Co s nepohodlnými poslanci? Do Senátu

MF DNES - - Z DOMOVA - Ondřej Leinert reportér MF DNES

Vedení sociálních demokratů občas hne poslanec Stanislav Huml žlučí. Hlavně svými názory na zahraniční politiku. Naposledy před měsícem, když si nevšiml, že na Facebooku sdílí video, jehož autor popírá holokaust. I proto se v ČSSD domluvili, že lepší místo pro něj bude v Senátu.

„V Senátu můžete vystupovat mnohem svobodněji než ve Sněmovně, zdaleka se tam nehraje tolik na zákulisní dohody, nepamatuji si, že by někdy přišel předseda našeho senátorského klubu Petr Vícha a říkal nám, jak máme hlasovat,“říká jeden ze sociálnědemokratických senátorů. „A co si budeme povídat, je tady na vás mnohem míň vidět,“dodává. „Proti Sněmovně nebo práci primátora je to taková nuda v Brně,“uznává se svou obvyklou nadsázkou senátor ODS Jaroslav Kubera.

Huml je jedním z několika poslanců, kteří po říjnových volbách mohou oznámit „přestup“o dům na Malé Straně dál – ze Sněmovny do Senátu. Ve volebním obvodu na Mělnicku jde sice proti populární senátorce ODS Veronice Vrecionové, ale i on může těžit z obliby u voličů. Před třemi roky ve sněmovních volbách totiž získal zdaleka nejvíc přednostních hlasů ze všech středočeských poslanců ČSSD, skoro o tisícovku přeskočil i pozdějšího šéfa Sněmovny a místopředsedu ČSSD Jana Hamáčka.

A ze svojí popularity může těžit i bývalý úspěšný skokan na lyžích Pavel Ploc. Ve Sněmovně je deset let a jeho spolustraníci z ČSSD o něm mluví jako o disciplinovaném členovi, který by se však mohl více projevit. Když už přijde k řečnickému pultíku, zpravidla jen proto, aby oznámil technickou poznámku. Ve „volnomyšlenkářštějším“Senátu se však takový spolehlivý člen hodí.

To Humla, který naopak mluví víc, než je někdy stranickým šéfům po chuti, připomíná zase osud někdejší ministryně spravedlnosti za ANO Heleny Válkové. S předsedou hnutí Andrejem Babišem si moc nerozumí od doby, co má pocit, že byla lidmi z jeho okolí vyštvána z pozice ministryně. A o tom, že se jí příliš nechtělo ani ze Sněmovny do Senátu, vypovídala i skutečnost, že v hnutí už o ní mluvili jako o jasné kandidátce, zatímco ona ve sněmovních kuloárech přiznávala, že ještě pořád není rozhodnutá.

Velkou zkouškou budou senátní volby pro ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. V ČSSD, kde často poslouchá, že má být jako ministr aktivnější, se proslýchá, že do voleb byl dotlačen, aby ukázal, jak si stojí u voličů. Sám Mládek už začátkem tohoto roku přiznal: „Kdybych neuspěl, zvážím rezignaci na pozici ministra.“

Foto: David Neff, MAFRA

Stanislav Huml V Senátu má být míň na očích.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.