Svodidla: nové utrpení řidičů na dálnicích

Nejrozsáhlejší výměna svodidel na českých dálnicích v historii paralyzuje provoz. A bude hůř: stát musí utratit evropské dotace do konce roku.

MF DNES - - FRONT PAGE - Jan Sůra redaktor MF DNES

Na necelých stech kilometrech dálnice mezi Prahou a Libercem dnes řidiči stráví delší část v dopravních omezeních než jízdou. Běžně hodinová cesta se tak v dopravní špičce kvůli kolonám nezřídka protáhne ke třem hodinám.

Ke dvěma opravám mostů totiž přibyly ještě další práce, které zkoušejí trpělivost řidičů: výměna svodidel. Na českých dálnicích letos probíhá největší vlna jejich výměny v historii. Postupně se nová svodidla montují téměř na všech dálnicích.

Jde ještě o pozůstatek plánů z dob, kdy Ředitelství silnic a dálnic nevědělo, za co jiného – kvůli nedostatku nových projektů – může utrácet evropské peníze. Před třemi lety tak vznikl plán B: výměna svodidel. Jenže k čerpání dochází až teď, kdy dálnice stojí kvůli mimořádně vysokému objemu oprav.

„Svodidla měníme postupně všude, kde má doprava velkou intenzitu. Myslím, že bezpečnost je důležitější než opravy silnic,“řekl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Stará nejsou tak stará

ŘSD pojalo výměnu svodidel jako téměř celoplošnou akci. Svodidla mají životnost kolem dvaceti let, ze silnice však mizí i podstatně novější. Například na D10 u Hodkovic nad Mohelkou demontují zábrany z roku 2005. To potvrzuje i fakt, že si část starých svodidel ŘSD nechává v zásobě na náhradní použití.

Souběh oprav a výměn svodidel má jeden hlavní důvod: evropské dotace. „Částka, která je na opravu svodidel přidělena, musí být vyčerpána v letošním roce,“sdělil mluvčí ŘSD Jan Studecký. Část z celkových nákladů ve výši téměř dvou miliard korun však platí ŘSD ze svého.

Podle Studeckého jsou původní svodidla méně bezpečná. Umí zadržet desetitunové vozidlo při sedmdesátikilometrové rychlosti. Nově se na nejfrekventovanější úseky osazují svodidla se „zádržností“až 16 tun při osmdesátce. Nová svodidla jsou vyšší, dvoupatrová.

Podle mluvčího Ústředního automotoklubu Petra Vomáčky jsou však úseky, kde se mohla výměna svodidel uskutečnit s nedávnou opravou povrchu vozovky. „Takto jsou bohužel řidiči dvakrát vystaveni dopravnímu omezení, a to zcela zbytečně,“říká Vomáčka. Podivuje se i nad tím, že se u výměny svodidel používá často cedule Technologická přestávka, kterou se silničáři snaží omluvit, že se na úseku právě nepracuje.

Podle Studeckého však nejde měnit svodidla a současně opravovat silnici, protože se při těchto pracích musí zavírat jiný počet jízdních pruhů.

Ve chvíli, kdy Dan Ťok v novém pořadu Rozstřel na iDNES.cz mluvil o tom, jak řidiči mohou za kolony často sami nevhodnou rychlostí, někteří řidiči stáli v jedné z mnoha uzavírek na dálnici D1.

Příští rok by takových nepříjemných situací mohlo ubýt. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se chystá začít mnohem více měřit rychlosti řidičů v omezeních než dosud.

Podle ministra dopravy Dana Ťoka může za kolony v 80 procentech případů nekázeň řidičů. „Chtělo by to větší kázeň řidičů a disciplínu. Vidíme to tam, kde jsme začali měřit rychlost v omezení, situace se tam výrazně zklidnila. Zpoždění o pět až deset minut nikoho nezabije,“dodal Ťok.

Na ŘSD finalizuje soutěž na dodávku systému pro úsekové měření celkem sedmi úseků D1, uzávěrka nabídek v soutěži s odhadovanou cenou 20 až 30 milionů korun je tento čtvrtek.

Vítězná firma má umístit kamery na mýtné brány, které spočítají, za jak dlouho se auto dostane k druhé bráně, a dovodí průměrnou rychlost. Pokud ji překročí, čeká řidiče pokuta a správní řízení.

Větší hrozba kontrol v uzavírkách má podle ministra zabránit tomu, aby řidiči v omezení překračovali povolenou rychlost. Ukazuje to zkušenost z radaru umístěného na úseku D1 mezi Ostrovačicemi a Kývalkou. Ještě loni tu byl radar, který nedával pokuty, a každý čtvrtý řidič porušoval rychlost. Teď jezdí téměř všichni podle předpisů. „Podle našeho průzkumu víme, že v dopravním omezení se v 73 procentech nejezdí předepsanou osmdesátkou a roste tam počet drobných dopravních nehod,“říká mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

Nehoda způsobená vyšší rychlostí v omezení dokáže paralyzovat dopravu i na několik hodin. „Můžu říct, že většina řidičů tam rychlost dodržuje. Jezdí ukázněně. Provoz je díky tomu plynulejší,“řekl v létě mluvčí ŘSD Jan Rýdl. „Naším cílem není vybrat co nejvíce pokut. V ideálním případě bychom nevybrali ani jednu,“dodal.

Nejsme nejhorší

Stav silnic a velké uzavírky tuzemské řidiče trápí, právě na jejich stav mířila většina čtenářských dotazů při rozhovoru s Ťokem. „Hrozně nerad se na to vymlouvám, ale kdyby moji předchůdci opravovali více, tak je uzavírek méně. Je odpovědnější silnice opravit a mít je v dobrém stavu,“řekl Ťok. Odmítá, že by v Česku byly nejhorší silnice v Evropě. „Nemáme úplně nejhorší silnice, jsou úseky, za které se nemáme proč stydět,“míní.

Podle něj výstavba trvá příliš dlouho i kvůli komplikovanému schvalování. „Jednoznačně máme složitější systém, než mají například Němci. Schvalování v Česku trvá podle ministra o jeden až dva kroky déle než v Německu. „Ti navíc mají začátek stavby řešený zákonem. U nás se stavebním řízením zabývá sedm ministerstev. Je potřeba celý systém zjednodušit,“dodal Ťok.

Problém se schvalováním výstavby podle něj dobře dokladuje situace na Pražském okruhu. „Je tu mlčící většina 90 procent lidí, která okruh chce. A pak zbytek, kteří proti němu bojují za každou cenu,“míní ministr. Ťok odmítl konkrétně uvést, kdy se stavba okruhu posune. „Když vše dobře dopadne a nikdo se nebude odvolávat a my neuděláme chybu, tak v roce 2019 by se mohlo kopnout do země,“dodal.

Velkým tématem jsou práce v noci, řidičům vadí, že se stále nepracuje na stavbách v noci nebo o víkendech. Ťok to vysvětluje tím, že pravidla komplikují vyhlášky o hluku, protože dálnice vedou blízko obcí. „S noční prací to není až tak divoké ani v zahraničí,“podotkl. Podle něj řidiči často nevidí, že se pracuje na mostech a pak si z prázdných jiných částí dálnice dovozují, že se nestaví vůbec.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.