Z oběti udělali násilníci chodící bombu a lupiče

MF DNES - - PRAHA - — Jan Bohata

PRAHA Na tělo mladému muži připevnili batoh, varovali jej, že v něm je nálož, a poslali ho vyloupit trafiku. To je jeden z bodů obsáhlé obžaloby, které před senátem Městského soudu v Praze čelí Lukáš Ludvík, jeho partnerka Monika Hartmanová a František Úlehla. Podle ní se měl gang dopustit přepadení několika žen, loupeže či znásilnění.

V úvodu zmiňovaný případ se začal odehrávat 18. dubna roku 2014. Tehdy do Ludvíkova BMW členové gangu naložili na Ladronce mladého muže. „Nasadili mu kovová pouta, cestou ho bili pěstmi i teleskopickým obuškem,“citovala státní zástupkyně Jana Murínová.

Surové napadání se opakovalo na několika místech v Praze 5, ranami kabelem se ke komplicům podle obžaloby připojila i Hartmanová. Ludvík na muže vytáhl i pistoli a postřelil ho z kuše. „Řekl jsem si, že by potřeboval dostat přes hubu. Pak se to nějak rozjelo, nedokázal jsem to zastavit,“uvedl k tomu Ludvík. Ten z oběti chtěl vytlouct 300 tisíc korun. „Řekl jsem, že z něj ty peníze pomůžu dostat, že to z něj vymlátím. Dal jsem mu loktem na oko. Viděl jsem pak, že na něj nevidí,“glosoval svou roli Úlehla.

Přes noc vězně drželi spoutaného řetězy, 19. dubna mu na záda dali batoh. Sugestivně mu vylíčili, že je v něm nálož, a poslali loupit, aby si „vydělal“na dluh. Vyděšený muž přepadl trafiku v Loděnici na Berounsku. Když svou „lidskou zbraň“nepotřebovali, vážně zraněného ho vyhodili na parkovišti na okraji Prahy.

„Byli jsme vyhecovaní...“

A v řádění trojice obžalovaných pokračovala i v květnu téhož roku, na západním okraji Prahy přepadli mladou ženu, která se večer vracela z práce. Trojice tehdy bezcílně projížděla sídlištěm v dodávce Ford Transit. „Byli jsme vyhecovaní. Jeli jsme za ní,“komentoval to Ludvík. Pod hrozbou nože chodkyni Úlehla nacpal do nákladového prostoru dodávky, kde jí únosci nasadili plastová pouta. Odvlečené sebrali platební karty a peníze, za ty si posléze nakoupili. Spoutanou oběť v autě střežila Hartmanová.

Poté dodávka vyjela na odlehlé místo, kde Ludvík ženu podle obžaloby znásilnil. „Ne že by se jí to líbilo. Vím, že to omluva nespraví,“vypověděl. Vystrašené oběti ofotil doklady. „Poškozené sdělil, že pokud se obrátí na policii, tak ji najde a zabije ji i rodinu,“uvedla včera žalobkyně. Na jaře 2014 obvinění přepadli i dvě ženy na Opatově a v Brně. To utíkali z Prahy a mířili do Řecka. „Věděl jsem, že je to cesta do pekla, ne do Řecka,“povzdychl si nyní Ludvík. Na Moravě gang zatkli.

Znásilnění i pokusy o vraždu

Ludvík má za sebou již čtyři tresty, mimo jiné coby mladistvý znásilnil dvě dívky. V jiné kauze u Městského soudu v Praze od jara čelí obžalobě z přípravy čtyř vražd.

Všem třem obviněným hrozí až 10 let za mřížemi. Městský soud v kauze rozhodl již letos v březnu. Ludvík si vyslechl trest 11 let. Jenže kvůli vážným procesním chybám Vrchní soud v Praze verdikt v létě zrušil. Kauza se tak musí projednat znovu před novým senátem.

Foto: iDNES.cz

Vymlátím to z něj Eskorta přivádí Františka Úlehlu (vlevo) a Lukáše Ludvíka (vpravo), obviněné ze série násilných deliktů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.