Komise žaluje Německo kvůli mýtu pro osobní auta

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Dánská lidová strana a konzervativci, dvě strany, které sice nejsou zapojeny do vlády liberálů, ale s jejichž podporou vláda funguje, včera na změnu postoje vůči těmto „manželstvím“zareagovaly tím, že si vláda musí vybrat: buď změní zákony v Dánsku, nebo odstoupí od konvencí, které manželství pod hranicí 18 let umožňují.

Podobná potíž v Německu

Dánské „schizma“způsobené migrační krizí přichází v okamžiku, kdy se podobný problém řeší i u německých soudů. V Německu má ústavní soud nyní definitivně rozhodnout o platnosti celkem 361 svazků, v nichž je jednomu z manželů dokonce méně než 14 let.

V obou zemích je dosud jako zákonný věk pro uzavření sňatku uvedeno 18 let, v Německu však místní soudy povolují výjimky i pro čtrnáctileté z uzavřených svazků v zahraničí, pokud se nezjistí, že šlo o manželství z donucení. V Dánsku jsou zatím výjimky také povoleny, nejdříve ale až po dovršení 15 let.

Evropská komise žaluje Německo u Evropského soudu kvůli plánu na silniční mýtné pro osobní auta. Podle Komise německý systém není v souladu s unijní smlouvou, konkrétně se zásadou zákazu diskriminace na základě státní příslušnosti a volného pohybu zboží a služeb.

Podle žalovaných pravidel totiž mají mít majitelé aut registrovaných v Německu nárok na plný odpočet silničního poplatku z daně z motorových vozidel, fakticky by tak od něj byli osvobozeni. Zavedení poplatku jen pro cizí státní příslušníky je tak podle názoru EK diskriminační a v rozporu s unijními smlouvami. Mýtné v navržené podobě odmítají němečtí sousedé včetně Rakouska, Nizozemska nebo České republiky.

Německo je poslední velkou evropskou zemí, která dosud nezpoplatnila své dálnice pro osobní auta. Komise včera zdůraznila, že je právem členských států EU rozhodnout o zavedení mýtného na svých silnicích. Poplatky však podle ní musí být shodné pro všechny uživatele silnic. (ČTK, lan)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.