Vystřídat Bělobrádka? Vše má svůj čas

MF DNES - - VOLBY - — Ondřej Leinert — Václav Janouš

Očekáváte od premiéra Bohuslava Sobotky, že teď bude k ANO přistupovat jinak, když jste ho porazili ve volbách?

Od toho si nic neslibuji. Spíš mám obavu, že výsledek uplynulých voleb ještě víc povzbudí ČSSD, aby vůči nám byla nepřátelská.

Co třetí koaliční partner, KDUČSL, neposílí se teď vaše spolupráce? Mimochodem gratuloval vám třeba předseda lidovců Pavel Bělobrádek k výsledku?

Nevím, mám tady tolik esemesek, že ani nevím... (dívá se do mobilu a hledá ve zprávách) ... tak ne, ale blahopřál mi Vojtěch Filip a ministr Chovanec (Bělobrádek Babišovi nakonec gratuloval kolem půlnoci ze soboty na neděli).

Jiří Čunek, vsetínský starosta a senátor, může slavit. S lidovci vyhrál volby ve Zlínském kraji, získal vůbec nejvíc preferenčních hlasů v celé zemi a pozvolna začíná znovu promlouvat do celostátní politiky. Někdejší šéf strany a vicepremiér mluví o tom, jak je potřeba kultivovat politiku i změnit lidovecký program. Otázky, zda se chystá postavit na příštím sněmu předsedovi Pavlu Bělobrádkovi či usilovat o křeslo místopředsedy, zatím odvrací.

Podle čeho se budete rozhodovat, zda budete usilovat o post ve vedení strany?

Nyní jsem v celostátním výboru strany, a co bude dál, uvidím, na to je čas. Především se budu rozhodovat podle toho, zda budu chtít v tu dobu tu funkci dělat. Kandidovat

Ministr Chovanec, se kterým jste téměř permanentně na nože, vám gratuloval. Vypadá to, že se tím teď po výsledku ČSSD snaží s vámi navázat spojenectví.

Ne, tak to neberu. Myslím si, že je to... (přemýšlí)

... normální, kolegiální, naprosto upřímné gesto?

Nechci říct, že je to naprosto normální, ale dělá se to tak.

Premiér Sobotka vám však v SMS zprávě nepopřál. Proč jste se před volbami označovali za outsidery? Byla to taktika? Nebo jste nevěřil v dobrý výsledek?

Tak ta kampaň ČSSD vůči nám byla velice negativní, masivní a lživá. Dokonce nám kvůli tomu volali lidé a ptali se, zda opravdu chceme privatizovat kraje, a další takové podobné nesmysly. Logicky jsme se proto výsledku obávali. Klidně mohli vyhrát oni a ne my.

Vyhrálo tedy podle vás ANO zaslouženě, protože si to kandidáti „odmakali“, nebo i v krajích lidé volili jen Babiše?

Ne, makali všichni, ale je pravda, že já jsem do toho dal maximum.

Budete i proto teď zasahovat do vyjednávání krajských koalic?

Určitě, mě to bude zajímat.

Platí, že vaši vyjednavači mohou jednat i s komunisty?

Pokud v Ústeckém kraji komunisté skončili na druhém místě, tak proč bychom s nimi nevyjednávali? Dneska Ústecký kraj ovládají a mají i hejtmana a já osobně jsem tam žádný skandál nezaznamenal. může každý člen, a dokonce se může sám navrhnout. Je na každém, zda tu ambici a chuť má.

A vy ji máte?

V tuto chvíli ne, teď ty úvahy tímto směrem nevedu. Mě se včera kolegové ptali, proč dělám ve volební den na zahradě a nesedím jako ostatní u televize. Já na to řekl, že všichni dnes všechno předbíhají a vše má svůj čas. Teď se mi podařilo vyhrát volby a mám sestavit novou vládní koalici na krajské úrovni. Tomu se věnuji a vůbec nepošilhávám po ničem jiném. Až nastane čas, abych přemýšlel o jiných věcech, zcela jistě to udělám.

Čím jste podle vás oslovil voliče?

Snažím se dělat přímou, a to podtrhuji, V tento moment jsem nepřijal žádnou kandidaturu, neuvažuji o tom. Nevím, co by se muselo stát, abych se těmito úvahami vůbec začal zabývat a kandidaturu přijal. Takže to teď vylučuji.

A pozice místopředsedy?

Opravdu si nemyslím, že je nutné, přímou a poctivou politiku. Já za sebou netahám žádné skandály kromě těch, které vyrobí Praha. Já tady žádné skandály v reálném životě za sebou nemám, město řídím racionálně a jsem člověk, který chce, aby všechny věci měly svůj pořádek a systém. To se týká i hospodaření státu. I když máme peníze, nemůžeme je rozhazovat jen tak. Vždy musíme uvažovat, abychom podporou některé ze skupin z ní neudělali trvalé příjemce sociálních dávek, kteří už nebudou mít motivaci pracovat. A tak se dívám na všechny věci kolem sebe.

Měl by se tedy v tomto duchu změnit i názor KDU-ČSL a celostátní politika?

Mluvíme v podmiňovacím způsobu, může se udát spousta věcí. Je rok do parlamentních voleb a dokážu si představit, že se to ČSSD vymstí, i to, že to posílí její pozici v kraji. Určitě. Když toto oslovilo celý kraj, nechápu, proč by to nemohlo oslovit celou zemi. Ostatně když jsem přišel v roce 2007 do Prahy a stal se vicepremiérem, tak do dvou let jsem byl druhým nejoblíbenějším celostátním politikem. A to byla pro určité strany hrozba, takže ony velmi uvítaly to, že tady určitá skupina vytvořila celý příběh s úplatky, dávkami a podobně, a dostaly mě z celostátní politiky ven.

Zůstanete senátorem?

Ta funkce velmi dobře dotváří funkci hejtmana či starosty a velmi to pomáhá kraji. Hejtman či starosta většího města stejně musí být pravidelnými návštěvníky Prahy a ministerstev, proto je ta funkce kombinovatelná. Tudíž si ponechám zcela jistě senátorskou funkci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.