Nejslavnější česká kuchařka

MF DNES - - FRONT PAGE - Pohled Jana Paličky reportéra MF DNES

Jak si sparťané zavařili Fotbalisté Sparty Tomáš Koubek a Lukáš Vácha udělali z fotbalové rozhodčí Lucie Ratajové nejslavnější „kuchařku“v Česku a ze sebe terč posměchu. Za ofsajd, který Ratajová neodmávala, ji poslali ze hřiště k plotně. Tím si však sami zavařili. Mateřský klub je pošle na převýchovu do ženského fotbalového týmu.

Za sebe osobně i celé fotbalové hnutí bych rád zdůraznil, že ženy byly, jsou a budou součástí fotbalu. Fotbal patří široké veřejnosti včetně žen. Miroslav Pelta předseda fotbalové asociace

Schválně, jak bych asi dopadl, kdybych na vesnici v okresním přeboru pískal striktně podle fotbalových pravidel? Vemte na to jed, že chlápci od zábradlí by si na mě po zápase počkali a sprostě by u toho nadávali. A kdyby byli v ráži, rovnou by mě hodili do potoka, jestli kolem hřiště nějaký teče.

Na rozhodčího mají vždycky spadeno.

A zvlášť na takové, kteří pískají divně.

Nezlobte se na mě, mnohá současná pravidla divná jsou. Třeba ta ofsajdová.

Dají se ohýbat, mají benevolentní mantinely, spoustu zvláštních pomocných kritérií, a protože fotbal se dál iracionálně brání zavedení videa ve velkém, dochází k mnoha chaotickým situacím.

Jako v neděli v Brně, kde Sparta dostala gól v poslední minutě z jasného ofsajdu a ztratila vítězství.

Kdo ví, co to bude znamenat pro budoucnost ligy.

A třeba pro boj o titul, protože Sparta nevyhrála počtvrté v řadě.

Sparťanský brankář Tomáš Koubek, jinak vychovaný sympaťák, se neudržel a hulvátsky poslal lajnovou rozhodčí Lucii Ratajovou k plotně. Totéž napadlo záložníka Lukáše Váchu, který je zraněný a díval se na televizi. „Ke sporáku...“napsal na Twitter. Co by přece ženská v trenýrkách, plandavém dresu a s praporkem dělala mezi fotbalisty? Šovinistický výbuch vzteku se dal očekávat, stejně jako následná Koubkova omluva: „Po zápase jsem řekl větu, která mě mrzí a za kterou bych se chtěl všem ženám omluvit.“

Kdyby stál na lajně chlap a rovněž by nechal Brno vyrovnat na 3:3, snesly by se na něj výtky nejhrubšího zrna. Žena zaslouží jiné zacházení a je samozřejmě špatně, že se Koubek nechal unést k urážce.

„Za sebe osobně i celé fotbalové hnutí bych rád zdůraznil, že ženy byly, jsou a budou součástí fotbalu. Fotbal patří široké veřejnosti včetně rodin a žen. Snažíme se jít lidem naproti a taková prohlášení jsou naprosto nepřijatelná,“zdůraznil fotbalový boss Miroslav Pelta.

Jistě, Koubek s Váchou přestřelili, ale lidské pochybení nesouvisí s pohlavím, nýbrž s fotbalovým anachronismem.

Trest přijít musí

Na jednu stranu by se šéfům líbilo, kdyby padalo víc gólů, proto se vymýšlejí různé fígle s pravidly, jenže zároveň se regule dají vykládat mnoha způsoby.

A navíc, osvěta mezi obyčejnými fanoušky je minimální. Copak víte, že... „Hráč, který je v ofsajdové pozici, bude potrestán za ofsajd jen tehdy, jestliže v okamžiku, kdy míčem zahraje nebo se míče dotkne některý z jeho spoluhráčů, je aktivně zapojen do hry tím, že ovlivní hru tak, že zahraje míč nebo se dotkne míče, který mu přihrál spoluhráč, nebo ovlivní soupeře tím, že mu zabrání v hraní míče nebo v možnosti hrát míčem tím, že mu zjevně brání ve výhledu.“A ještě: „Jestliže v případě střely na branku hráč útočícího družstva, který je v ofsajdové pozici, brání brankáři ve výhledu (na střelce, na míč), považuje se za hráče aktivně zapojeného do hry. Proto je v ofsajdu.“

Jestli je to vysvětlení složité na papíře, pak ve skutečnosti dvojnásob. Mnohdy na hřišti nejde lidským okem postřehnout, zdali fotbalista v ofsajdu stál, natož jestli proběhlo vše tak, jak je psáno v pravidlech.

Čili nedělní situace v Brně byla očividným ofsajdem a gól na 3:3 platit neměl. Sparta se vzteká po právu.

Mít při ruce video, byl by fotbal daleko průhlednější a čistší. Stačilo se pozorně podívat na záznam, za půl minuty zahlásit do sluchátek, že nadějná asistentka Ratajová chybovala, brněnský hrdina Hyčka by si smutně navlékl dres, který si v euforii serval, a Sparta by si odvezla tři body.

Anebo ne? Vlastně možná ne, protože před gólovou střelou ještě sparťan Karavajev zahrál rukou, takže se měla kopat penalta.

Anebo to ruka nebyla? Tady je výklad pravidel znovu příliš ohebný a mnohoznačný.

Mimochodem, sparťanskému gólu na 2:1 předcházel ofsajd, což Ratajová také přehlédla.

Dnes zasedá komise rozhodčích a musí trestat.

Ve čtvrtek zasedá disciplinární komise a měla by – navzdory Koubkově omluvě – trestat také.

Ale nejvíc by zasloužili potrestat fotbaloví potentáti, kteří považují moderní technologie za výplod ďábla.

Jak by to bylo jednoduché, kdyby fotbal konečně začal používat video. Rozhodčí Lucie Ratajová by nemusela poslouchat, že patří jen k plotně.

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Chybovala dvakrát Lajnová rozhodčí Ratajová v Brně chybovala dvakrát, nejdříve přehlédla ofsajd Sparty, ze kterého dala gól na 2:1. Pak nemávla ofsajd ani hráčům Brna...

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.