Cimrmani zahrají Láďovi do nebe

V rámci oslav jubilea uvede populární scéna speciální kus Psaní do nebe aneb 50 let Divadla Járy Cimrmana. O klasický seminář nepůjde a objeví se i Ladislav Smoljak.

MF DNES - - KULTURA - Tomáš Šťástka redaktor MF DNES

Postava Ladislava Smoljaka v životní velikosti dlí na pravé straně pódia, zatímco se na jevišti Žižkovského divadla Járy Cimrmana postupně střídají výjevy z různých her kultovního souboru.

„Svěrák, Svěrák, hergot!“zazní zpoza opony a ústřední osobnost divadla nakráčí, aby mezi ukázkami z jednotlivých děl přečetla připravený text.

Na včerejší zkoušce Divadlo Járy Cimrmana ještě pilovalo vystoupení před dnešní speciální premiérou nachystanou v rámci padesátého výročí divadla. „Je to připravené z dopisu Zdeňka Svěráka Láďovi do nebe a do toho jsou vloženy ukázky z pěti nebo šesti her,“vysvětluje specifický koncept večera nazvaného Psaní do nebe aneb 50 let Divadla Járy Cimrmana herec Václav Kotek.

Pouze tři večery

Na klasický seminář tentokrát nedojde. „Průběžně bude čten ten dopis. A vždy to bude přerušené vzpomínkou na nějakou hru, když na ni zazní odkaz v dopise,“upřesňuje Kotek.

Opona se rozhrne a na pódium vchází Hrabě Ferdinand von Zeppelin, který musel nouzově přistát, protože mu právě zničehonic ušel plyn, přichází scéna z Hospody Na mýtince. Jen o chvilku dříve diváci uvidí duet Žíly a Žílové Děvče jako květ.

Svěrákovu živou četbu, jejíž předloha mimochodem v září vyšla knižně pod názvem Půlstoletí s Cimrmanem, vedle scének dále doplňuje projekce snímků.

Diváci se mohou podívat i na tváře Jiřího Šebánka a Heleny Philippové, kteří u založení divadla nechyběli. Anebo na několik stránek ze spisu „Sprcha“, který si StB vedla na „podezřelou“hru Lijavec.

„Tohle představení je speciální v tom, že ho budeme hrát jenom třikrát,“doplňuje Kotek. Psaní do nebe je tedy opravdu jednorázový kousek, mimořádný výběr z díla podtrhující padesátiletou historii souboru.

„Všechno je pro zvané. Důležité ale je, že to natočí Česká televize, aby to mohl nakonec zhlédnout celý národ,“ujišťuje herec a dlouholetý člen souboru.

Letos slaví cimrmanologové tři kulatá jubilea. První zmínka o Járovi Cimrmanovi zazněla v přenosu Nealkoholické hudební vinárny U pavouka 16. září 1966. Myšlenka založit divadlo padla 29. října. Ovšem poprvé o pozůstalosti geniálního všeuměla promluvil na rozhlasových vlnách vibrafonista Karel Velebný alias dr. Evžen Hedvábný až 23. prosince.

Foto: Dan Materna, MAFRA

Pro Smoljaka Úryvek z Hospody Na mýtince v podání Miloně Čepelky a Zdeňka Svěráka i zbytek večera se neobejde bez stálého dohledu zesnulého režiséra Ladislava Smoljaka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.