Artur Janoušek

MF DNES - - ROZHOVOR -

redaktor MF DNES

Během tohoto rozhovoru, který trval zhruba půl hodiny, senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera vykouřil pět cigaret. Ve své primátorské kanceláři má několik popelníků, na dveřích ceduli, že kouření je povoleno. Návštěvám se chlubí ruskými cigaretami značky Cubero i plakátem s kovbojem, vedle něhož je však místo nápisu Marlboro recesistické varování ministra zdravotnictví, že jízda na koni škodí zdraví. Jako náruživý kuřák bývá Kubera zarputilým obhájcem práv lidí, kteří stejně jako on propadli tomuto zlozvyku, a zároveň rázným kritikem všech protikuřáckých omezení. O to víc překvapí jeho poslední návrh – zcela zakázat cigarety. Zvlášť když striktně odmítá, že by šlo o další z jeho šprýmů, jimiž je pověstný. „Myslím to zcela vážně,“říká. „Ale nejde vůbec o kouření, to podstatné je, do jaké míry má stát právo omezovat svobodu lidí a do jaké míry si to ti lidé nechají líbit,“dodává.

Narážíte na navrhovaný protikuřácký zákon, který zakazuje kouření v restauracích a na dalších veřejných místech?

A nejen ten. Namátkou je to zákaz prodeje pochutin ve školách, kdy stát rozhoduje za rodiče, co jejich děti mohou jíst a pít. Může to dojít tak daleko, že až vegani zvítězí, bude zakázané i maso. Je to obecný útok na svobodu, celosvětová móda a často chybějí racionální argumenty.

Racionálním argumentem může být, že kouření škodí zdraví.

Ano, je potřeba chránit nekuřáky před smradem, protože cigarety opravdu smrdí. Dnes mi napsal jeden pán, že i na ulici by se měly zakázat. Přestože koncentrace cigaretového kouře na ulici oproti automobilovým zplodinám je naprosto nulová. Každý, kdo v Praze čeká na refýži, vykouří půl kartonu, než tramvaj přijede, ale on jezdí také autem, takže mu zplodiny tolik nevadí.

Takže uznáváte, že je potřeba chránit nekuřáky.

Ale lze přece najít symbiózu, nekuřáckých restaurací a kaváren je jako hub po dešti, trh si jejich počet sám vyváží. Ale návrh Marka Bendy, že mají být v restauracích vymezené kuřárny, kam nemá přístup obsluha ani nekuřáci, tak tam už žádný argument není. To už je koniášství a nenávist ke kuřákům až za hrob. Já netvrdím, že cigarety jsou vitamin, ale kdybychom měli zakázat všechno, co má nějaké negativní důsledky, tak bychom skoro museli přestat žít.

Co tedy svým návrhem zakázat cigarety sledujete?

Aby se ukázalo, jak to ti pokrytci myslí doopravdy. Kdyby oni sami věřili tomu, že jsou cigarety tak strašně škodlivé, museli by pro můj návrh hlasovat. Protože zdraví lidu je určitě víc než 80 miliard korun, které kuřáci ročně posílají na daních do státní kasy. Pro stát jsou však tyhle peníze nepostradatelné, on nikdy nepřipustí, aby o ně přišel.

Co říkáte na jiný argument, podle kterého stát mnohem víc vydává na léčení kuřáků?

A spočítal někdo, kolik peněz se vydává na léčení amatérských sportovců, kteří si ničí achilovky? Kromě toho, že kuřák dává státu peníze, si ještě platí zdravotní pojištění. Navíc lze relativně snadno dokázat, že kuřáci marodí méně než nekuřáci. Ti, kteří mají ty růžové plicní sklípky, v podzimní mlze obvykle dostávají nemoci dýchacího ústrojí, kdežto kuřáci nikoli. Kuřáci potřebují pro život mnohem méně kyslíku, což mohu dokumentovat výškou čtyři tisíce metrů v Peru, kde jsme s kolegou ze Senátu kouřili, zatímco ostatní dostávali kyslík, protože jim modraly nehty.

To vypadá, že kouření je podle vás nakonec zdraví prospěšné.

Ne, je to jeden z lidských nešvarů, ale hubit ho mečem je úplně špatně. Nepochopím, proč má být pro všechny zakázáno kouření v nemocničních zahradách. Ano, když je někdo v nemocnici s plícemi, tak je logické, že by tam asi

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.