Slovníček

MF DNES - - INVESTICE A SPOŘENÍ -

AKCIE – cenný papír vydávaný akciovou společností, majitelé akcií jsou akcionáři, mohou se podílet na rozhodování firmy. S akciemi se obchoduje na burze.

BROKER – obchodník s cennými papíry, který provádí obchody na účet svého zákazníka. Za to si obvykle bere poplatky.

DIVERZIFIKACE – rozložení majetku tak, aby se snížilo riziko ztráty. Aby všechny peníze nebyly jen v akciích, či dokonce v akciích jedné firmy. Ideální je mít část peněz ve spořicích produktech, v cenných papírech, ale i v nemovitostech či uměleckých předmětech.

DIVIDENDA – výnos (podíl na zisku) vyplácený akciovou společností držitelům akcií. O tom, jestli bude společnost dividendy vyplácet, rozhoduje valná hromada akcionářů.

DLUHOPIS – též obligace nebo bond je cenný papír, který zavazuje jeho vydavatele, aby v dohodnutém termínu vyplatil majiteli dluhopisu předem stanovený obnos.

FOREX – obchodování s cizími měnami. Místo akcií nakupujete například dolary a počítáte, že dolar vůči koruně podraží a vy zpětným prodejem vyděláte.

HLOUBKA TRHU – ukazuje okamžité informace o cenách i počtech nabízených a poptávaných cenných papírů.

LOT – minimální obchodovatelné množství cenných papírů (balík, kolik vám nejméně prodají).

OPCE – dává majiteli právo koupit či prodat cenný papír v domluveném budoucím termínu a za předem dohodnutých podmínek. Obchodování s takzvanými deriváty patří k těm složitějším.

PÁKOVÝ EFEKT – můžete na něj narazit pod názvem leverage. Zjednodušeně je to půjčka, kterou lze poměrně snadno získat přímo při obchodování. Díky ní lze znásobit zisk, ale pozor, také můžete prohloubit ztrátu. Obvykle je to ošetřeno tak, aby se klient nedostal do dluhu, ale může přijít o vše, co do obchodu vložil.

PORTFOLIO – souhrn cenných papírů (ale obecně celého majetku) jednoho investora. Základem je mít portfolio pestré: investovat různými způsoby. Díky tomu člověk nepřijde o vše, když jeden typ investice bude ve výrazné ztrátě.

SPREAD – cenové rozpětí, rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou cenného papíru.

STOPLOSS – pokyn, který umožňuje prodej či nákup cenného papíru při dosažení určité ceny. Stanovíte si předem limity a pak se to uskuteční automaticky, nemusíte vývoj sledovat.

VOLATILITA – kolísavost ceny. Vysoká kolísavost dává šanci na vyšší zisk (koupím levně, prodám dráž), ale zvyšuje současně riziko (koupím a pak cena poklesne).

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.