Merkelovou vypískali při oslavách sjednocení

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Stovky lidí včera při oslavách výročí znovusjednocení Německa v Drážďanech daly najevo svůj odpor vůči kancléřce Angele Merkelové a prezidentovi Joachimu Gauckovi. Převážně pravicoví protestující pokřikovali „táhni“nebo „Merkelová musí pryč“.

V saském hlavním městě vyvrcholily oslavy 26. výročí znovusjednocení Německa. Hněv protestujících z řad strany Alternativa pro Německo (AfD) a protiislámského hnutí Pegida směřoval zejména proti Merkelové a Gauckovi, kteří jsou známí svou vstřícností vůči uprchlíkům.

Aby policie zajistila přístup politiků na oslavy, musela část protestujících vytlačit. Sasko je v rámci Německa nechvalně proslulé výpady proti uprchlíkům nebo žhářskými útoky na jejich ubytovny.

Třetí nejoblíbenější

V celoněmeckém měřítku však Angela Merkelová nadále patří mezi nejoblíbenější politiky země, a to navzdory kritice její uprchlické politiky nebo neúspěchům Křesťanskodemokratické unie v několika posledních zemských volbách. V aktuálním průzkumu, který zveřejnil magazín Spiegel, skončila na třetím místě. Na otázku, jestli by v budoucnu měla hrát důležitou roli v německé politice, odpovědělo v případě kancléřky 59 procent dotázaných kladně. Merkelovou předstihli jen ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a ministr financí Wolfgang Schäuble. (ČTK, zah)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.