Milionáři i dlužníci z krajů

Volební seriál MF DNES Na kolik si hejtmani za čtyři roky přišli, kolik dluží a co si pořídili

MF DNES - - Z DOMOVA - Eva Pospíšilová reportérka MF DNES

Pokud do svého majetkového přiznání napsal hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) v uplynulých čtyřech letech opravdu všechno, je mezi svými kolegy v čele krajů takřka neuvěřitelnou výjimkou. Kromě svého hejtmanského platu si nevydělal jiné peníze, od nikoho si žádné nepůjčil a ani si nic nepořídil.

To jihomoravský hejtman Michal Hašek si za ta léta vydělal bezmála sedm milionů. Oproti svým krajským kolegům však ve svém majetkovém přiznání uvádí i částky, na které si přišel v čele Jihomoravského kraje. „Plat hejtmana uvádím, aby bylo všem jasné, jaké mám příjmy,“zdůvodnil to MF DNES.

Jako hejtman si Hašek ročně přišel zhruba na 1,1 milionu korun. Na obdobnou sumu dosáhli i jeho kolegové. Výše svých výdělků nicméně ve svých majetkových přiznáních nezveřejnili. Obecně ale platí, že výše jejich mzdy se odvíjí od počtu obyvatel v kraji.

Dalších zhruba 2,5 milionu korun Hašek získal coby poslanec. Ve funkci byl do konce dubna 2014, než se po kritice kumulace funkcí definitivně rozhodl pro působení jen v kraji.

Milionář z Vysočiny

To jeho kolega z Vysočiny Jiří Běhounek ve Sněmovně zůstal a ročně přiznává, že coby poslanec vydělal zhruba milion. Na další peníze si pak Běhounek přišel z lékařské praxe, působení v nemocnici v Pelhřimově, nebo za správní radu VZP. Za uplynulé čtyři roky si takto „bokem“vydělal 4,8 milionu korun.

O zhruba milion a půl korun méně si vydělal hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Ten si na 3,2 milionu korun přišel coby senátor. Dvě stě tisíc získal prodejem chalupy. Franc uvádí

jako adresu trvalého bydliště Broumov. Letos si pořídil pozemek o velikosti 145 m2 v katastrálním území Nový Hradec Králové. Na co a za kolik? Na to MF DNES neodpověděl. „Vzhledem k tomu, že letos svou funkci již obhajovat nebudu, mám povinnost podat majetkové přiznání za letošní rok do 30 dnů od ukončení výkonu své funkce. Budou tak tedy pochopitelně k dispozici i údaje za letošní rok,“napsal jen v nic neříkající odpovědi hejtman Lubomír Franc.

Byty, domy a nadváha

Hejtman Královéhradeckého kraje není jediný, kdo si během funkčního období něco zakoupil. Dva byty dohromady zhruba za šest milionů korun si pořídil hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. Do vlastnictví získal převodem vlastnických podílů i rodinný dům.

Rodinný dům dostavěl i hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, jak je patrné z jeho majetkového přiznání. Ještě za rok 2014 v něm totiž uváděl částky na dostavbu domu.

Co dál si Novák ještě během výkonu funkce pořídil? „Dvacet kilogramů váhy navíc. Je to překvapivě majetek, který nebudí závist…“uvedl v odpovědi na přímý dotaz MF DNES.

Většině z hejtmanů se přitom na otázky odpovídat moc nechtělo. „V souladu se zákonem jsem každý rok řádně a včas odevzdal majetkové přiznání se všemi příjmy i výdaji, které mi zákon ukládá zveřejnit, tyto údaje jsou podle zákona veřejně přístupné každému zájemci,“stálo ve většině odpovědí.

Středočech s motorkou

Nová auta si podle svých majetkových přiznání během uplynulých čtyř let pořídili jen dva hejtmani – Jiří Rozbořil a Stanislav Mišák ze Zlínského kraje. Ten si za bezmála sedm set tisíc korun koupil Škodu Yeti. První zmíněný pak investoval o sto tisíc víc do Volkswagenu Touareg. „Pokud se ptáte na majetkový přínos, pak jsem doplatil hypoteční úvěr na dům, ve kterém s manželkou v Nymburce bydlím. Žádný další majetek jsem si nepořídil – nicméně jsem si pochopitelně občas udělal radost a chtěl bych se pochlubit třeba koupí motocyklu Jawa California za pořizovací cenu 65 000 Kč,“pochlubil se pak třeba hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

Úspory na důchod

„Funkce hejtmana mi přinesla nejvyšší společenské postavení, ale i možnost reálně ovlivňovat život lidí,“napsal hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs na dotaz, co během svého působení v čele kraje získal. A co se majetku týče? „Během výkonu funkce hejtmana jsem si žádný majetek nepořídil. Uspořené peníze využiji v důchodu.“Šlajs si vedle platu hejtmana přišel ještě na zhruba půl milionu. s přispěním Vojtěcha Srnky a Alžběty Šimkové

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.