Čad chce po ropné firmě pět let života zadarmo

MF DNES - - EKONOMIKA -

Exxon Mobil, největší ropná společnost světa, zahajuje právní bitvu s chudou africkou zemí Čad. Ta texaskou firmu viní, že řádně neodváděla poplatky z těžby. Vrchní soud těžařům vyměřil astronomickou pokutu 74 miliard dolarů – pětkrát víc než činí HDP země.

O pokutě rozhodl vrchní soud v čadské metropoli N’Djamena 5. října v reakci na stížnost ministerstva financí, které upozornilo na to, že konsorcium firem vedených Exxon Mobilem neplnilo své daňové povinnosti. Vedle pokuty 74 miliard dolarů (přes 1,787 bilionu korun) by měl ještě ropný gigant z Texasu doplatit 819 milionů dolarů (téměř 20 miliard korun) na licenčních poplatcích k těžbě.

Texaský těžař nařčení odmítá. „Nesouhlasíme s rozhodnutím soudu. Nyní zvažujeme další kroky,“sdělil Todd Spitler agentuře Bloomberg, která o případu informovala.

Sankce je vyšší než náklady ropné společnosti BP na řešení následků havárie ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu v roce 2010. Za svůj dosud největší přehmat – únik ropy na Aljašce z roku 1989 – musela firma Exxon zaplatit pokutu 977,5 milionu dolarů rybářům a dalším poškozeným.

Podle Jefferyho Atika, profesora mezinárodního práva na Loyola Law School v americkém Los Angeles, je však nepravděpodobné, že by Čad větší část z této částky získal. Mimo Čad je totiž dost nepravděpodobné, že by kdokoliv na vymáhání verdiktu spolupracoval. „Exxon může maximálně přijít o všechno, co má v Čadu,“dodal. (fih)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.