Po výhře přijdou ztráty

ANO se do vedení některých krajů nedostane, Babiš počítá s pěti hejtmany

MF DNES - - VOLBY - Pavel Švec reportér MF DNES

Třináct krajů, devět prvních míst. To je výsledek, který si připsal nováček krajských voleb, hnutí ANO. O vítězi tedy nemůže být pochyb. Alespoň o tom formálním.

Hnutí Andreje Babiše zválcovalo své soupeře v Královéhradeckém, Olomouckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Naopak ve středních Čechách a zejména v Pardubickém kraji se vydrápalo před soupeře jen o pár tisíc či stovek hlasů. Tolik fakta.

Devět vítězství totiž ani zdaleka neznamená, že hnutí obsadí stejný počet hejtmanských postů.

Toho si je vědom i Babiš. „Kdybychom měli čtyři až pět hejtmanů, byl bych spokojený,“mírnil včera očekávání šéf hnutí.

Role otloukánka funguje

Tak třeba v Hradci Králové, v němž bylo ANO vůbec nejúspěšnější z celé republiky, se již utužuje široká protibabišovská koalice složená z pěti méně úspěšných stran, která má plán hnutí z vlády vyšachovat. Podobný, i když ne tak početně extrémní model, by mohl zafungovat i v Pardubickém kraji.

Trochu jiné je to ve středních Čechách, kde to zatím vypadá, že do hejtmanského křesla na úkor ANO usedne úspěšný starosta Kolína Vít Rakušan nebo jaderná fyzička Dana Drábová (oba STAN). V tomto případě

Kdybychom měli čtyři až pět hejtmanů, byl bych spokojený.

však za spojenecké podpory vítězného hnutí ANO. Podobně se situace rýsuje i v Plzeňském kraji: tedy že vítězové budou v krajské vládě, ale bez svého hejtmana.

Zajímavé bude sledovat i Karlovarský kraj, kde může – sice dalece druhá – ČSSD navázat na dosavadní spolupráci s ODS, TOP 09 a místními hnutími.

O poznání jednodušší a přehlednější je situace v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. V zásadě stačí, aby se domluvily dvě nejsilnější vládní partaje. V Ostravě by však patrně musela ČSSD obětovat svého dosavadního hejtmana Miroslava Nováka, který je pro místní ANO nepřijatelný.

Babiš se už v sobotu obával, že se bude opakovat scénář z komunálních voleb, kdy jeho lidé měli sice nejblíže k primátorskému řetězu v Plzni a Olomouci, přesto nakonec skončili v opozici. Jak vidno, obava to byla zcela oprávněná.

Ale je to skutečně takové fiasko Babišových vyjednavačů, jak se na první pohled zdá? Hnutí plné nezkušených politiků by totiž z takové – ve stínu ostatních ukryté – pozice mohlo naopak těžit.

Soupeři proto musí svou strategii naplánovat obzvlášť citlivě, protože role „neprávem ublíženého“by mohla voliče výrazně ovlivnit při nesrovnatelně důležitějších sněmovních volbách, které budou už za rok. Nynější možné křivdy vůči ANO by totiž Češi mohli hnutí kompenzovat. A to by Babiš bral. Ostatně to, jak na Čechy zabírá pozice otloukánka, si šéf hnutí uvědomuje. Před časem se mezi řečí svěřil s myšlenkou, že „čím více se vůči mně vyhraňují a plivou na nás, tím více mám příznivců“.

Navíc „mnohobarevné“vlády jsou zpravidla méně stabilní, přičemž na jejich případné problémy v regionech by doplatila zejména ČSSD.

Táhl Babiš, ne jeho lidé

ANO – a částečně i ČSSD – svým výsledkem přepisuje dosavadní zkušenost z krajských voleb, kdy strany usazené v tu dobu v tuzemské vládě voliči u krajských uren tvrdě trestali.

Fenomén Babiš zkrátka zafungoval i o víkendu. Už několikeré volby po sobě. Příznivci hnutí totiž dávali hlas de facto výhradně jen jemu, i když vůbec nekandidoval. Možnost zamíchat s pořadím na kandidátkách pomocí preferenčních hlasů totiž příznivci ANO, až na absolutní výjimky v Brně a Karlových Varech, vůbec nevyužili.

Foto: Ladislav Křivan a Dan Materna, MAFRA

Vítězové V hlavním stanu hnutí ANO 2011 Andreje Babiše na pražském Chodově (nedaleko kanceláří Agrofertu) měli důvod slavit. ANO zvítězilo v devíti krajích (byť ne všude sestaví koalici), a stalo se tak jasným vítězem krajských voleb. A po příštím volebním víkendu hnutí zřejmě rozšíří i počet svých senátorů. Například v Praze 11 do druhého kola volby postoupila exministryně spravedlnosti Helena Válková.

Foto: Jan Salač, MAFRA

Překvapení Za fenomén voleb je označován i úspěch Jiřího Čunka, který lidovce ve Zlínském kraji dovedl k triumfu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.