Češi létali k moři méně, Turecko padlo o 60 %

Španělsko se loni přiblížilo počty cestujících Řecku, bodovaly hlavně pláže na ostrově Mallorca.

MF DNES - - EKONOMIKA - Jan Sůra redaktor MF DNES

Obavy o bezpečnost letos v létě výrazně překreslily mapu destinací, kam se z Česka nejčastěji létá k moři na dovolenou.

Vyplývá to z dat Letiště Praha o počtech cestujících mezi Prahou a hlavně přímořskými destinacemi do pěti hodin letu, která má MF DNES k dispozici.

Nejde o data za celý trh, chybějí v něm odlety z regionálních či zahraničních letišť, jde však o relevantní trh, protože výrazná většina Čechů létá na dovolenou právě z Prahy.

Celkový počet pasažérů na letní dovolené klesl o necelá tři procenta. Jednotlivé země bodovaly především podle polohy. „Některé destinace, jako Turecko, Tunis či Řecko, nebyly příliš vyhledávány, což se zřejmě projevilo i v poptávce po dovolených. Důvodem byla především bezpečnostní situace v těchto zemích,“vysvětlila mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková.

Například do Turecka letělo mezi červnem a zářím téměř o dvě třetiny méně lidí než ve stejném období roku 2015. Dál klesl Egypt, pád se zpomalil u Tuniska. Překvapením může být i výsledek Řecka, kam letos letělo o sedm procent lidí méně, přitom o Řecku cestovky s oblibou mluvily jako o „náhradě“za destinace s převahou islámského obyvatelstva. Například na ostrov Kos letos letělo o 40 procent méně Čechů než loni.

Poptávka po leteckých dovolených se přesunula jinam – především do Bulharska a Španělska, kde počty cestujících stouply téměř o pětinu. V případě Baleárských ostrovů a jejich centra Mallorky počet pasažérů vyskočil o 38 procent.

Prodeje klesly o 15 procent

Uspěly i turisticky méně obvyklé cíle – o polovinu stoupl počet cestujících do Albánie, kterou začala nabízet jako pobytovou zemi řada cestovek, Malta v počtech českých návštěvníků překonala Kypr. Výrazný nárůst letecké dopravy z Česka zaznamenal i chorvatský Dubrovnik.

Lety k moři se čím dál víc přesouvají i s cestovkami na pravidelné linky. Do Středomoří míří nejčastěji Travel Service pod svou značkou SmartWings. Konkurence na trasách z Prahy směr jih příští rok zhoustne, například Ryanair začne nově létat na Sicílii.

Podle Kateřiny Petříčkové z Asociace českých cestovních kanceláří letos prodeje zájezdů na léto klesly zhruba o patnáct procent, nejvíce to zasáhlo pobyty s leteckou dopravou. Tento trend by se podle ní letos opakovat neměl. Například v případě Turecka se podle ní začaly prodeje v září zlepšovat.

„V příští sezoně lze díky příznivějším cenám pobytů očekávat návrat Čechů do Turecka, samozřejmě za předpokladu, že bezpečnostní situace v turistických letoviscích na Turecké riviéře bude nadále stabilní jako dosud. Snížení ubytovacích kapacit ze strany českých CK na rok 2017 proto neočekáváme tak dramatické, jako byly letošní poklesy,“dodala Petříčková.

Podle statistik asociace letos průměrná cena prodaného zahraničního zájezdu klesla o 350 Kč na osobu, na 12 120 Korun. Za tímto posunem stál pokles cen last minute zájezdů.

Letošní statistiky ukazují i jiný trend – zkracování dovolené. Dovolených pod šest dní letos přibylo o šest procent, nejčastěji zůstávají Češi u moře týden, ukazují data společnosti Invia. „Lidé rozkládají svou dovolenou do celého roku a vyrážejí na více zájezdů než v minulosti,“vysvětlil Michal Tůma z Invie.

Pražské letiště čekalo u letů do Středomoří větší propad, řada Čechů totiž kvůli nižším cenám raději vyhledává letiště v okolních zemích. I tak nakonec Letiště vyšlo z prázdninového období silnější – v červenci prošlo branami letiště dokonce nejvíce lidí za jeden měsíc v celé historii.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.