Piazzetta Národního divadla se mění na náměstí Václava Havla

MF DNES - - PRAHA -

Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi v úterý schválili pražští radní. Návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana. Havel by se 5. října dožil 80 let. Zemřel 18. prosince 2011.

„Myslím si, že je to dobrá myšlenka a důstojné místo symbolizující spojení Václava Havla s divadlem i dějinami českého národa,“uvedl ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Objevily se kritické hlasy, že piazzetta je příliš malý prostor, aby nesl Havlovo jméno. „Vždyť to není náměstí, ale jen plácek mezi domy, který je vhodný maximálně na to, aby si tam kluci cvrnkali kuličky,“řekl serveru Lidovky.cz bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Dagmar Havlová i někdejší prezidentův

studie, podkladů pro změnu územního plánu a zadání další, podrobnější dokumentace,“uvedl mluvčí Švejda.

Firma se zorientovala rychle

Praha chtěla o rozvoji jednat se všemi vlastníky pozemků v oblasti nádraží. Výsledkem schůzek mělo být společné memorandum. Vzhledem k tomu, že jeden z investorů pozemky prodával, čekal magistrát do chvíle, než se nový vlastník v problémové lokalitě „rozkouká“. Společnost Central Group se ovšem zorientovala rychle. Právě tento nový majitel části parcel totiž vyjednal s Prahou 3 zmíněnou smlouvu.

Kolínská Prahu 3 požádala, aby radnice kontrakt nepodepisovala a vyčkala na výsledky urbanistické mluvčí Ladislav Špaček s pojmenováním piazzetty souhlasí, stejně jako Žantovský.

K nedožitým osmdesátinám dostane Havel také velké srdce od sochaře Kurta Gebauera. Skulptura vysoká 160 centimetrů bude vyrobena ze žuly a instalována právě na novém náměstí Václava Havla. Lidé budou moci do srdce psát vzkazy. Prostor u Národního divadla navrhl architekt Karel Prager jako součást projektu výstavby Nové scény.

Havlovy ulice, park i budova

V Praze zatím po Havlovi žádná ulice pojmenována není, jeho jméno nese mezinárodní letiště. Jinde v Česku nesou jeho jméno kromě ulic také školy, divadlo, park a další místa.

Sice ne přímo po Havlovi, ale po Ferdinandu Vaňkovi, postavě z jeho hry Audience, byla pojmenována soutěže. Starostka městské části Vladislava Hujová (TOP 09) namítá, že příprava soutěže se bez výsledku táhne. „Jsem velmi zklamaná z přístupu magistrátu a IPR. Už na podzim 2015 jsem požádala institut, aby nám zpracoval návrh veřejné urbanistické soutěže. Stanovili všechny náležitosti a termíny. Tento harmonogram zastupitelstvo městské části schválilo v únoru a od té doby magistrát stále jen jedná. Harmonogram není splněný, už v srpnu jsme měli mít předložené první návrhy,“reagovala Hujová. Problém podle ní spočívá v tom, že v minulosti město zrušilo stavební uzávěru v severní části nádraží nedaleko Basilejského náměstí a také pro tuto oblast schválilo změnu územního plánu.

Původní majitel pozemků tam hodlal postavit hotel, obchodní centrum a kanceláře. Dokonce na tento projekt existuje územní rozhodnutí. S tím městská část nesouhlasila a podala správní žalobu. V návrhu smlouvy, kterou se starostka i přes odpor magistrátu chystá podepsat, protože akt schválila rada městské části, je napsané, že Praha 3 žalobu stáhne.

„Smlouva nezvýhodňuje vlastníka pozemků. To jsou pocity. Central Group garantuje, že bude stavět v souladu s plánem i planetka. V Litoměřicích mají park Václava Havla, ulice po něm byly pojmenovány v Brně nebo Kadani.

V zahraničí bylo již loni v červnu po Havlovi pojmenováno náměstí v izraelské Haifě. V Polsku po Havlovi pojmenovali ulici v Gdaňsku a uličku a přilehlý parčík v centru Opole. Ve francouzském Štrasburku byla Havlovým jménem nazvána jedna z budov Evropského parlamentu a v Paříži byla roku 2013 slavnostně otevřena Knihovna Václava Havla. Na různých místech světa i Česka také byly umístěny už téměř dvě desítky laviček Václava Havla.

V den Havlova narození, 5. října, se uskuteční shromáždění na Václavském náměstí. O deset dní později přijde do pražské Lucerny Havlovi k nedožitému jubileu popřát 80 gratulantů. (ČTK) a nebude navyšovat objem budov. Navíc radnici postaví šestitřídní mateřskou školu. Pokud ji nepostaví, je ochoten zaplatit pokutu 60 milionů korun,“dodala Hujová.

Ale proč ten spěch? Oblast nádraží je problematická již roky. Ze slov Hujové vyplynulo, že Praze 3 došla trpělivost s tím, jak je oblast, kde se často vyskytují bezdomovci, zanedbaná.

Řídit se návrhem developera

Hlavnímu městu ve smlouvě vadí především závazek, že urbanistická studie města bude akceptovat návrh Central Group v jedné části pozemků. Výměnou za to měla dostat zmíněnou školku. Jenže podle Hujové a předsedy představenstva Central Group Dušana Kunovského magistrát z architektonické soutěže v podstatě (i když to lidé z vedení města údajně řekli jen ústně) vyňal pozemky, na které je již vydáno územní rozhodnutí. A to jsou právě ty parcely, kde investor novou výstavbu plánuje.

Central Group nechce v severní části nádraží stavět hotel, supermarket nebo kanceláře, ale bytové domy s obchody, restauracemi a službami. To byl důvod, proč Praha 3 na dohodu přistoupila. Radnice totiž v oblasti před komerčními objekty uřednostňuje obytnou zástavbu.

„Náměstkyně primátorky Petra Kolínská tento týden opět dokázala, že jedinou snahou Strany zelených v hlavním městě je absolutní paralýza jeho fungování,“reagovala za Central Group mluvčí Marcela Fialková. Podle ní odpor magistrátu zablokuje na další roky možný rozvoj Žižkova. „Central Group ale plánuje projekt s vydaným pravomocným územním rozhodnutím, který přednedávnem koupila spolu s pozemky, výrazně přepracovat, snížit maximální výšku zástavby a výrazně omezit dopravní zátěž proti původnímu plánu,“upozornil Kunovský.

Prohlásil, že na pozemky severně od budovy nákladového nádraží zpracuje urbanistickou studii renomovaný architekt. Jeho návrhy představí do několika týdnů. Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, která se koná u příležitosti svátku svatého Václava, začala už ve svatováclavské kapli katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Právě odtud v úterý vyrazilo procesí poutníků s kovovým reliéfem Panny Marie, takzvaným paladiem země české. Z Hradu zamířilo procesí přes další pražské kostely na Václavské náměstí, zastavilo se i u Sněmovny a magistrátu. Pouť zahájila mše v kostele Všech svatých, který býval císařskou kaplí. Věřící zamířili do sousedního svatojiřského kláštera k hrobu Ludmily, babičky světce Václava, a do svatováclavské kaple v katedrále svatého Víta. Dalšími zastávkami byly chrám svatého Mikuláše, kostel svatého Františka na Křižovnickém náměstí, místo mariánského sloupu na Staroměstském náměstí a Týnský chrám, kde je umístěn obraz Panny Marie Rynecké. Cestu zakončilo odpoledne u sochy světce na Václavském náměstí. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.