Prezidentský úkol: přestěhovat „džungli“v Calais

MF DNES - - ZE SVĚTA - Jana Šafaříková redaktorka MF DNES

„Francie není zemí, kde je místo pro tábory, jako je ten v Calais. V otázce imigrace musíme dodržovat platné zákony a neustupovat,“prohlašuje francouzský prezident Francois Hollande po své včerejší návštěvě improvizovaného tábora imigrantů u kanálu La Manche, kterému se kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkám přezdívá džungle. Za čtyři roky působení ve funkci to bylo vůbec poprvé, co Hollande do Calais zavítal.

V táboře v Calais, kde se životní podmínky blíží slumům v rozvojových zemích, nyní žije sedm až deset tisíc migrantů, nejvíce za celou dobu jeho existence. Pocházejí zejména ze Súdánu, Afghánistánu, Pákistánu a Etiopie.

Právě kvůli nevyhovujícím podmínkám, ale i kvůli protestům obyvatel, jimž se nelíbí stoupající násilí v okolí tábora, se má v následujících měsících definitivně zbourat. Vláda už začátkem března odstranila jižní část tábora, nyní se má zrušit celý. Záměr oznámil začátkem září ministr vnitra Bernard Cazeneuve a Hollande jej nyní znovu potvrdil. Tábor podle něj musí být „zcela a definitivně zrušen,“a to „dřív, než začne zima“.

V uplynulých čtyřech letech Hollandova prezidentování nehrála imigrace velkou roli. S nadcházejícími prezidentskými volbami na jaře příštího roku se ale téma s tím, jak ho akcentují bývalý prezident Nicolas Sarkozy i předsedkyně krajně pravicové Národní fronty Marine le Penová, dostává stále více do popředí. Oba už ohlásili, že se budou o funkci prezidenta ucházet. Hollande zatím kandidaturu neoznámil.

Z džungle v Calais se tak stalo ústřední téma předvolební kampaně. Tábor minulý týden navštívil také Sarkozy, který v roce 2003 coby ministr vnitra podepsal v pobřežním letovisku Le Touquet nedaleko

Uprchlický tábor v Calais, označovaný jako džungle, by měl trvale zmizet. Francouzská vláda jej chce „ještě do zimy“nechat zbourat.

Calais dohodu s Británií o pohraničních kontrolách. Francie má od té doby imigrační kontroly pro cestující vstupující do schengenského prostoru v britském Doveru, zatímco Británie používá ke kontrole pasažérů cestujících do Británie stanoviště ve městech Calais a Dunkerque. V souvislosti se situací v Calais je dohoda pro Brity výhodná v tom, že jim umožňuje zadržet cestující bez povolení ke vstupu na francouzské půdě.

Další osud dohody je však nejistý. Minulý týden, třináct let od podpisu dohody, Sarkozy prohlásil: „Ti, kdo se chtějí z Calais dostat do Británie, by měli být přijati nebo zamítnuti právě tam.“

Migranti mají být po zbourání tábora rozmístěni v ubytovnách po celé zemi. Už teď se proti nim zdvihají protesty. Například v Paříži o víkendu přes tisíc lidí demonstrovalo proti tomu, aby vznikly tři ubytovny nedaleko paláce ve Versailles. Lidé se obávají, že problém z Calais se nevyřeší, jen se přesune na další místa. A města, kde ubytovny mají vzniknout, si stěžují, že s nimi stát další kroky ohledně přesunu migrantů vůbec nekonzultuje. Francie letos podle Hollanda plánuje přijmout 80 tisíc imigrantů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.