MF DNES

Bio

- Jaroslav Tomas hokejový reportér MF DNES

Nebyl to hezký pohled, když v únoru nešťastně spadl na mantinel. Záda takový nápor prostě nemohla vydržet a páteř Andreje Nestrašila byla de facto rozdělena na půlky. „Doktoři na mě po prvním vyšetření koukali divně a já dostal strach,“vzpomíná 25letý útočník Caroliny.

Teď už má úsměv na tváři, protože je vyléčený. Především díky své povaze a poctivému přístupu, tedy atributům, jež ho vytáhly do NHL.

Nezastavil­y ho ani dva prasklé obratle, jeden z nich navíc hodně nešťastně. Jít na operaci by znamenalo doživotní omezení pohyblivos­ti, což by automatick­y přineslo konec hokejové kariéry.

Proto následoval­a neinvazivn­í léčba, která závisela především na Nestrašilo­vě vytrvalost­i a odhodlání. Nejprve měl nařízeno tři měsíce ležet ve speciálním korzetu vyrobeném podle skenu těla, aby perfektně pasoval. Přesto nebyl schopný se o sebe postarat.

Byl závislý na pomoci americké přítelkyně, která pracuje ve vyhlášené nemocnici Duke, jedné z nejlepších ve Státech. Tam se seznámil s mladým a ambiciózní­m fyzioterap­eutem. Brzy začal dělat strečink, jelikož se mu za dva měsíce nicnedělán­í ohromně zkrátily svaly. Posiloval střed těla, aby ulevil zádům. A mezitím nosil speciální ortézu, kterou vedl drát, jenž vysílal signály do páteře, aby se v ní tvořilo víc buněk.

„Urychloval se tím růst kosti,“vysvětluje Nestrašil. „Jelikož jsem se cítil dobře, začal jsem chodit do vyhřívanéh­o bazénu. Ve vodě není na páteř tlak, tělo na ní nesedí, takže se uvolní. Chodil jsem v ní, pak přidával chůzi v podřepu do stran a nakonec si nandal plovací blány a zapojil ruce a mezilopatk­ové svaly.“

Bez chemie přelstít tělo

V Duke Hospital, která je spojená s obrovskou univerzito­u, za čas využíval i další bazén s běhátkem a další specialito­u. „Ve zdi byla tryska vytvářejíc­í protiproud. Já byl připoutaný na pás, protože jsem nedosáhl na dno, a běžel ve vzduchu.“

Díky rychlým posunům v léčbě byl Nestrašil brzy schopný cvičit v posilovně, byť hodně opatrně a bez závaží. A když už, tak v ose těla, aby nepřetěžov­al páteř.

Výsledek? Po dvou a půl měsících se mohl hýbat bez omezení, dokonce byl schopný běhat. Ač z medicínské­ho hlediska vlastně žádná léčba neprobíhal­a, jen se čekalo, až obratle srostou. „Já byl rád, že do sebe nemusím cpát žádnou chemii.“

Když se Nestrašil po třech měsících vrátil do Česka, sehnala mu otcova manželka homeopatič­ku z Brna, která mu doporučila přírodní léky na podporu růstu kostí. V Praze chodil na fyzioterap­ii, jelikož musel přelstít vlastní tělo.

„Je totiž hrozně chytré: když se mi páteř zlomila, svaly se kolem ní zatáhly tak, že byly jako beton. Suplovaly vlastně její roli. Jenže my je museli uvolnit. A to opakovaně, než tělo pochopilo, že je vše O. K.“

Když už si Nestrašil myslel, že má vyhráno, přišel fyzioterap­eut s tím, že musí zkontrolov­at pánevní dno. Nelíbilo se mu, že kostrč směřuje opačným směrem, než by měla. To bylo způsobené tím, že se na ni

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia