Rusko chce základny ve Vietnamu a na Kubě

MF DNES - - ZE SVĚTA - — Luboš Palata

Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, dalo by se říci o ruských snahách o obnovení bývalých sovětských vojenských základen ve Vietnamu a na Kubě. Paradoxní na plánu, který včera v ruské dumě připustil náměstek ministra obrany Nikolaj Pankov, je to, že základny chce znovu otevřít prezident Vladimir Putin, který je přitom osobně v roce 2001 nařídil zrušit.

„Víme o tomto problému, pracujeme na tom,“prohlásil včera Pankov v dumě, kde se ratifikovala smlouva o nové ruské základně v Sýrii, jež je v současnosti jediným funkčním ruským vojenským zařízením mimo postsovětský prostor.

Kreml plány, o nichž se zprávy objevují už několik let, nevyvrátil. „Mezinárodní situace není statická, naopak se podstatně mění,“uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Proto je zřejmé, že všechny země v souladu s národními zájmy vnímají tyto změny a přijímají řešení, která pokládají za nutná,“dodal.

Do tance však musí být dva a situace jak ve Vietnamu, tak na Kubě se od počátku tisíciletí dost změnila. Nemluvě o době, kdy Sovětský svaz v těchto zemích své základny budoval. Na Kubě měl radarovou a špionážní základnu od roku 1967, námořní základnu ve Vietnamu od roku 1979. Teď se však ani jedné z jmenovaných zemí nechce zbytečně dráždit Spojené státy. Havana totiž prožívá po desítkách let amerických sankcí oteplení vztahů s USA a to samé platí o Vietnamu, který potřebuje záštitu Washigtonu v teritoriálních sporech s Čínou.

Má na to Rusko peníze?

Otazníky jsou také na ruské straně. V roce 2001 nařídil Putin zrušit základny ve Vietnamu a na Kubě také kvůli velkým nákladům, které jejich udržování vyžadovalo.

Dnešní situace Ruska, které prožívá kvůli sankcím a nízkým cenám ropy už druhý rok recesi, není přitom nijak růžová. Vedle Sýrie má dnes Rusko základny v Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Arménii, silný vojenský kontingent na okupovaném ukrajinském Krymu, ruští vojáci jsou také na straně separatistů v Donbasu. Přestože Moskva na armádě nešetří, její zdroje nejsou neomezené.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.