Dvě stovky za hlas? Podmínka

MF DNES - - DNES - — Jakub Pokorný

Politici, kteří lákají voliče k urnám, často opakují, že každý hlas má svou cenu. Hlavně na severu Čech to někteří „verbíři“voličů vzali doslova. Třeba v Chomutově stál jeden hlas 200 korun.

Při zatím posledních volbách, komunálních, se objevilo dosud nejvíc případů kupčení s hlasy. Nejméně pět případů se dostalo až k soudu.

Zrovna tento týden se ocitla před soudem Hana Jeníčková z Mostu za to, že si chtěla pro hnutí Mostečané Mostu zajistit hlasy za peníze. Nabízela, že za to uspořádá velkolepou oslavu plus finanční odměnu. „Ve vyloučených lokalitách hlasovalo 88 procent lidí. To mluví samo za sebe,“vypráví Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci, který kupčení s hlasy sledoval.

Obžalovaná si vybrala člověka, který se spojil s jejím politickým konkurentem, a ten mu dal před další schůzkou nahrávací zařízení. Jeníčková vinu u soudu odmítla a proces ještě není u konce.

V Chomutově se nezákonným způsobem podařilo koupit dva hlasy za 200 korun na sídlišti Březenecká. Obžalovaný R. D. za to dostal u soudu osmiměsíční podmínku.

Autem až k volební místnosti

„Kontaktoval čtyři voliče, kterým za to, že půjdou volit, ač původně žádný volit nechtěl, předal hlasovací lístky. Každému z nich předal i částku dvě stě korun v hotovosti. Pak je převezl do blízkosti budovy s volební místností,“popisuje místopředsedkyně chomutovského soudu Lenka Chalupová. Akce byla úspěšná z půlky. Dva „voliči“lístky zahodili a dva opravdu odvolili, aniž pořádně věděli, komu dávají hlas.

Na druhém konci republiky dostala trest u soudu obžalovaná A. K., která sháněla v září 2014 hlasy pro hnutí „SOS Český Těšín“. Svědkyni J. S. přislíbila tisícovku za hlas pro svoje hnutí. „Vybídla svědkyni J. S. k obstarání dalších osob ochotných akceptovat totožnou nabídku, s tím, že od ní převzala seznam čtyřiceti jmen. Zavázala se peníze vyplatit po ukončení voleb,“napsala v trestním příkazu soudkyně Silvie Kristenová z Karviné. Následoval opět podmíněný trest.

Teplický soud ještě loni potrestal bílinského Vietnamce s přezdívkou Kevin, který za hlas pro bílinské sociální demokraty nabízel až 500 korun. Ten se i přiznal.

Policie původně vyšetřovala maření voleb na více místech – například v Brně, Kladně či Praze 9. Tam však případy odložila. Lidi, kteří svůj hlas naopak „prodali“, policie nestíhá, protože to podle ní není tak společensky nebezpečné.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.