Hejtmanova půjčka: miliony od kamaráda

MF DNES mapovala majetek hejtmanů. U přátel se zadlužilo pět z nich

MF DNES - - FRONT PAGE -

Eva Pospíšilová, Vojtěch Srnka s přispěním Alžběty Šimkové

Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil se ocitl v podezření ze střetu zájmů. Od podnikatele Romana Lípy si loni půjčil 2,75 milionu korun. Ve stejném roce přitom kraj i hejtman udělali jeho obchodu Olomócké špajz bezplatnou reklamu.

MF DNES na Rozbořilovy závazky vůči Lípovi přišla, když před nadcházejícími volbami mapovala majetky hejtmanů.

Rozbořil, který je obviněn v takzvané kauze Vidkun, nicméně odmítá, že by půjčka od podnikatele měla nějakou souvislost s akcí kraje, díky níž podnikatel ušetřil určitě přes sto tisíc za propagaci obchodu na webových stránkách a v novinách hejtmanství. „Jste normální? Ten obchod je měsíčně prodělečný asi sto tisíc korun,“reagoval na dotaz MF DNES a doplnil: „To ani není půjčka, kterou by mi dal. Peníze šly z jeho účtu na účet banky, protože – a já vám to řeknu úplně přesně – já jsem ručil jednomu člověku kdysi před x lety za směnku, on to nesplácel, a tak následně ta půjčka spadla na mě. No a já jsem ji musel rychle zaplatit, tudíž jsem si půjčil peníze od kamaráda.“

S Lípou se podle svých slov Rozbořil zná patnáct let. „Jsme kamarádi. Nehledejte v tom žádné spojitosti,“zopakoval. Výhoda takovéto půjčky je podle něj pouze v tom, že je bezúročná.

Lidi z okolí Rozbořila to, že si hejtman půjčil právě od Lípy, nepřekvapilo. „Je to podnikatel, který dělal mimo jiné vánoční trhy. Tady u nás je ekonomicky a politicky velmi vlivný,“řekl jeden z regionálních politiků.

„Chtěl jsem splácet rychle“

Rozbořil však není jediný hejtman, který si půjčil namísto v bance u kamaráda. Ze třinácti hejtmanů se jich takto zachovalo pět. Vedle Rozbořila si u přátel napůjčovali ještě jihomoravský hejtman Michal Hašek, královéhradecký hejtman Lubomír Franc, karlovarský hejtman Martin Havel a pardubický hejtman Martin Netolický. „Nechtěl jsem si na byt brát hypotéku. Chtěl jsem úvěr, který bych mohl co nejdříve splatit. Banka mi na spotřebitelský úvěr půjčila tři sta tisíc. Zbytek mi byli ochotni půjčit moji přátelé,“řekl s tím, že Jan Ježek mu poskytl 120 tisíc a Ladislava Zelenková – bývalá poslankyně ČSSD za Pardubický kraj – mu zapůjčila 80 tisíc korun. Nový byt 2+kk o rozloze 36 m2 si Netolický pořídil před dvěma a půl lety. A zatímco bance už úvěr splatil, z majetkového přiznání za loňský rok je patrné, že svým známým zmíněné částky ještě dluží.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.