Poražení se snaží vyšachovat ANO, nejblíž jsou v Hradci

MF DNES - - VOLBY -

Jakub Pokorný a regionální zpravodajové

Na hejtmanskou „reprízu“mají po krajských volbách velkou šanci Martin Půta v Liberci, Jiří Běhounek v Jihlavě, Jiří Zimola na jihu Čech a kupodivu i komunista Oldřich Bubeníček, ačkoli nevyhrál. Nejméně ve třech krajích mohou „poražení“obejít vítěze z ANO.

V ostatních krajích nastane změna a je jen otázka, jak velká. Asi nejblíž je dohodě Královéhradecký kraj, kde pět jiných stran obešlo vítěze z hnutí ANO a uzavřelo spojenectví. Místní politici z ANO to označili za novou „opoziční smlouvu a podvod na voličích“. Do hejtmanského křesla míří Jiří Štěpán z ČSSD.

Jednička ANO v Hradci Klára Dostálová se přesto ještě snaží dohodu zvrátit a některou z menších stran v zastupitelstvu přetáhnout na svou stranu. „Zatím pořád jednáme a zítra budeme pokračovat,“napsala včera večer v SMS Dostálová.

ANO „ztrácí“Plzeň i Pardubice

Sociální demokraté mohou podobně vyšachovat hnutí ANO i v Plzni, kde by se hejtmanem mohl stát jejich lídr Josef Bernard. Mají k tomu našlápnuto i v Pardubicích, kde ČSSD funguje jako silný dvojblok s lidoveckou Koalicí pro Pardubický kraj a jen tak se nenechá rozbít.

Vítěz voleb hnutí ANO má tak zatím nejvíc na dosah post hejtmana v Ostravě, kde dojednává lídr Ivo Vondrák „pravicovou“koalici s KDU-ČSL a ODS. V Olomouci by mohl být hejtmanem Oto Košta z ANO, který povládne společně s ČSSD a ještě jednou stranou, o níž se včera do pozdních hodin jednalo.

To zkušení harcovníci z ČSSD Jiří Zimola (Jihočeský kraj) a Jiří Běhounek (Vysočina) asi nepřipustí, aby je v krajích, kde vyhráli, někdo obešel. „Bylo to velmi věcné jednání (s ANO – pozn. red.) a ujistili jsme se, že jsme případně připraveni k sestavení koalice. Musíme se ještě bavit o třetí straně, která by nám pomohla sestavit většinu, ale to je otázka dalších dní,“uvedl Jiří Zimola z ČSSD. „Je reálná šance, že ve většině krajů budeme ve vedení, ale je brzy, abych oznamoval nějaká přesná čísla. Ve dvou krajích, kde jsme vyhráli, chceme hejtmany,“uvedl šéf strany Bohuslav Sobotka.

V komfortní pozici jsou lidovec Jiří Čunek ve Zlínském kraji a Martin Půta ze Starostů Libereckého kraje, kteří ani nemusí s vyjednáváním spěchat, protože je těžko někdo obejde. „Nechceme partnerství jen s jednou stranou, to se neosvědčilo. Rádi bychom měli dva nebo klidně i tři koaliční partnery,“řekl člen vedení Starostů Libereckého kraje Michael Canov.

Čunek se nenechal zneklidňovat a ve volební sobotu dělal na zahrádce. Včera pouze zopakoval, že chce být hejtmanem. „V tuto chvíli žádná varianta není vyloučená,“řekl.

„Partnerství jen s jednou stranou nechceme, to se neosvědčilo.“

Obětování lídra

Vyjednávání běží už od soboty a skoro žádná kombinace není tabu. Například v Ústeckém kraji vyjednává ANO s komunisty. Navíc hnutí stáhlo do pozadí tamního lídra Petra Urbánka a jednání vede za ANO ministr životního prostředí Richard Brabec.

Protipólem „dohodnutého“hradeckého kraje jsou podle všeho střední Čechy. Tam včera ještě nebylo jisté, zda se vítězné ANO stane součástí koalice. Nakonec ale po vyjednáváních vykrystalizovalo pravděpodobné spojenectví ANO, STAN a TOP 09, s tím že by kraj vedl Vít Rakušan (STAN). Byl by to po Ústeckém kraji, kde má komunista Bubeníček šanci hejtmana udržet, už druhý kraj s „paradoxem“, kdy vítězné ANO vstoupí do koalice, ale vzdá se nároku na hejtmana. ČSSD se ovšem stále snaží s komunisty vyjednat levicový blok. Sami by ale neměli většinu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.