak se stále častěji ukazuje, se přišli do evropských azylových zařízení rvát a vedle toho ve své sexuální frustraci ještě stihli ponížit místní ženy, jež jim na sociální dávky vydělávají. Nedávno organizace Člověk v tísni provedla studentské volby, jejichž výsledky zveřejnila tento týden. Mladí lidé ze středních škol a učilišť, z nichž mnoho má už volební právo, vybírali ze stran jako při regulérním hlasování. Velké procento hlasů ve všech krajích získaly partaje a uskupení, jež se velmi silně vyslovují proti příchodu muslimů, pro uzavření hranic a proti dovozu ekonomických migrantů z Afriky, o který se stará Frontex, agentura „boje proti ilegální migraci“. Tady na severu šlo o více než třetinu všech hlasů. A vládní ČSSD s nejednotným postojem k migraci, o němž ani nevíme, kdo ho za ni (a za Česko v EU) vlastně formuluje, zda Bohuslav Sobotka, Jiří Dienstbier, Milan Chovanec, nebo dokonce evropský úředník Tomáš Prouza, propadla. U mladých lidí pobrala třeba v Ústeckém kraji 2,95 procenta hlasů a skončila z 23 stran na „pěkném“14. místě. To nebylo hodnocení ČSSD, to byl oranžový masakr. Stran s protiimigrantským programem bylo přitom v první desítce hned šest. Tohle nejde přehlédnout, na to musí vládní i opoziční strany reagovat.

Zajímavé je, že v českých médiích a na české politické scéně se má automaticky za to, že každé zemské volby v Německu jsou jasným vzkazem kancléřce Angele Merkelové a jejímu postoji k migrační krizi. Ovšem názor, že naše krajské volby mají být jen o školství, zdravotnictví a krajských silnicích, je zároveň neobyčejně silný. Je to zvláštní a je to hloupost.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.