Alimenty od státu

MF DNES - - Z DOMOVA -

Ondřej Leinert reportér MF DNES

Strochou nadsázky se dá návrh, aby stát finančně pomáhal neúplným rodinám, v nichž jeden z rodičů neplatí výživné, přirovnat ke snaze zakázat kouření v restauracích. Poslanci s oběma přicházejí pořád znovu a znovu už patnáct let, dosud se je však nepodařilo protlačit. Novou naději teď chce dát samoživitelům a samoživitelkám ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

V roce 2001 návrh společně předložily tehdejší poslankyně za ČSSD Jana Volfová s Květoslavou Čelišovou (KSČM), pak jej však stáhly. To další bývalá poslankyně ČSSD, Anna Čurdová, byla v roce 2006 blíž, zákon Sněmovnou prošel, ale pak ho vetoval prezident Václav Klaus. Při opakovaném pokusu o rok později změnu zamítli poslanci.

Letos s obdobným návrhem přišli komunisté, poslanci z ostatních stran o něm však mluví jako o plácnutí do vody a čekají na vládní návrh o zálohovaném výživném od ministryně. Nad ním se mají koaliční vyjednavači znovu sejít 5. října.

Ani ten však nečeká hladké schválení, proti se staví hnutí ANO. „Za současného stavu, kdy rapidně stoupá počet osob postižených vícečetnou exekucí a klesá míra uspokojení v nich dosažená, je zavedení daného institutu sporné,“vysvětluje mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová, co na změně vadí ministrovi spravedlnosti Robertu Pelikánovi za ANO.

Podobné výhrady přitom zaznívají i od některých poslanců ČSSD. „Ale je to z pohledu vlády prioritní věc, jasně to tak vyhlásil i předseda Sobotka, takže nečekám, že bychom to nepodpořili,“prozrazuje jeden z kritiků zákona uvnitř ČSSD.

Marksová tak má velkou šanci po patnácti letech uspět. ČSSD totiž poté očekává podporu KDU-ČSL a komunistů, čímž by měla ve Sněmovně dohromady 97 hlasů z 200. A potřebnou většinu by pak ČSSD mohly zajistit hlasy několika sociálněji orientovaných poslanců v ANO.

Náramky místo mříží

Státní pomocí rodinám, v nichž někdo z rodičů neplatí na děti, ale změny v systému výživného skončit nemají. Nikoli za mříže, ale do domácího vězení by podle poslance Jeronýma Tejce z ČSSD měli jít ti, kdo neplatí. „Domácí vězení nebo veřejně prospěšné práce jsou tresty, o nichž je v těchto případech namístě uvažovat,“přikyvuje poslanec opoziční TOP 09 Martin Plíšek nad Tejcovým záměrem.

K tomu, aby neplatiči nešli automaticky za mříže, ale trest si odpykali doma, je podle mluvčí Schejbalové přitom blízko už teď. Zákon tuto možnost soudcům dává, byť ne tak samozřejmou, jak navrhuje Tejc. Problémem však je, že státu se stále nepodařilo zprovoznit systém elektronických náramků, které by

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.