Kanada vs. Tým Evropy

MF DNES - - SPORT - Miroslav Němý reportér MF DNES

Ipřes vágnost této formulace je to pro mezinárodní hokej zásadní zpráva. „Budou další Světové poháry. A pak další a další,“řekl v Torontu šéf NHL Gary Bettman. Dvanáctiletý spánek přinesl o to úspěšnější probuzení – aspoň z pohledu organizátorů. Nablýskaná akce v Torontu vydělala, přitáhla fanoušky a díky Týmu Severní Ameriky a Týmu Evropy, umělým konstruktům vytvořeným speciálně pro Světový pohár 2016, nabídla ještě vyšší konkurenci než obvykle.

A proto ji nečeká další dlouhá pauza, nýbrž další ročníky.

Kdy? Kde? Za kolik? Otázky srší a NHL ani hráčská asociace NHLPA zatím nemají mnoho odpovědí; zásadní jsou teď pro ně hlavně pečlivé analýzy. „Až bude po všem, dáme si chvilku pauzu, nabereme síly – a pak začneme plánovat budoucnost,“dodal šéf ligy Bettman.

Zde je několik nejzajímavějších okruhů a nastínění možného vývoje podle dostupných náznaků.

Podle Bettmanova zástupce Billa Dalyho není nutné, aby se Světový pohár znovu konal na jediném místě. NHL by chtěla vybírat pořadatele formou kandidatur. Atraktivně zní i jistá forma návratu Druhé finále Světového poháru se hrálo v noci na dnešek – pokud Kanaďané zvítězili, stali se v sérii hrané na dva duely šampiony. Vše o utkání na do Evropy, kde se hrávaly úvodní duely v letech 1996 a 2004.

Nejlogičtěji zní čtyřletý cyklus, potenciálním strašákem je ovšem možnost, že by v roce 2020 NHL znovu spadla do výluky. Bettman mluvil o rozpětí „tří, čtyř či pěti let“. Další věc k jednání.

Zajímavá debata se rozjíždí v hráčské asociaci, jíž by akce podle odhadů mohla vynést 25 až 30 milionů dolarů (na přesná čísla se bude ještě chvíli čekat). Původním návrhem bylo, aby se částka rozdělila na poloviny – jedna by připadla účastníkům, druhá zbylým členům odborů. Podle TSN s tím však aktéři Světového poháru nesouhlasili a požadují vyšší podíl. Dokonce na základě nejmenovaného zdroje zmiňuje, že Češi přišli s poměrem 80:20, ale s dodatkem: „Pořád to jsou dost příjemné problémy k řešení.“Generování zisku samozřejmě nahrává dalším ročníkům.

Hokejový expert TSN Pierre LeBrun soudí, že Tým Severní Ameriky a Tým Evropy skončí jako jednorázové projekty. „Pravděpodobněji vypadá, že se vrátí model reprezentací,“řekl. Mužstvu zámořských mladíků nenahrává už fakt, že USA i Kanadě sebralo spoustu talentů. Matným Američanům by se zatraceně hodili Gaudreau, Eichel či Matthews – a Kanada by na základě věkového limitu do 24 let neměla za čtyři roky nárok na Connora McDavida, což tou dobou může být vůbec nejlepší hokejista NHL. „To, že oba týmy uspěly, nutně neznamená, že tu budou i příště,“uvedl i mocný boss Bettman.

Ne, s účastí hvězd na hrách v Jižní Koreji 2018 to nevypadá dobře. Mezinárodní olympijský výbor nehodlá krýt náklady na borce z NHL, což je zásadní suma. Pro majitele vše vypadá jasně – platit za to, že přijdete na čas o hráče? Těžko! Kanaďané už prý začali sondovat, jak by mohl vypadat jejich tým pro Pchjongčchang bez zástupců NHL. Čas totiž ubíhá a jednání váznou. I rozkvět Světového poháru tak může olympiádě dost ublížit.

Foto: USA TODAY

Kdo je vítěz? První souboj ve finále Světového poháru vyhrála Kanada (v červeném) nad Evropou 3:1. V noci na dnešek se hrál druhý zápas, kterým mohla domácí kanadská reprezentace celou sérii ukončit. Výsledek a podrobnosti najdete na sport.idnes.cz.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.