Festival vdechne život prázdným budovám

MF DNES - - PRAHA -

výměrou bytů.

„Ani Vídeň nebo Mnichov, kde jsou ceny nových bytů výrazně vyšší, se kvůli vyšším průměrným příjmům nedostaly s dobou, po kterou musí jejich obyvatelé na nové bydlení šetřit, nad deset let,“říká

i cenou tamních

šéf Central Group Dušan Kunovský. Fakt, že se zhoršení dostupnosti neprojevuje na prodejích, je podle něj dán především rekordně levnými hypotékami. Tím se také částečně mění struktura kupujících. Mezi nimi přibývají Češi na úkor cizinců, kteří v minulosti tvořili až čtvrtinu všech kupujících. Letos podíl cizinců klesl k pětině. „Přes polovinu z nich navíc tvoří Slováci, které za cizince obvykle ani nepovažujeme,“vysvětluje Dušan Kunovský a dodává, že Praha k sobě navíc přitahuje stále více lidí z regionů, kteří sem přicházejí uplatnit své schopnosti.

Bytů je málo, lidí dost

Podle Pavla Klimenta, partnera poradenské společnosti KPMG, je současná situace ovlivněna především tím, že tempo výstavby nových bytů v porovnání se zahraničními metropolemi výrazně zpomaluje. Počet bytů, které se začaly v posledním půlroce stavět, je dokonce třikrát menší než počet prodaných bytů. „Pokud nedojde k významné změně nerovnováhy na trhu, pak se situace, kdy je například obyvatel Bratislavy schopen pořídit si vlastní nový byt o čtvrtinu rychleji, určitě nezmění,“myslí si Kliment.

Někteří ekonomové říkají, že momentální poptávka na trhu nemovitostí ve velkých evropských městech je až nezdravě silná. A Praha se k těmto městům postupně přidává. Poptávku přitom nezvyšuje jen potřeba rodin opatřovat si nové bydlení, ale také spekulace na další růst cen nemovitostí.

„My tvrdíme, že během tří let hypotéky výrazně nezdraží. Jenže průměrná splatnost hypotéky je výrazně delší. A až k růstu sazeb centrálních bank dojde a hypotéky podraží, na realitní trh přijde výrazné ochlazení,“odhaduje analytik finančních trhů Jan Cihlář ze společnosti Next Finance. Hypotéky mohou podle něj v příštích dvou letech sice drobně podražit, ale i tak zůstanou levné v porovnání třeba s předkrizovu dobou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.