Čínské „boží oko“se začalo rozhlížet po vesmíru

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Čína uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích.

Obrovské zařízení s talířovou anténou o průměru 500 metrů bylo vybudováno během pěti let v provincii Kuej-čou na jihozápadě země a vyžádalo si náklady asi 180 milionů dolarů (4,3 miliardy Kč).

Čína investuje do svého ambiciózního vesmírného programu nesmírné finanční prostředky. V roce 2003 se stala po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech teprve třetí zemí na světě, která vlastními silami dostala na oběžnou dráhu člověka. Její nepilotovaná sonda v roce 2013 přistála na Měsíci. V roce 2020 chtějí čínští vědci poslat na Mars výzkumné vozítko.

Teleskop FAST bude podle čínských astronomů pátrat po gravitačních vlnách, zjišťovat radiové emise z hvězd a galaxií a také registrovat signály, jež by mohly pocházet od mimozemského inteligentního života. Očekává se, že objeví tisíce nových galaxií.

Reflektor parabolické antény teleskopu se skládá ze 4 450 panelů trojúhelníkového tvaru, kvůli němuž se jim přezdívá „boží oko“. „Základním cílem teleskopu FAST je odhalovat zákonitosti vývoje vesmíru,“uvedl vědec Čchien Lej z Národní astronomické observatoře Čínské akademie věd. Během nedávného testu zaznamenal teleskop radiové signály z galaxie vzdálené 1 351 světelných let od Země. Agentura Nová Čína informovala, že teleskop FAST je dvakrát citlivější než teleskop Arecibo v Portoriku, který má průměr 305 metrů a z něhož bylo v roce 1974 odesláno první radiové poselství lidstva do vesmíru. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.