Půvabné pohádky mluví o rytířích a alchymistech

MF DNES - - KULTURA - Václav Hnátek redaktor MF DNES

Album Čtyřicítka má být výpověď ženy, která dosáhla věku čtyřiceti let a řeší problémy jako

Alena Slezáková redaktorka MF DNES

Rytíř Richard sice zvítězí nad medvědem – pravda, už dost unaveným – a splní i další úkoly, ale princeznu si odmítne vzít.

Nestojí totiž o ženu, „která pro svou ješitnost nechá umírat jiné“. A ty její oči, které na obraze vypadaly krásné, jsou ve skutečnosti zlé.

Rytíř František zase dokáže králi, že čas si krade sám tím, že neustále sleduje, kolik je hodin, takže nedokáže stihnout nic jiného.

Krása jazyka

To je stručný nástin dvou z půvabných Rytířských pohádek Dagmar Langové, psaných původně pro rozhlasového Hajaju a nyní s doprovodem ilustrací Barky Zichové vydaných knižně. Jednoduchým a přitom kultivovaným jazykem autorka dcera, matka, partnerka i milenka. A do toho všeho pořád ještě i jako „holka“, co za to umí vzít jako zamlada, jen se potom možná déle vzpamatovává.

Ještě drobné úpravy

„Pro mě je každé album projektem, a ne jen výsledkem situace, že máme nějaké písničky,“říká Michal Horáček, který pro desku napsal všechny texty. „Pořád věřím, že se najdou lidé, kteří si sednou a pustí si album celé. Aspoň já tak vždycky poslouchal své oblíbence, jako jsou Bob Dylan nebo Leonard Cohen.“

V případě Čtyřicítky nastal nevídaný jev – tvůrci měli desku hotovou

Nelehký úkol pro sebe nachystal textař Michal Horáček – pokusil se vžít do pocitů o čtrnáct let mladší ženy. Album zpěvačky Lenky Nové Čtyřicítka vyjde v polovině října.

příjemně mísí starobylost klasických pohádek s jejich modernějším pojetím.

Pro každý věk

Čtrnáct rytířských příběhů o odvaze, štěstí i čarování doplňuje sedm vyprávění o alchymistech. Ti ovšem nezkoušejí vyrobit zlato, vždyť větší hodnotu než drahý kov má voda, svoboda, láska nebo zdraví.

Právě po tom pátrají alchymisté v Mezopotámii, Číně i ve Francii. A mají větší úspěch, než kdyby v tyglíku míchali různé prvky.

Pohádky Dagmar Langové jsou samozřejmě určeny především dětem. Ale díky neotřelým nápadům a vtipu nebudou nudit při večerním předčítání ani jejich rodiče.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.