Kdo nevaří, není Čech, ukazuje kampaň

MF DNES - - Z DOMOVA -

„Vaření je dobrá příležitost, jak ukázat politika jako obyčejného člověka. Je vidět, že kandidát nemluví pořád jen o programu. Vlastně je jedno, jestli ho ukážete v kuchyni nebo při sportu. Jak se ale sešlo kuchařských klipů hodně, působí to najednou absurdně,“říká reklamní expert Martin Charvát.

Většina politických kuchařských klipů má společné to, že divák se z nich žádný recept vlastně nenaučí. Na začátku je záběr na hlavní aktéry v zástěře, jak něco krájejí, ale k „Co si Škromach navaříme, škem, v klipu, to si jak se ve hezky kterém žije na jižní pak už se hned jí, nebo ani to ne. Tak třeba filozof Václav Bělohradský kandiduje do Senátu v Praze s podporou ČSSD i Strany zelených, a tak má v kuchyni po boku premiéra Bohuslava Sobotku a šéfa zelených Matěje Stropnického. Hodně „filozofický“je i jeho volební klip.

„Rád vařím pro kamarády italská jídla. Itálie je moje druhá vlast, která mě přijala, když jsem byl uprchlíkem,“říká zcela vážně Bělohradský v zástěře.

Následně se zprava premiér zeptá, zda mohou být rajčata oranžová nevolitelném známého. kraje na Plzeňského svého zastupitelstva špagety do na kandiduje prezentoval recept v Itálii místě. Přímo (barva ČSSD), a zleva Stropnický, zda už by se nemohlo přidat také něco zeleného...

Vaření se zvrhne v debatu nad nakrájenou zeleninou, že „univerzální hnědá omáčka je největší hrozbou i v politice“, a následuje stolování na dvoře Lidového domu.

Rybička z Moravského krasu

Škromach s Haškem vyrobili svůj klip už jako parodii. Smaží v něm „rybičku z Moravského krasu“, ale o správném postupu se toho člověk moc nedozví ani tady. Zkušený „filmař“od bazénku Škromach to vysvětluje tím, že pozornost diváků udrží maximální dvouminutové politické video a do něj se recept nevměstná.

Hlavně kvůli „prkennému“Haškovi působí video pořád vážně. Nechybí lidová hudba, záběr na hrozny, objetí obou aktérů kolem ramen „Já mám italskou kuchyni také rád. Je jednoduchá, není drahá a je pro každého,“říká předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v klipu Václava Bělohradského. a nářečí. Nechybí ani otřepaný vtip, že jsou čtyři druhy vína: „dá sa, nedá sa, dá sa svařit a dá sa Pražákům“. Když Škromach zavelí před grilem „zapalme ohně“, přitaká Hašek „a kdyby něco, tak já jsem dobrovolný hasič“. „Je to spíš taková satira, i když původní záměr byl vážný,“hodnotí klip Škromach.

Klasickému receptu se nejvíc blíží předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který na stránkách volebního magazínu nabízí „liptavskou pomazánku“. „Liptauer Aufstrich, jak Rakušané tuto lahodnou chuťovku nazývají, Předseda TOP 09 zveřejnil recept na pomazánku z brynzy ve středočeských volebních novinách je součástí typického vídeňského občerstvení,“vypráví Kalousek, zřejmě inspirován svým čestným předsedou Karlem Schwarzenbergem, který v Rakousku napůl žije. „Recept vyšel ve Středočeských letopisech, ale jde o ojedinělou záležitost,“vysvětlil volební manažer TOP 09 Jaroslav Poláček.

Politickou gastronomii ještě doplňuje mítink se slibným názvem „Petr na grilu“šéfa ODS Petra Fialy. Tam už se raději vůbec nevaří, ale jen konzumuje.

— Jakub Pokorný

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.