Nobelovku za lékařství má Japonec za výzkum buněk

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal Japonec Jošinori Ósumi (na snímku) za výzkum autofagie, tedy procesu, při němž buňky ničí část svého obsahu, zbavují se tak nežádoucích komponentů a následně svůj obsah recyklují. Jméno 71letého laureáta, který svou prací přispěl k lepšímu pochopení nemocí jako rakovina, Parkinsonova choroba či cukrovka druhého typu, včera oznámil stockholmský Karolinský institut.

Ačkoli proces autofagie (sebepožírání) byl pozorován již v 60. letech, „jeho zásadní význam pro fyziologii a lékařství byl odhalen teprve při experimentech Jošinoriho Ósumiho z 90. let“, konstatoval institut. Ósumi na buňkách kvasnic popsal mechanismus autofagie, identifikoval gen, který autofagii vyvolává, a dokázal, že podobným způsobem jako buňky kvasnic fungují v tomto ohledu i lidské buňky.

„Ósumiho objevy vedly k pochopení toho, jak buňka recykluje svůj obsah,“uvedl Karolinský institut. „Vědec tak otevřel cestu k porozumění fyziologickým procesům, včetně toho, jak se lidské tělo přizpůsobí extrémnímu hladovění či jak reaguje na infekce,“dodal institut.

Podle ředitele Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václava Hořejšího by mohl Ósumiho výzkum významně přispět ke zpomalení stárnutí. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.