Okamura neřekl poslední slovo

MF DNES - - NÁZORY - — Luděk Navara — Vojtěch Varyš

Když se v pátek jistý člen volební komise v Brně oblékl do trička se srpem, musel to řešit tajemník městské části, protože šlo o nedovolenou propagaci. Mladý muž se možná už chystal na oslavy výsledku komunistů, ale v té chvíli ještě netušil, že slavit nebude co. KSČM je totiž stranou, která ztratila v krajských volbách nejvíc. Propadla se oproti těm minulým o více než polovinu mandátů. Což překvapí, zvláště při vědomí, že tento typ voleb by mohl komunistům přát, nejde o žádné klíčové otázky, jako je členství v NATO. Kromě toho v krajích už předtím prolomili blokádu ostatních stran a zdálo se, že nic nebrání tomu, aby to letos se vší parádou zopakovali.

Jenže nepovedlo se. Někdo řekne, že komunisté lákají především nespokojence a letos jich bylo méně, protože ekonomicky se zemi víceméně daří. Jenže kdo se vyzná, ví, že u nás jde o nespokojenost ducha, nikoli peněženky. Jiný řekne, že neúspěch komunistů může být považován za velký přínos voleb. Ti, kterým ještě před pár dny nadbíhali lídři nejsilnějších stran, jsou na ústupu. Jenže ani to nemusí být tak jednoznačné, dokud nebudou výsledky zanalyzovány v celku. Těch, kteří nepřišli volit, je opravdu hodně a výsledky přinesly jen další otázky. Ta, proč propadli komunisté, je jednou z nich.

Jedním z vítězů krajských voleb je Tomio Okamura. Nenápadně dosáhl solidního úspěchu, o němž si TOP 09 či zelení mohou nechat zdát. Populární televizní bavič, který se nebojí mluvit o všem a ke všem, a to neobvyklou kadencí slov, aniž by měla nějaký smysluplný obsah, stále táhne, i když by mnozí čekali, že po sérii skandálů a rozpadů jeho vlastní strany už je dávno odepsaný. Zatímco bývalý Úsvit těžko dosahoval hranice jednoho procenta, okamurovci spolu s bývalými zemanovci budou mít zástupce ve většině krajských zastupitelstev.

Bývalí zemanovci, tedy SPO pod vedením senátora a nově i krajského zastupitele Jana Veleby, spojenectvím s Okamurovou SPD zabránili definitivnímu vymazání z politické mapy. V jedenácti krajích kandidovaly partaje společně, z toho v devíti se do zastupitelstev dostaly. Ve dvou krajích, v těch, kde minule SPO seděla v krajských radách, kandidovala uskupení samostatně. V Pardubicích neuspěly obě formace, na Zlínsku jen zemanovci. Ve volebním výsledku obou partají, v průměru kolem magických pěti procent, lze vidět zesílenou protiimigrační rétoriku, jiná takto zaměřená hnutí však neuspěla. Za Okamurovou popularitou se tedy schovává hlavně sám Okamura. Jeho voličům je trochu jedno, jaké téma si vybere a jaký k němu zaujme postoj. Nelze z toho dělat závěr, že Okamura bude i v příští Sněmovně – ale vyloučeno to není. Počítat se s ním musí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.